Laseroterapia w weterynarii

Laseroterapią określamy wszelkiego rodzaju zabiegi z wykorzystaniem lasera, którego popularna nazwa to w rzeczywistości akronim od angielskiego wyrażenia „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”, które na język polski możemy przetłumaczyć jako „wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania”. Ta forma terapii jest coraz częściej zalecaną formą wspierania rekonwalescencji naszych zwierząt.
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 4 min

Medycyna weterynaryjna rozszerza swoje pole działania, sięgając po rozwiązania znane i stosowane u ludzi. Stało się to między innymi za sprawą wzrostu popularności zoofizjoterapii. Ta ostatnia rozpowszechniła wśród opiekunów zwierząt fizykoterapię, wykorzystującą terapeutyczny wpływ oddziaływań fizycznych.

JAKIE SA ZALECANIA DO ZASTOSOWANIA LASEROTERAPII?

Wskazanie do laseroterapii otrzymują najczęściej psy z uszkodzeniami w obrębie układu ruchu, czyli kości, mięśni i połączeń stawowych. Do najpowszechniejszych urazów tego typu należą:

  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • uszkodzenia ścięgien oraz więzadeł
  • złamania

Terapia ta ma zastosowanie także w przyspieszeniu gojenia ran i pracy z bliznami.

Obecnie część pacjentów bywa także poddawana takiej terapii z powodu chronicznego bólu, którego leczenie jest niemożliwe ze względu na inne choroby towarzyszące. Takie jak na przykład niewydolność wątroby.

LASEROTERAPIA JAKO METODA WALKI Z PROBLEMAMI NEUROLOGICZNYMI?

Niektórzy lekarze weterynarii postulują, że praca z laserem może przynieść ulgę zwierzętom cierpiącym na zaburzenia układu immunologicznego, problemy neurologiczne czy nawet przyspieszać zwalczanie infekcji.

Jak właściwie działa laser? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pełny wgląd w oddziaływanie tych zabiegów na organizm wymaga specjalistycznej wiedzy. W uproszczeniu możemy przyjąć, że naświetlanie z użyciem lasera pobudza tkanki do podziałów komórkowych, wzrostu i regeneracji.

Wszystko to dzieje się za sprawą absorpcji światła czerwonego lub podczerwonego emitowanego przez specjalistyczne urządzenia.

W efekcie następuje przyspieszenie naprawy uszkodzeń ciała. Dodatkowo laser pobudza wydzielanie endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia. Ponadto zwiększa ukrwienie i rozluźnienie mięśni. Może także zmniejszać stan zapalny, co powoduje obniżenie poziomu bólu.

JAKIE RODZAJE LASERÓW SĄ STOSOWANE?

W praktyce klinicznej używa się dwóch rodzajów laserów: wysoko- oraz niskoenergetyczne. Ten drugi jest często laserem biostymulacyjnym. Ich działanie jest zbliżone, ale zastosowanie nieco inne. Laser wysokoenergetyczny dużo intensywniej oddziałuje na tkanki. Tym samym zapewnia on szybkie działanie przeciwbólowe.

Dodatkowo ze względu na ilość emitowanego światła na raz, zabieg laserem wysokoenergetycznym trwa krócej. Jeśli chodzi o długość stosowania terapii, to każdy opiekun decydujący  się na rozpoczęcie leczenia swojego pupila tą metodą, musi być świadomy, że jest to proces długotrwały.

ILE TRWA ZABIEG LASEROTERAPII?

Pojedyncza sesja nie zajmuje dużo czasu, ale musi być ona powtarzana regularnie co dwa lub trzy dni. Zazwyczaj efekty widoczne są po około 10 sesjach, ale długość całej terapii jest kwestią indywidualną, o której długości decyduje specjalista.

Niestety wiąże się to z odpowiednimi kosztami. Z tego powodu, zanim podejmiemy się takiego przedsięwzięcia, poprośmy osobę, zajmującą się naszym czworonogiem, o oszacowanie końcowych kosztów.

KWESTIE BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS LASEROTERAPII

Oprócz kwestii finansowych należy pamiętać także o zaleceniach i uwagach dotyczących laseroterapii. Każda ekspozycja na światło emitowane przez laser wymaga użycia specjalnych okularów, ponieważ kontakt oka z takim bodźcem może wywołać trwałe uszkodzenia.

Ważne jest także przygotowanie skóry. Zwierzę poddawane takiej terapii musi zostać pozbawione sierści w obrębie pracy lasera, o czym należy pamiętać szczególnie zimą, gdy musimy pozbawić zwierzę znacznej części okrywy włosowej lub w trakcie przygotowania go do wystawy.

Każdy zabieg musi być wykonywany przez przeszkolonego zoofizjoterapeutę lub lekarza weterynarii, ponieważ niezgodne z zaleceniami stosowanie tej techniki może prowadzić do poparzeń i poważnych komplikacji. Przed rozpoczęciem leczenia należy także poinformować osobę wykonującą zabieg o wszelkich chorobach współtowarzyszących naszego pupila. Do przeciwwskazań laseroterapii należą: ciąża, nadczynność tarczycy, krwotoki oraz nowotwory.

PODSUMOWANIE

Otwierając się na nowe rozwiązania, medycyna weterynaryjna jest w stanie coraz skuteczniej przynosić ulgę zwierzętom w potrzebie, dlatego tak ważne jest by lekarze, dokształcali się przez całą swoją karierę.

Dodatkowo zawarcie ściślejszej współpracy na linii lekarz-fizjoterapeuta pozwoliłoby na stworzenie specjalistycznej i kompleksowej pomocy. Szczególnie istotny jest rozwój technik, które wspierają pupili w starszym wieku, ponieważ długość ich życia wyraźnie wzrasta. Do tej kategorii idealnie pasuje właśnie laseroterapia.

Korzystajmy z nowych technologii, a nawet najmniejsze wątpliwości konsultujmy z lekarzami lub fizjoterapeutami, ponieważ nasi zwierzęcy przyjaciele zasługują na aktywne życie bez bólu.

ZOBACZ TEŻ

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Wybrane dla Ciebie

Jakie ptaki możemy spotkać w polskich miastach? Rozmowa z Karoliną Jamską z Towarzystwa Przyrodniczego „Kawka” (podcast)

Kocham wszystkie zwierzęta i staram się pomagać wszystkim, które tej pomocy potrzebują i które spotkam na swojej drodze – mówi Karolina Jamska, prezeska Towarzystwa Przyrodniczego „Kawka”. Posłuchaj drugiej części rozmowy
z biolożką i przyrodniczką, która była gościnią 19. odcinka Pets World Podcast!

czytaj

Na czym polega play therapy?

Play therapy to innowacyjna metoda terapeutyczna, która wykorzystuje elementy zabawy oraz sportu w pracy z psami. Stosuje się ją u zwierząt, które wykazują zaburzenia zachowania. Na czym dokładnie polega ta metoda?

czytaj

Kiedy zacząć przygodę z wystawami dla psów?

Wystawy psów to nie tylko okazja do zaprezentowania swojego psa oraz zdobycia prestiżowych nagród. To również sposób na budowanie wspólnej więzi. Kiedy powinniśmy zacząć wystawiać naszego psa?

czytaj

Czy twój pies może być melancholikiem? Psie typy osobowości

Czy w psim charakterze można znaleźć cechy charakteru ludzkiego? Czy psy upodabniają się do swoich właścicieli? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz