Jesienne i zimowe spacery z psem

Psy potrzebują aktywności przez cały rok, dlatego wraz z nadejściem jesieni i zimy nie można zrezygnować ze spacerów. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu jesienno-zimowe spacery mogą być przyjemne i bezpieczne. O czym trzeba pamiętać podczas spacerów?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

KASZTANY I ŻOŁĘDZIE – CO Z NIMI NIE TAK?

Dary jesieni, czyli kasztany i żołędzie mogą stanowić zagrożenie dla psów. Poza tym, że mogą spowodować one niedrożność układu pokarmowego, to zawierają substancje, które są toksyczne dla zwierząt. Żołędzie zawierają niebezpieczne taniny. Sugeruje się, że dla 10-kilogramowego psa wystarczy od 5 do 10 żołędzi, aby doszło do zatrucia. Znaczne ilości tanin mogą być przyczyną uszkodzenia nerek i wątroby. Kasztany zawierają z kolei eskulinę, która również jest dla zwierząt toksyczna. Spożycie jej w większej ilości może powodować objawy ze strony układu nerwowego.

DLACZEGO ZABAWA PATYKAMI TO RÓWNIEŻ NIE NAJLEPSZY POMYSŁ

Patyki są kruche i łamliwe. Zabawa nimi może skończyć się wzbiciem drzazg, odłamków w dziąsła, podniebienie, język a nawet krtań psa. Maleńkiego odłamka możemy nawet nie zauważyć i jeśli będzie tkwił on zbyt długo to miejscem tym zaopiekują się bakterie, które będą przyczyną zakażenia. Pies aportujący za patykiem nie jest widokiem wcale rzadkim w ciągu całego roku. W najgorszej sytuacji patyk może utkwić w gardle, przebić krtań lub klatkę piersiową, np. kiedy patyk wbije się w ziemię, a rozpędzony pies nie zdąży wyhamować. Ponadto odłamki patyków mogą zalegać w żołądku lub jelitach, a wtedy konieczna będzie już interwencja chirurgiczna.

spacer z psem

UWAGA NA KLESZCZE!

Kleszcze jesienią nie śpią. Są aktywne praktycznie przez cały rok, niestety taki mamy klimat, który zaczął im sprzyjać bardziej niż kiedyś. Oznacza to, że psiaki trzeba zabezpieczać przed nimi przez cały czas. Co prawda, kleszcze nie spadają z drzew (jest to mit, kleszcze występują do wysokości 1,5 m i nie żyją na drzewach) i ich aktywność jest nieco niższa w porównaniu z miesiącami letnimi, to warto regularnie dbać o profilaktykę przeciwkleszczową.

CZY UBRANKO NA SPACER JEST KONIECZNE?

Pogoda potrafi być kapryśna, ale nie powinna pokrzyżować spacerowych planów. Kiedy na zewnątrz warunki atmosferyczne nie sprzyjają, warto zaopatrzyć pieska w specjalne ubranko, które ochroni zwierzę przed wiatrem i deszczem. Nie chcemy przecież, aby spacer skończył się wizytą u lekarza weterynarii. Niektóre psy potrzebują dodatkowej ochrony przed zimnem i należy ją im zapewnić. Trzeba pamiętać, że ubranko musi być dobrze dobrane, nie może być zbyt ciasne lub zbyt luźne.

spacery z psem

PSIE ŁAPKI ZIMĄ

Łapy psa są narażone na przeróżne czynniki zewnętrzne przez cały rok, ale jeśli ktoś ogłosiłby plebiscyt na najtrudniejszą porę roku dla psich łap, to zima zdecydowanie by go wygrała. O psie łapki trzeba dbać o każdej porze roku, ale zimą szczególnie. Zimowa pogoda niesie ze sobą kilka potencjalnych zagrożeń dla psich łapek. Niskie temperatury i suche powietrze nie rzadko nadmiernie wysuszają psie opuszki. Do tego rozsypywana na chodnikach sól może powodować podrażnienia psich łap. Po spacerze warto umyć psu łapki i zadbać o ich odpowiednią pielęgnację, stosując specjalnie przeznaczone dla zwierząt kosmetyki.

Pamiętajmy również o bezpieczeństwie własnym. Jeśli spacerujemy z psem po zmroku, lepiej zdecydować się tereny dobrze oświetlone. W okresie jesienno – zimowym warto pamiętać również o odblaskach, aby być dobrze widocznym dla innych. Dotyczy to zarówno psiaka, jak i nas.

ZOBACZ TEŻ

Bezpieczeństwo podczas jesienno-zimowych spacerów

Wzmocnienie odporności u zwierząt

Zabawki na jesienne wieczory dla psa

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz