Zabawki na jesienne wieczory psa

Jesienna, deszczowa pogodna zniechęca do długich spacerów. Duża część psów również nie przepada za spacerami w strugach deszczu, skracają czas spaceru do niezbędnego minimum, a później starają się zaciągnąć nas do domu. Długie spacery w chłodniejsze, deszczowe dni nie są zresztą najlepszym pomysłem. Zwłaszcza w przypadku szczeniąt, psów starszych lub takich o ubogim podszerstku. W porze jesienno zimowej lepiej żeby spacery były krótsze ale bardziej intensywne, żeby psiak nie zdążył przemarznąć.
AUTOR: Anna Siennicka

Część aktywności bez problemu możemy przenieść do domu. Ze względu na ograniczone miejsce warto skupić się na aktywnościach angażujących głównie psią głowę i nos. Wiele zabaw i aktywności możemy zaaranżować mając dostęp wyłącznie do niewielkiej, ograniczonej przestrzeni. Wszelkie zabawy węchowe doskonale sprawdza się jako rozrywka na długie jesienne wieczory. Możemy wykorzystać gotowe maty węchowe które są obecnie powszechnie dostępne, możemy wykonać taką mate samodzielnie z wycieraczki i kawałków starego polaru. Namiastkę maty węchowej może nawet stanowić stary ręcznik czy koc, składamy go i zawijamy na różne sposoby a w powstałe zakamarki i pomiędzy warstwy materiału wkładamy smakołyki i zachęcamy psa do szukania. Bardziej zaawansowaną wersję tej zabawy może stanowić poszukiwanie smakołyków w przestrzeni domowej, w szafkach, szufladach czy pod meblami.

Jako rozrywka na deszczowe dni doskonale sprawdzają się też wszelkiego rodzaju zabawki na inteligencję, takie z zakamarkami, szufladkami i zapadkami które psiak musi otwierać lub przesuwać by dostać się do smakołyków. Przygodę z tego typu zabawkami najlepiej rozpocząć od prostszych, mniej rozbudowanych konstrukcji  żeby ułatwić psu odnalezienie smakołyków. Zbyt skomplikowane zabawki mogą zniechęcić psa do korzystania z nich i powodować frustrację kiedy nie będzie umiał dostać do ukrytych smaczków. Później kiedy zrozumie już mechanizm działania takiej zabawki możemy pomyśleć o kupnie bardziej zaawansowanych modeli.

Podobna zabawkę możemy stworzyć chowając smaczki pod kilkoma kubkami lub pojemnikami które psiak będzie musiał przewracać lub przesuwać żeby odnaleźć jedzenie. Na początku najlepiej chować je pod wszystkie pojemniki żeby nie zniechęcić psa do zabawy. Na bardziej zaawansowanym poziomie dobrze jest schować tylko jeden, dwa smaczki pomijając niektóre pojemniki, tak żeby zachęcić psa do używania nosa do poszukiwania przysmaków.

W podobny sposób można wykorzystać pojemnik po jajkach. W zagłębienia wkładamy smaczki, przykrywamy je niewielkimi piłeczkami lub rolkami po papierze czy ręczniku papierowym i zachęcamy do szukania.

Zabawkami które sprawdzają się niezależnie od pory roku są gryzaki typu kong – gumowe zabawki wydrążone w środku które możemy wypełniać jedzeniem, zarówno suchym jak i mokrym, a także warzywami i owocami jeśli nasz pies je lubi. Jest to zabawka która zazwyczaj zajmuje psiaka na dłużej więc jest dobrym rozwiązaniem kiedy musimy wyjść z domu i zostawić psa samego. W podobny sposób możemy użyć mat do lizana czyli dość płaskich gumowych bądź plastikowych mat z wyżłobionym labiryntem który sprawia że wyjadanie zajmuje więcej czasu niż z klasycznej miski. Obydwie te zabawki poza tym, że zajmują psiaki kiedy muszą zostać same świetnie wyciszają. Możemy więc użyć ich po aktywniejszym spacerze kiedy chcemy żeby psiak się uspokoił – zwłaszcza maty świetnie sprawdzają się jako zajęcie dla psa kiedy po spacerze chcemy wytrzeć mu łapy, co w okresie jesienno zimowym nie nieodłącznym elementem spacerowej rutyny.

Wybane dla Ciebie

Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.

czytaj

Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!

czytaj

Pomysł na prezent świąteczny dla psa

Świąteczne prezenty to nasza polska tradycja. Podarowanie komuś nawet małego drobiazgu zawsze wywołuje duży uśmiech. Co zatem sprawić naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

czytaj

Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz