Czym się kierować przy wyborze rasy psa?

Najważniejsze to nie kierować się panującą modą, wyglądem psa czy słodkimi filmikami z Internetu. Wybór powinien głównie opierać się na naszym stylu życia, jak planujemy spędzać czas z psem i jakie warunki mamy do zaoferowania.
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 3 min

Wybór rasy odpowiedniej dla naszego stylu życia jest bardzo ważny. Zastanówmy się nad tym, ile czasu możemy mu poświęcić, czy jesteśmy aktywni w ciągu dnia czy raczej wolimy odpoczywać w wolnym czasie. I kolejne pytania, czy chcemy psa angażować w nasze sportowe życie lub chcemy zaangażować się w psi sportowy świat. No i wreszcie, jak duże mamy mieszkanie, dom czy ogólne warunki mieszkaniowe.

Pamiętajmy iż pies to decyzja przyszłościowa, a nie impulsywna czy przypadkowa. Kiedy już upatrzymy sobie daną rasę, warto jak najwięcej się o niej dowiedzieć. Poznajmy jej charakter, specyfikę i pracę, jaką musimy z nią wykonać.

Usiądź i oblicz ile spędzać czasu w domu, ile spędzasz go na świeżym powietrzu, ile czasu zajmują aktywności, sport, przede wszystkim co jesteś w stanie zaoferować psu.

Każda rasa ma swoje wymagania większe lub mniejsze. Dlatego trzeba je odpowiednio dopasować

AKTYWNOŚĆ

Pies potrzebuje aktywności podczas spaceru, zabawy oraz kontaktu z opiekunem. To podstawy, aby utrzymać psa w odpowiedniej równowadze psychicznej. Są rasy psów, które tej aktywności będą potrzebować więcej, a inne mniej. Przykładami aktywnych psów są: Alaskan malamute, syberian husky, border collie, beagle, sznaucer, wyżeł, York, golden retriever. Natomiast mniej ruchu będzie potrzebować: shih tzu, pudel miniaturowy, pekińczyk, maltańczyk, cocer spaniel, chow chow, mops.

CHARAKTER

Dopasowanie pod względem cech osobowości to bardzo dobry pomysł. Dzięki zbliżonym temperamencie mamy szanse na zbudowanie bliskiej relacji z psem. Pupil musi przyzwyczaić się do naszych codziennych planów i przyzwyczajeń. Jednej rasie może to przyjść łatwiej, a drugiej  już trochę bardziej opornie.

Dla osób stroniących od reszty, wycofanych czy introwertycznych sprawdzi się rasa taka jak np. owczarek niemiecki, shiba inu, jamnik, chow chow, akita.

Natomiast dla bardziej energicznych, otwartych osób to border collie, corgie, jack russel terier.

DLA DOŚWIADCZONYCH

Czy w stopniu podstawowym znasz zasady szkolenia, znasz psią komunikację i jesteś konsekwentny? Jeśli tak, to możesz zastanowić się nad rasami taki jak : besenji, chart afgański, chow chow, bulterier, dog argentyński.

Każda rasa była hodowana w danym celu, więc musisz go znać, zaspakajać odpowiednio jego potrzeby i szkolić metodami pozytywnymi. Dlatego przy tych rasach ważne jest doświadczenie i odpowiednie podejście opiekuna.

DLA NIEDOŚWIADCZONYCH

Ważne, aby nie kierować się wyglądem, ale temperamentem i potrzebami psa. Pierwszy pies powinien być łagodny, o spokojnym temperamencie oraz łatwy do  wyszkolenia. Pamiętaj, aby zastanowić się, czy jesteś w stanie przez kolejne kilkanaście lat zaspakajać potrzeby psa. Myśl przyszłościowo, czyli pod względem dzieci, pracy, zmiennych warunków życia. Zastanów się w tym wypadku nad rasami: golden retriever, owczarek niemiecki, szpic miniaturowy, labrador, pudel, owczarek szkocki.

DLA SPORTOWCÓW I OSÓB BARDZO AKTYWNYCH

Jeżeli lubisz sport, jesteś aktywny i masz więcej czasu aby zapewnić również ćwiczenia psu to warto zastanowić się nad rasą, która właśnie posiada cechy sportowca. Rasy pracujące, o żywym temperamencie, które potrzebują dużo ruchu, pracy umysłowej oraz kontaktu z opiekunem. Najbardziej polecany w tym momencie będzie broder collie, syberian husky, owczarek australijski.

Zawsze możemy poprosić o pomoc w wyborze rasy behawiorystę, który też w późniejszym czasie będzie mógł nam towarzyszyć przy wychowaniu psa czy treningach.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz