Obniżanie podatków własnej działalności gospodarczej dzięki posiadaniu psa

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także sposób na obniżenie podatków związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W zależności od rodzaju i charakteru działalności, pies może pełnić różne funkcje, które mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
AUTOR: Natalia Młodnicka

PIES JAKO KOSZT UZYSKANIA PRZYCHODU

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są koszty wymienione w art. 23 PIT i art. 16 CIT. Wśród wyłączonych kosztów znajdują się m.in. grzywny, pożyczki, darowizny, wydatki na cele reprezentacyjne czy prywatne.

W związku z tym, aby móc zaliczyć psa do kosztów uzyskania przychodów, należy wykazać, że pies spełnia następujące przesłanki:

– został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

– jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

– pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

– poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;

– został właściwie udokumentowany.

Oznacza to, że pies musi być wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, a nie dla celów prywatnych. Podatnik musi też posiadać dowody zakupu psa i wydatków z nim związanych.

Pies ochroniarz

PIES JAKO OCHRONIARZ, REKLAMA, TERAPEUTA

W zależności od rodzaju i charakteru działalności, pies może pełnić różne funkcje, które mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Przykładowo, pies może służyć jako:

– ochroniarz. Jeśli pies ma za zadanie chronić siedzibę firmy, magazyn, sprzęt, dokumenty czy, to wydatki na jego zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość została potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 8 listopada 2021 r.

– reklama. Jeśli pies promuje firmę, np. poprzez występowanie w materiałach marketingowych, reklamach, logo, nazwie, stronie internetowej czy mediach społecznościowych, to wydatki na jego zakup, utrzymanie i wykorzystanie w działaniach reklamowych zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość może dotyczyć np. firm związanych z branżą zoologiczną, weterynaryjną, szkoleniową, hotelową czy turystyczną;

– terapeuta. Jeśli pies ma za zadanie wspierać podatnika lub jego pracowników w radzeniu sobie ze stresem, poprawiać ich samopoczucie, motywację, produktywność czy relacje z klientami. Wówczas wydatki na jego zakup, utrzymanie i wykorzystanie w działaniach terapeutycznych zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość może dotyczyć np. firm związanych z branżą medyczną, psychologiczną, edukacyjną, opiekuńczą czy artystyczną.

W każdym przypadku należy pamiętać, że podatnik musi wykazać, że wydatki na psa są celowe. To znaczy dążą do uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto, że pies jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. W przeciwnym razie, organy podatkowe mogą zakwestionować prawo do odliczenia tych wydatków i nałożyć dodatkowe zobowiązania podatkowe.

Pies w reklamie

PODSUMOWANIE

Posiadanie psa może być nie tylko źródłem radości, ale także sposobem na obniżenie podatków związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Aby móc wrzucić psa w koszty firmy, należy spełnić określone warunki. Te ostatnie zależą od rodzaju i charakteru działalności oraz funkcji, jaką pies pełni w niej. Warto więc sprawdzić, czy pies może być uznany za koszt uzyskania przychodów i jakie wydatki z nim związane można odliczyć od podatku. W razie wątpliwości, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnego księgowego lub doradcy podatkowego.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Koszty utrzymania psa

ABC opieki nad zwierzętami domowymi

Czym się kierować przy wyborze rasy psa?

Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina

Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku    

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Wybrane dla Ciebie

Cukrzyca u gryzoni

Cukrzyca to choroba metaboliczna ludzi i zwierząt. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tej chorobie u psów i kotów. Gryzonie są coraz bardziej popularnymi zwierzątkami w domach i warto wiedzieć, że one również mogą chorować na cukrzycę.

czytaj

Domowa apteczka królika

Ratunku! Jest późno, mojemu króliczkowi coś dolega, a nie mam jak teraz jechać do weterynarza. Co teraz? Każdy z nas musi być przygotowany na doraźną pomoc uszakowi w domu. Dziś zajmiemy się tematem domowej apteczki dla królika.

czytaj

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Egzotyczne, piękne i kolorowe papugi. Stworzenia, które zaskakują swoją inteligencją, osobowością i charakterem. Nieokiełznana natura papug fascynowała ludzi od wieków, a zdolności mowy tych wyjątkowych stworzeń niejednokrotnie nurtowały największe umysły. Nic dziwnego,
że ludzkie pożądanie popchnęło do chowu i hodowli tych majestatycznych stworzeń.

czytaj

Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?

Terrarystyka staje się coraz popularniejszą dziedziną zoologii. Stąd coraz więcej osób decyduje się na kupno jakiegoś egzotycznego pupila. Jednak liczba dostępnych w handlu gatunków, może przyprawiać o zawrót głowy. Tym samym wybór tego jedynego może stanowić wyzwanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz