Zabawki na jesienne wieczory dla psa

Jesienna, deszczowa pogodna zniechęca do długich spacerów. Duża część psów również nie przepada za spacerami w strugach deszczu, skracają czas spaceru do niezbędnego minimum, a później starają się zaciągnąć nas do domu. Długie spacery w chłodniejsze, deszczowe dni nie są zresztą najlepszym pomysłem. Zwłaszcza w przypadku szczeniąt, psów starszych lub takich o ubogim podszerstku. W porze jesienno zimowej lepiej żeby spacery były krótsze ale bardziej intensywne, żeby psiak nie zdążył przemarznąć.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Część aktywności bez problemu możemy przenieść do domu. Ze względu na ograniczone miejsce warto skupić się na aktywnościach angażujących głównie psią głowę i nos. Wiele zabaw i aktywności możemy zaaranżować mając dostęp wyłącznie do niewielkiej, ograniczonej przestrzeni. Wszelkie zabawy węchowe doskonale sprawdza się jako rozrywka na długie jesienne wieczory. Możemy wykorzystać gotowe maty węchowe które są obecnie powszechnie dostępne, możemy wykonać taką mate samodzielnie z wycieraczki i kawałków starego polaru. Namiastkę maty węchowej może nawet stanowić stary ręcznik czy koc, składamy go i zawijamy na różne sposoby a w powstałe zakamarki i pomiędzy warstwy materiału wkładamy smakołyki i zachęcamy psa do szukania. Bardziej zaawansowaną wersję tej zabawy może stanowić poszukiwanie smakołyków w przestrzeni domowej, w szafkach, szufladach czy pod meblami.

Interaktywne!

Jako rozrywka na deszczowe dni doskonale sprawdzają się też wszelkiego rodzaju zabawki na inteligencję, takie z zakamarkami, szufladkami i zapadkami które psiak musi otwierać lub przesuwać by dostać się do smakołyków. Przygodę z tego typu zabawkami najlepiej rozpocząć od prostszych, mniej rozbudowanych konstrukcji  żeby ułatwić psu odnalezienie smakołyków. Zbyt skomplikowane zabawki mogą zniechęcić psa do korzystania z nich i powodować frustrację kiedy nie będzie umiał dostać do ukrytych smaczków. Później kiedy zrozumie już mechanizm działania takiej zabawki możemy pomyśleć o kupnie bardziej zaawansowanych modeli.

Podobna zabawkę możemy stworzyć chowając smaczki pod kilkoma kubkami lub pojemnikami które psiak będzie musiał przewracać lub przesuwać żeby odnaleźć jedzenie. Na początku najlepiej chować je pod wszystkie pojemniki żeby nie zniechęcić psa do zabawy. Na bardziej zaawansowanym poziomie dobrze jest schować tylko jeden, dwa smaczki pomijając niektóre pojemniki, tak żeby zachęcić psa do używania nosa do poszukiwania przysmaków.

W podobny sposób można wykorzystać pojemnik po jajkach. W zagłębienia wkładamy smaczki, przykrywamy je niewielkimi piłeczkami lub rolkami po papierze czy ręczniku papierowym i zachęcamy do szukania.

Gryzaki, maty, zabawki gumowe

Zabawkami które sprawdzają się niezależnie od pory roku są gryzaki typu kong – gumowe zabawki wydrążone w środku które możemy wypełniać jedzeniem, zarówno suchym jak i mokrym, a także warzywami i owocami jeśli nasz pies je lubi. Jest to zabawka która zazwyczaj zajmuje psiaka na dłużej więc jest dobrym rozwiązaniem kiedy musimy wyjść z domu i zostawić psa samego. W podobny sposób możemy użyć mat do lizana czyli dość płaskich gumowych bądź plastikowych mat z wyżłobionym labiryntem który sprawia że wyjadanie zajmuje więcej czasu niż z klasycznej miski. Obydwie te zabawki poza tym, że zajmują psiaki kiedy muszą zostać same świetnie wyciszają. Możemy więc użyć ich po aktywniejszym spacerze kiedy chcemy żeby psiak się uspokoił – zwłaszcza maty świetnie sprawdzają się jako zajęcie dla psa kiedy po spacerze chcemy wytrzeć mu łapy, co w okresie jesienno zimowym nie nieodłącznym elementem spacerowej rutyny.

Wybrane dla Ciebie

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Wielka WOOFowska 2024 (podcast)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza, której organizatorem jest WOOF Flyball Team, odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Posłuchaj rozmowy z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team Wrocław.  

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz