Zimowe choroby zwierząt

Od czasu do czasu każdemu zdarza się zachorować, niezależnie od gatunku. To na co zachorujemy jest uzależnione od kilku czynników takich jak genetyka, warunki atmosferyczne, stan zdrowia innych osobników, z którymi się przebywa itp. Bardzo ważna jest profilaktyka.
AUTOR: Jacek Irzyk

Czas czytania: 4 min

Jeżeli wiemy, że nasz kolega jest chory, warto powstrzymać się od spotkania z nim do momentu, aż wyzdrowieje. Jeżeli wiemy, że rodzice naszego psa mieli problemy z otyłością, która sprzyja powstawaniu innych groźnych chorób, ważne jest dbanie o jego dietę i regularne badania.

Kiedy widzimy, że za oknem pada śnieg i wieje, należy się dobrze ubrać. Niektóre pory roku sprzyjają rozwijaniu się chorób bardziej niż inne. W tym artykule przedstawię najczęstsze choroby, na które są narażone zwierzęta zimą.

Zwierzęta mogą być narażone na różne choroby zimą, zależnie od gatunku, warunków środowiskowych i innych czynników. Oto kilka chorób, które są często związane z zimowym okresem i sposoby jak ich uniknąć.

Zapalenie oskrzeli i przeziębienia:

Dotyczy zwłaszcza zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Często związane z eksponowaniem się na zimne i wilgotne warunki atmosferyczne. Zapalenie oskrzeli u zwierząt, podobnie jak u ludzi, objawia się stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli. Najczęstszymi objawami są: kaszel, trudności w oddychaniu, wydzielina z nosa, gorączka, zmiana apetytu, osłabienie.

*profilaktyka: unikanie kontaktu z chorymi osobnikami, chodzenie na spacery o porze, w której temperatura jest najwyższa, zakładanie ubranka chroniącego przed warunkami atmosferycznymi takiego jak kurtka.

Pies pod kocem

Zapalenie stawów:

Zimowe warunki mogą sprzyjać występowaniu problemów ze stawami, szczególnie u starszych zwierząt. Dotyczy to zwłaszcza psów i kotów. Najczęstszymi objawami są: ból, trudności z poruszaniem się, opuchlizna stawów, kulawizna.

*profilaktyka: w mroźne dni wychodzenie na bardzo krótkie spacery, zakładanie ciepłego ubranka.

Choroby układu oddechowego:

Na przykład zapalenie płuc czy oskrzeli. Objawami są trudności w oddychaniu, kaszel, ból.

*profilaktyka: zapewnienie ciepłego i suchego schronienia, jeżeli zwierzę przebywa na polu, wychodzenie na krótkie spacery, kiedy temperatury są bardzo niskie, ubieranie kurtek lub sweterków.

Zmiany w skórze:

Zimno i suche powietrze mogą powodować problemy skórne u niektórych zwierząt. Pęknięcia w skórze, łuszczenie się i utrata sierści to potencjalne problemy.

*profilaktyka: należy chronić skórę przed zimnem zakładając ubranka, można też stosować profilaktycznie kąpiele z użyciem nawilżających szamponów.

Choroby paznokci i poduszek:

Lodowate powierzchnie mogą prowadzić do pęknięć i urazów paznokci. Poduszki na stopach zwierząt mogą ulec poparzeniom zimnem.

*profilaktyka: można stosować specjalne buciki, chodzić na krótkie spacery, zwierzętom przebywającym na zewnątrz zapewnić suche i ciepłe schronienie.

Zatrucia substancjami chemicznymi:

Używanie soli do odśnieżania dróg może prowadzić do zatruć u zwierząt, zwłaszcza jeśli mają one dostęp do obszarów, gdzie stosowano sól.

*profilaktyka: pilnowanie swoich pupili, nie pozwalanie im chodzić bez nadzoru.

Owczarek niemiecki zimą

Zapalenie spojówek:

U niektórych zwierząt, zwłaszcza kotów, suche i zimne warunki mogą prowadzić do zapalenia spojówek. Objawy to zaczerwienione oczy, łzawienie, przecieranie oczu, obrzęk.

*profilaktyka: w najmroźniejsze dni nie wypuszczać zwierząt na długo na zewnątrz, można też stosować profilaktycznie krople do oczu.

Choroby przenoszone przez kleszcze:

W niektórych obszarach kleszcze mogą stanowić problem również zimą, co może zwiększać ryzyko przenoszenia chorób.

*profilaktyka: to że jest zimno może uśpić naszą czujność, nawet zimą zwierze może złapać kleszcza, należy regularnie sprawdzać skórę i robić badania.

Podsumowanie

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób, ważne jest, by zapewnić zwierzętom odpowiednią opiekę i monitorować ich stan zdrowia. Szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. W przypadku dzikich zwierząt, ochrona i utrzymanie ich siedlisk naturalnych są kluczowe dla zachowania zdrowia populacji.

To też Cię zainteresuje:

Bąblowica – groźna choroba, którą możesz się zarazić od własnego psa

Czy brzydki oddech u psa może być zagrożeniem dla jego zdrowia?

Koci katar – zakaźna choroba u kotów

Kawia domowa. Co może jej dolegać?

Czy pies może mieć lęk wysokości?

Jesienne i zimowe spacery z psem

Wybrane dla Ciebie

Pets at work – wymysł czy znak naszych czasów?

Zabieranie psa do pracy kiedyś wydawało się nie do pomyślenia. Teraz jest pożądanym benefitem lub wręcz standardową praktyką, zwłaszcza w firmach, gdzie model pracy pozwala na obecność psa w biurze. Czy polityka “pets at work” to odpowiedź na wygórowane oczekiwania pracowników czy raczej znak czasów?

czytaj

Łamanie się paznokci u psów: przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania

Paznokcie u psów to kluczowy element ich anatomii. Odgrywają ogromną rolę w chodzeniu, bieganiu oraz utrzymywaniu równowagi. Jednym z największych problemów jest łamanie się ich. Z czego może to wynikać?

czytaj

Królicza mowa ciała, czyli jak interpretować zachowanie uszatego przyjaciela

Króliki, z pozoru ciche i spokojne zwierzęta, posiadają wyrafinowany system komunikacji, który może być niezrozumiały dla nieświadomych właścicieli. W codziennym pośpiechu łatwo przegapić subtelne sygnały wysyłane przez naszych futrzanych przyjaciół.

czytaj

Mistrzostwa Polski we Flyballu 2024 – relacja z zawodów w Minikowie (podcast, zdjęcia)

W dniach 28-29 września 2024 roku, w podbydgoskim Minikowie rozegrano Mistrzostwa Polski we Flyballu, podczas których drużyna Fractal International Affair z Gdańska obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Nasza redakcja, jako jeden z patronów medialnych wydarzenia była na miejscu z mikrofonem. Posłuchaj obszernej relacji z tych wyjątkowo emocjonujących zawodów!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz