
Obniżanie podatków własnej działalności gospodarczej dzięki posiadaniu psa
Czas czytania: 4 min
PIES JAKO KOSZT UZYSKANIA PRZYCHODU
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są koszty wymienione w art. 23 PIT i art. 16 CIT. Wśród wyłączonych kosztów znajdują się m.in. grzywny, pożyczki, darowizny, wydatki na cele reprezentacyjne czy prywatne.
W związku z tym, aby móc zaliczyć psa do kosztów uzyskania przychodów, należy wykazać, że pies spełnia następujące przesłanki:
– został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika;
– jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona;
– pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą;
– poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów;
– został właściwie udokumentowany.
Oznacza to, że pies musi być wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, a nie dla celów prywatnych. Podatnik musi też posiadać dowody zakupu psa i wydatków z nim związanych.

PIES JAKO OCHRONIARZ, REKLAMA, TERAPEUTA
W zależności od rodzaju i charakteru działalności, pies może pełnić różne funkcje, które mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Przykładowo, pies może służyć jako:
– ochroniarz. Jeśli pies ma za zadanie chronić siedzibę firmy, magazyn, sprzęt, dokumenty czy, to wydatki na jego zakup, wyszkolenie, wyżywienie, opiekę weterynaryjną i szczepienia mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość została potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 8 listopada 2021 r.
– reklama. Jeśli pies promuje firmę, np. poprzez występowanie w materiałach marketingowych, reklamach, logo, nazwie, stronie internetowej czy mediach społecznościowych, to wydatki na jego zakup, utrzymanie i wykorzystanie w działaniach reklamowych zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość może dotyczyć np. firm związanych z branżą zoologiczną, weterynaryjną, szkoleniową, hotelową czy turystyczną;
– terapeuta. Jeśli pies ma za zadanie wspierać podatnika lub jego pracowników w radzeniu sobie ze stresem, poprawiać ich samopoczucie, motywację, produktywność czy relacje z klientami. Wówczas wydatki na jego zakup, utrzymanie i wykorzystanie w działaniach terapeutycznych zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów. Taka możliwość może dotyczyć np. firm związanych z branżą medyczną, psychologiczną, edukacyjną, opiekuńczą czy artystyczną.
W każdym przypadku należy pamiętać, że podatnik musi wykazać, że wydatki na psa są celowe. To znaczy dążą do uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto, że pies jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności. W przeciwnym razie, organy podatkowe mogą zakwestionować prawo do odliczenia tych wydatków i nałożyć dodatkowe zobowiązania podatkowe.

PODSUMOWANIE
Posiadanie psa może być nie tylko źródłem radości, ale także sposobem na obniżenie podatków związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Aby móc wrzucić psa w koszty firmy, należy spełnić określone warunki. Te ostatnie zależą od rodzaju i charakteru działalności oraz funkcji, jaką pies pełni w niej. Warto więc sprawdzić, czy pies może być uznany za koszt uzyskania przychodów i jakie wydatki z nim związane można odliczyć od podatku. W razie wątpliwości, zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnego księgowego lub doradcy podatkowego.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
ABC opieki nad zwierzętami domowymi
Czym się kierować przy wyborze rasy psa?
Efekt Lassie, czyli nie kupuj psa po wyjściu z kina
Humanizacja zwierząt. Tak, ale w granicach rozsądku
Pies, kot oraz żadne inne zwierzę nie jest lekiem na depresję
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj