Obniżanie podatków własnej działalności gospodarczej dzięki posiadaniu psa

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale także sposób na obniżenie podatków związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. W zależności od rodzaju i charakteru działalności, pies może pełnić różne funkcje, które mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.
AUTOR: Natalia Młodnicka

Czas czytania: 4 min

PIES JAKO KOSZT UZYSKANIA PRZYCHODU

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są koszty wymienione w art. 23 PIT i art. 16 CIT. Wśród wyłączonych kosztów znajdują się m.in. grzywny, pożyczki, darowizny, wydatki na cele reprezentacyjne czy prywatne.

W związku z tym, aby móc zaliczyć psa do kosztów uzyskania przychodów, należy wykazać, że pies spełnia następujące przesłanki:

– został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;

– jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;

– pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;

– poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;

– został właściwie udokumentowany.

Oznacza to, że pies musi być wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, a nie dla celów prywatnych. Podatnik musi też posiadać dowody zakupu psa i wydatków z nim związanych.

Pies ochroniarz

PIES JAKO OCHRONIARZ, REKLAMA, TERAPEUTA

W zależności od rodzaju i charakteru działalności, pies może pełnić różne funkcje, które mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Przykładowo, pies może służyć jako:

– ochroniarz. Jeśli pies ma za zadanie chronić siedzibę firmy, magazyn, sprzęt, dokumenty czy, to wydatki na jego zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość została potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 8 listopada 2021 r.

– reklama. Jeśli pies promuje firmę, np. poprzez występowanie w materiałach marketingowych, reklamach, logo, nazwie, stronie internetowej czy mediach społecznościowych, to wydatki na jego zakup, utrzymanie i wykorzystanie w działaniach reklamowych zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość może dotyczyć np. firm związanych z branżą zoologiczną, weterynaryjną, szkoleniową, hotelową czy turystyczną;

– terapeuta. Jeśli pies ma za zadanie wspierać podatnika lub jego pracowników w radzeniu sobie ze stresem, poprawiać ich samopoczucie, motywację, produktywność czy relacje z klientami. Wówczas wydatki na jego zakup, utrzymanie i wykorzystanie w działaniach terapeutycznych zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość może dotyczyć np. firm związanych z branżą medyczną, psychologiczną, edukacyjną, opiekuńczą czy artystyczną.

W każdym przypadku należy pamiętać, że podatnik musi wykazać, że wydatki na psa są celowe. To znaczy dążą do uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto, że pies jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. W przeciwnym razie, organy podatkowe mogą zakwestionować prawo do odliczenia tych wydatków i nałożyć dodatkowe zobowiązania podatkowe.

Pies w reklamie

PODSUMOWANIE

Posiadanie psa może być nie tylko źródłem radości, ale także sposobem na obniżenie podatków związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Aby móc wrzucić psa w koszty firmy, należy spełnić określone warunki. Te ostatnie zależą od rodzaju i charakteru działalności oraz funkcji, jaką pies pełni w niej. Warto więc sprawdzić, czy pies może być uznany za koszt uzyskania przychodów i jakie wydatki z nim związane można odliczyć od podatku. W razie wątpliwości, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnego księgowego lub doradcy podatkowego.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Koszty utrzymania psa

ABC opieki nad zwierzętami domowymi

Czym się kierować przy wyborze rasy psa?

Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina

Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku    

Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję

Wybrane dla Ciebie

Psi poligloci. Czy psy rozumieją różnice między językami?

Czy pies adoptowany z Polski do Niemiec lub Wielkiej Brytanii zorientuje się, że język niemiecki i język angielski brzmią inaczej niż język polski? A może nie tylko się zorientuje, ale też zrozumie, co mówi do niego nowy właściciel? Sprawdźmy, jak psy rozumieją różne języki!

czytaj

Zaburzenia ruchu u świnek morskich

Kawia domowa, znana również jako świnka morska to wyjątkowo uwielbiany gatunek gryzonia. Jest wciąż bardzo popularnym zwierzątkiem domowym, przyjaznym i inteligentnym. Z pozoru wygląda na spokojne zwierzę, ale tak naprawdę drzemie w nim ogromny wulkan energii. Jest to zwierzę wyjątkowo kontaktowe, które potrzebuje interakcji ze swoim opiekunem.

czytaj

Wpływ katastrofy atomowej w Czarnobylu na wybrane gatunki zwierząt

Strefa Wykluczenia znajduje się nieopodal Czarnobyla. Miejsce to znane jest na całym świecie za sprawą katastrofy atomowej z 1986 roku. Czarnobyl opustoszał, stając się rezerwatem. Niektóre gatunki dziko żyjące posiadają obecnie zmiany związane z ekspozycją na promieniowanie.

czytaj

10 sposobów jak zapewnić papugom szczęśliwe życie

Papugi to zwierzęta o niezwykłej inteligencji emocjonalnej i społecznej. Doskonale odczytują nasze emocje, są świetnymi obserwatorami naszej mowy ciała. Dlatego warto odwdzięczyć się im tym samym! Na jakiej podstawie możemy stwierdzić czy nasza papuga jest szczęśliwa?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz