
Jaki żwirek dla kota wybrać?

- Żwirek zbrylający
Główną zaletą jest łatwość utrzymania czystości, ponieważ żwirek po kontakcie z wilgocią się zbryla, co ułatwia sprzątanie nieczystości. Można wyrzuć tylko grudkę pozostawiając a pozostałą część żwirku zostawić w kuwecie. Jest to na pewno ekonomiczne rozwiązanie.
- Żwirek niezbrylający
Charakteryzuje się tym, że łatwo pochłania wilgoć, jednak nie zbryla się przy kontakcie z moczem. Wiąże się to z częstą wymianą żwirku, a co za tym idzie ,naraża nas na dodatkowe koszty. Kot może preferować to podłoże z uwagi na naturalną chęć zasypywania swoich odchodów.
- Żwirek bentonitowy
Najczęściej wybierane podłoże przez kociarzy, głównie z uwagi na atrakcyjną cenę. Występuje w dwóch odmianach – zbrylającej i niezbrylającej, a także w kilku wariantach zapachowych, np. lawenda, zapach leśny, czy morski. Często okazuje się jednak, że kot nie akceptuje perfumowanego podłoża. Pozostaje wtedy pozostać przy wariancie o neutralnym zapachu. Wadą żwirku bentonitowego jest waga. Opakowanie 10 l jest bardzo ciężkie. Kolejnym minusem jest fakt, że żwirek przykleja się do łapek kota, który roznosi się po domu. Nie można go spłukać w toalecie, ponieważ może doprowadzić do niedrożności rur.

- Żwirek drewniany
Jest to biodegradowalna i naturalna forma podłoża. Występuje w dwóch wariantach – zbrylający i niezbrylający. Dobrze pochłania wilgoć i radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Pyli się jedynie przy napełnianiu kuwety. Ma przyjemny drewniany zapach oraz można go spuszczać w toalecie, co jest dużą wygodą dla właściciela.
- Żwirek silikonowy
Wykonany jest z żelu krzemionkowego. Doskonale absorbuje wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Jest często wybierany przez właścicieli kotów długowłosych, ponieważ ten rodzaj żwirku nie przyczepia się do łapek. Dzięki wysokiej chłonności, nie wymaga tak częstej wymiany jak przy innych podłożach. Jest to jednak droższa opcja niż żwirek drewniany i bentonitowy. Nie można go spuszczać w toalecie.
- Który wybrać?
Który z nich jest najlepszy? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy się zastanowić na czym nam najbardziej zależy. Na łatwości sprzątania, cenie a może na neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów? Często okazuje się, że nasz wybór nie przypada do gustu kotu, co wymusza na nas zmianę podłoża.
Wybane dla Ciebie
Wakacje z psem
Wakacje z naszym psem mogą być wspaniałym doświadczeniem idąc nam wiele niezapomnianych wspomnień. Przed wyjazdem warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii i przygotować się odpowiednio.
czytajPrzysmaki dla psa
Pomimo bardzo bogatego asortymentu gotowych smakołyków dla psa warto rozważyć wykonanie ich samemu. Pamiętajmy żeby do smaczków i potraw przygotowywanych dla psów nie dodawać składników dla nich niebezpiecznych. Kakao, rodzynki, cebula, czosnek czy szczypior, orzechy makadamia, pestki niektórych owoców a także ksylitol są dla psów silnie toksyczne. Zjedzenie ich przez psa nawet w pozornie niewielkich ilościach może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi a nawet śmiercią zwierzęcia.
czytajLetnie gadżety dla psa
Od 21 czerwca cieszymy się latem. Letnie upały potrafią być bardzo dokuczliwe, szczególnie dla naszych piesków. Na szczęście, na rynku jest wiele udogodnień i gadżetów, które pomogą się ochłodzić i zapewnią godziny świetnej zabawy! Czy spośród nich jest taki, którego jeszcze nie przetestowałeś?
czytajCukrzyca kotów
Cukrzyca to choroba metaboliczna o bardzo złożonej etiologii. To także jedna z najczęstszych chorób kotów, która prowadzi do niewydolności innych narządów, m.in. serca, nerek, oczu. Na rozwój choroby wpływ ma wiele czynników, m.in.: predyspozycje rasowe, brak aktywności fizycznej, otyłość/nadwaga, występowanie innych chorób, nieprawidłowa dieta.
czytaj