Czym się kierować przy wyborze rasy psa?

Najważniejsze to nie kierować się panującą modą, wyglądem psa czy słodkimi filmikami z Internetu. Wybór powinien głównie opierać się na naszym stylu życia, jak planujemy spędzać czas z psem i jakie warunki mamy do zaoferowania.
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 3 min

Wybór rasy odpowiedniej dla naszego stylu życia jest bardzo ważny. Zastanówmy się nad tym, ile czasu możemy mu poświęcić, czy jesteśmy aktywni w ciągu dnia czy raczej wolimy odpoczywać w wolnym czasie. I kolejne pytania, czy chcemy psa angażować w nasze sportowe życie lub chcemy zaangażować się w psi sportowy świat. No i wreszcie, jak duże mamy mieszkanie, dom czy ogólne warunki mieszkaniowe.

Pamiętajmy iż pies to decyzja przyszłościowa, a nie impulsywna czy przypadkowa. Kiedy już upatrzymy sobie daną rasę, warto jak najwięcej się o niej dowiedzieć. Poznajmy jej charakter, specyfikę i pracę, jaką musimy z nią wykonać.

Usiądź i oblicz ile spędzać czasu w domu, ile spędzasz go na świeżym powietrzu, ile czasu zajmują aktywności, sport, przede wszystkim co jesteś w stanie zaoferować psu.

Każda rasa ma swoje wymagania większe lub mniejsze. Dlatego trzeba je odpowiednio dopasować

AKTYWNOŚĆ

Pies potrzebuje aktywności podczas spaceru, zabawy oraz kontaktu z opiekunem. To podstawy, aby utrzymać psa w odpowiedniej równowadze psychicznej. Są rasy psów, które tej aktywności będą potrzebować więcej, a inne mniej. Przykładami aktywnych psów są: Alaskan malamute, syberian husky, border collie, beagle, sznaucer, wyżeł, York, golden retriever. Natomiast mniej ruchu będzie potrzebować: shih tzu, pudel miniaturowy, pekińczyk, maltańczyk, cocer spaniel, chow chow, mops.

CHARAKTER

Dopasowanie pod względem cech osobowości to bardzo dobry pomysł. Dzięki zbliżonym temperamencie mamy szanse na zbudowanie bliskiej relacji z psem. Pupil musi przyzwyczaić się do naszych codziennych planów i przyzwyczajeń. Jednej rasie może to przyjść łatwiej, a drugiej  już trochę bardziej opornie.

Dla osób stroniących od reszty, wycofanych czy introwertycznych sprawdzi się rasa taka jak np. owczarek niemiecki, shiba inu, jamnik, chow chow, akita.

Natomiast dla bardziej energicznych, otwartych osób to border collie, corgie, jack russel terier.

DLA DOŚWIADCZONYCH

Czy w stopniu podstawowym znasz zasady szkolenia, znasz psią komunikację i jesteś konsekwentny? Jeśli tak, to możesz zastanowić się nad rasami taki jak : besenji, chart afgański, chow chow, bulterier, dog argentyński.

Każda rasa była hodowana w danym celu, więc musisz go znać, zaspakajać odpowiednio jego potrzeby i szkolić metodami pozytywnymi. Dlatego przy tych rasach ważne jest doświadczenie i odpowiednie podejście opiekuna.

DLA NIEDOŚWIADCZONYCH

Ważne, aby nie kierować się wyglądem, ale temperamentem i potrzebami psa. Pierwszy pies powinien być łagodny, o spokojnym temperamencie oraz łatwy do  wyszkolenia. Pamiętaj, aby zastanowić się, czy jesteś w stanie przez kolejne kilkanaście lat zaspakajać potrzeby psa. Myśl przyszłościowo, czyli pod względem dzieci, pracy, zmiennych warunków życia. Zastanów się w tym wypadku nad rasami: golden retriever, owczarek niemiecki, szpic miniaturowy, labrador, pudel, owczarek szkocki.

DLA SPORTOWCÓW I OSÓB BARDZO AKTYWNYCH

Jeżeli lubisz sport, jesteś aktywny i masz więcej czasu aby zapewnić również ćwiczenia psu to warto zastanowić się nad rasą, która właśnie posiada cechy sportowca. Rasy pracujące, o żywym temperamencie, które potrzebują dużo ruchu, pracy umysłowej oraz kontaktu z opiekunem. Najbardziej polecany w tym momencie będzie broder collie, syberian husky, owczarek australijski.

Zawsze możemy poprosić o pomoc w wyborze rasy behawiorystę, który też w późniejszym czasie będzie mógł nam towarzyszyć przy wychowaniu psa czy treningach.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz