
Jaki żwirek dla kota wybrać?
Czas czytania: 2 min

- Żwirek zbrylający
Główną zaletą jest łatwość utrzymania czystości, ponieważ żwirek po kontakcie z wilgocią się zbryla, co ułatwia sprzątanie nieczystości. Można wyrzuć tylko grudkę pozostawiając a pozostałą część żwirku zostawić w kuwecie. Jest to na pewno ekonomiczne rozwiązanie.
- Żwirek niezbrylający
Charakteryzuje się tym, że łatwo pochłania wilgoć, jednak nie zbryla się przy kontakcie z moczem. Wiąże się to z częstą wymianą żwirku, a co za tym idzie ,naraża nas na dodatkowe koszty. Kot może preferować to podłoże z uwagi na naturalną chęć zasypywania swoich odchodów.
- Żwirek bentonitowy
Najczęściej wybierane podłoże przez kociarzy, głównie z uwagi na atrakcyjną cenę. Występuje w dwóch odmianach – zbrylającej i niezbrylającej, a także w kilku wariantach zapachowych, np. lawenda, zapach leśny, czy morski. Często okazuje się jednak, że kot nie akceptuje perfumowanego podłoża. Pozostaje wtedy pozostać przy wariancie o neutralnym zapachu. Wadą żwirku bentonitowego jest waga. Opakowanie 10 l jest bardzo ciężkie. Kolejnym minusem jest fakt, że żwirek przykleja się do łapek kota, który roznosi się po domu. Nie można go spłukać w toalecie, ponieważ może doprowadzić do niedrożności rur.

- Żwirek drewniany
Jest to biodegradowalna i naturalna forma podłoża. Występuje w dwóch wariantach – zbrylający i niezbrylający. Dobrze pochłania wilgoć i radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Pyli się jedynie przy napełnianiu kuwety. Ma przyjemny drewniany zapach oraz można go spuszczać w toalecie, co jest dużą wygodą dla właściciela.
- Żwirek silikonowy
Wykonany jest z żelu krzemionkowego. Doskonale absorbuje wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy. Jest często wybierany przez właścicieli kotów długowłosych, ponieważ ten rodzaj żwirku nie przyczepia się do łapek. Dzięki wysokiej chłonności, nie wymaga tak częstej wymiany jak przy innych podłożach. Jest to jednak droższa opcja niż żwirek drewniany i bentonitowy. Nie można go spuszczać w toalecie.
- Który wybrać?
Który z nich jest najlepszy? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy się zastanowić na czym nam najbardziej zależy. Na łatwości sprzątania, cenie a może na neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów? Często okazuje się, że nasz wybór nie przypada do gustu kotu, co wymusza na nas zmianę podłoża.
Wybrane dla Ciebie
Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny
Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.
czytajDlaczego królik mnie atakuje?
Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.
czytajWyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytaj