Koszty utrzymania psa

Świadomość zapewniania odpowiednich warunków oraz prawidłowego żywienia psów spowodowała, że rynek zoologiczny oszalał. Akcesoria dla psów, karmy, smakołyki znajdziemy nawet w każdym spożywczym sklepie. Niektóre hotele podkreślają w swoich reklamach, że czworonogi są u nich mile widziane. Restauracje zapewniają pupilom wodę, a niektóre wprowadzają do menu specjalnie dedykowanie psiakom posiłki. Istnieją taksówki dla zwierząt. Coraz więcej osób kształci się w kierunkach o tematyce zwierzęcej i oferuje swoje usługi zdejmując z właścicieli ogrom obowiązków, oczywiście za uiszczeniem stosownych opłat, a te potrafią być kolosalne.
AUTOR: Kinga Piłat

Biorąc pod uwagę podstawowe akcesoria i karmę można powiedzieć, że kwota jaką należy przeznaczyć na utrzymanie zwierzaka rośnie wraz z nim. Nie jest to oczywiście zasadą, ponieważ obroża dla yorkshire teriera może okazać się dużo droższa niż dla bernardyna, ale koszty leczenia już niekoniecznie.  

Akcesoria, które są niezbędne dla psiaków i są absolutnym minimum to smycz, obroża lub szelki, kaganiec (dla agresywnych psów lub do stosowania podczas wizyt weterynaryjnych), mikrochip (wszczepiany u weterynarza), adresówki (w razie zaginięcia), zabawki (ilość uzależniona od poziomu niszczenia) oraz posłanie. Biorąc pod uwagę tylko ten zestaw przy kompletowaniu wyprawki dla nowego członka rodziny możemy oszacować, że kwota potrzebna do jego zakupu wynosi od 100 do 300zł. Na jej wysokość możemy wpłynąć decydując się na rzeczy pozbawione dodatkowych i zupełnie niepotrzebnych dla psa ozdobników, świecidełek i innych, które wpływają na cenę. W przypadku, kiedy zależy nam nie tylko na przydatności, ale również na dizajnie musimy sięgnąć do portfela nieco głębiej. Ozdobne smycze, obroże, adresówki potrafią mieć pięciokrotnie wyższe ceny niż te zwykłe, niczym niewyróżniające się przedmioty. Oprócz wyglądu warto zwracać uwagę na jakość danego produktu. Niestety nie zawsze cena idzie w parze z jakością, dlatego decydując się na droższe akcesoria warto porozmawiać z innymi osobami, które daną rzecz zakupili. Grupy zrzeszające doświadczonych właścicieli czworonogów, którzy chętnie podzielą się swoim zdaniem znajdziesz na wszelkich forach i facebooku.

Karma, to najważniejszy temat. Ile ras i wielkości kundelków tyle możliwości. Rynek psich karm obfituje w przeróżne smaki, konsystencje, rodzaje. Na początek nie warto robić wielkiego zapasu, a kupić kilka puszek lub kilogram suchej karmy i sprawdzić czy nasz pupil ją polubi. Jeśli zwierzę choruje warto sięgnąć po karmy dedykowane różnym przypadłościom. Zależnie od chorób rynek oferuje karmy z niższą lub wyższą zawartością mikro i makroelementów w odpowiednim ich bilansie. Producenci oferują również suche karmy o różnych stopniach wilgotności oraz kształtach chrupek. Miesięczny koszt wyżywienia  psa, to 100-350zł. Trzeba pamiętać, że karma, to jedyna rzecz w którą powinno się inwestować nie tylko sporo gotówki, ale również czasu na analizę składu. Im lepsza jakość żywienia tym mniej problemów zdrowotnych w przyszłości, więc mniej wydawanych pieniędzy na weterynarza.

Opieka weterynaryjna oraz profilaktyka – temat niekończących się historii. Jeśli nasz zwierzak jest zdrowy, to rocznie na profilaktykę wydamy od 100 do 300zł. Jeśli choruje, to kwoty mogą sięgnąć nawet rzędu kilku tysięcy złotych.

Pamiętaj, że twój pies nie potrzebuje drogich, lecz bezpiecznych rzeczy. On nie zna pojęcia luksusu. Jeśli chcesz przygarnąć psiaka pod swój dach, jednorazowo potrzebujesz ok.100-200zł na najpotrzebniejsze akcesoria. Miesięcznie, jeśli pies jest zdrowy nastaw się na koszty rzędu 150-300zł. Wszelkie usługi behawiorystów, trenerów, petsitter’ów nie są kosztami stałymi, a ich ceny uzależnione są od doświadczenia, ilości przebytych kursów oraz wielkości miast.

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz