7 NAJCZĘSTRZYCH BŁĘDÓW HODOWLANYCH PRZY OPIECE NAD AGAMĄ BRODATĄ

Agama brodata jest częstym wyborem na pierwszego gadziego pupila. Sympatyczny charakter, łagodność i pozornie prostota w utrzymaniu w warunkach domowych sprawiają, że wiele osób decyduje się właśnie na nią. Te gady są ufne, jednak nie będą towarzyszyły nam w codziennych obowiązkach jak pies czy kot. Wiele osób zastanawia się, czy agama może ugryźć, otóż tak! Może, jest to dziki zwierzę. Agama nie jest jednak agresywna bez powodu. Warto jednak mając dzieci zachować szczególną ostrożność. Uwagę potencjalnych właścicieli przyciąga także nietuzinkowy wygląd agamy. Rzeczywistość okazuje się jednak nie zawsze kolorowa. Ten wspaniały jaszczur z Australii jest również jednym z najczęstszych pacjentów lecznic weterynaryjnych. Obserwacje lekarzy weterynarii są takie, że błędy hodowlane stanowią 85% przyczyn chorób u tych zwierzaków. Zanim zdecydujemy się na pupila warto zapoznać się z podstawami jego hodowli. Dobrej porady może udzielić sprawdzony hodowca albo lekarz weterynarii. Aby uniknąć choć części popełnianych błędów, poniżej wymieniam 7 najpopularniejszych „grzechów” opiekunów agam.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 4 min

Czy wiedziałeś, że jednym z najczęstszych błędów jest brak oświetlenia UVB?

Agamy wymagają oświetlenia UVB dostosowanego dla gatunków zamieszkujących tereny pustynne i półpustynne. Odpowiednie oświetlenie jest im niezbędne do syntezy witaminy D3. Bez tej witaminy pojawią się dość szybko problemy z kośćmi i ich trwałe deformacje. Dalsze konsekwencje to problemy neurologiczne jak drgawki i paraliże.

Czy wiedziałeś, że agama musi mieć odpowiednią temperaturę w terrarium?

Gady to zwierzęta zmiennocieplne – ich temperatura zależy od temperatury otoczenia. Zbyt niska będzie powodować osłabienie zwierzęcia, apatię, zaburzenie trawienia pokarmu. Gady w warunkach obniżonej temperatury częściej chorują i gorzej się leczą. Warto również nadmienić, że może pojawić się problem z syntezą witaminy D3, nawet jeśli jest zapewnione UVB, gdyż wytwarzanie jej zachodzi w nagrzanej skórze. Dodatkowo oświetlenie reguluje cykl domowy zwierzęcia. Światło jest więc jednym z najważniejszych aspektów w hodowli agam brodatych. Dobierając oświetlenie należy zwrócić także uwagę na współczynnik odwzorowania kolorów.

Ciekawostka: Wyspa ciepła w terrarium powinna znajdować się tam, gdzie dociera najwięcej światła UVB


Czy wiedziałeś, że agamy mają specjalną dietę?

Podstawą diety agamy brodatej są: świerszcze karaczany, szarańcza czy mole woskowe. Dodatkowo warzywa i zioła jak: roszponka, rukola, mniszek lekarski, mlecz, kapusta pekińska czy melisa. Takie zioła jeśli zrywamy je samodzielnie należy dokładnie umyć przed podaniem naszemu pupilowi. Co ważne podawanie pokarmu nieodpowiedniej wielkości dla zwierzęcia może skończyć się poważnymi urazami jak rany ogona, albo palców. Dlatego należy dostosować pokarm do wieku naszego pupila. Zabronione jest podawanie owadów, które mogą zrobić krzywdę zwierzęciu (do śmierci włącznie) takich jak: osy, szerszenie, pająki, turkucie podjadki itp. Nie zaleca się także podawanie naszemu małemu pupilowi owadów złapanych w domu.

Czy wiedziałeś, że błędem w hodowli agamy jest brak suplementacji

Posiadając w swoim domu agamę należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Mówiliśmy już o witaminie D3 i jak ona jest ważna w prawidłowym rozwoju naszego podopiecznego. Kolejnym istotnym składnikiem jest wapń. Powinien być on podawany do każdego posiłku, a witaminy 3-4 razy w miesiącu. Bez prawidłowej suplementacji wzrost zwierzęcia może być zaburzony, pojawić się mogą problemy z kośćmi, wątrobą i nerkami.

Czy wiedziałeś, że częste wypuszczanie agamy poza terrarium to błąd?

Gad poza terrarium narażony jest na urazy, przypadkowe nadepnięcia, a także może paść ofiarą innych zwierząt domowych jak psy lub koty. Dodatkowym problemem jest także nieodpowiednia temperatura i przeciągi panujące w domu przez co wzrasta ryzyko infekcji dróg oddechowych naszego pupila. Wypuszczanie agamy może zakończyć się także tym, że zwierzę skutecznie schowa się za meblami, pod kanapą itp. To wielki stres, nie tylko dla naszego podopiecznego ale i dla nas samych.

Czy wiedziałeś, że agama brodata musi mieć podłoże dobrej jakości?  

Jeśli jest zbyt pyliste jak, np. włókno kokosowe – może dochodzić do problemów z układem oddechowym. Najczęściej jednak dochodzi do zaczopowań, czyli zatkania przewodu pokarmowego drewienkami bukowymi. Bezpiecznym podłożem dla tych zwierząt będą ręczniki papierowe lub dobrej jakości drobny piasek. Ręczniki papierowe są dobrym wyborem szczególnie dla młodych agam. Te osobniki, które nie mają jeszcze rozwiniętego zmysłu polowania mogą pomylić owada z podłożem i skutkować jego połknięciem. Ręczniki papierowe zapobiegają takim sytuacją, a dodatkowo łatwo utrzymać czystość. Co ważne, nawet jeśli nasza agama połknie nieco takiej ściółki to celuloza powinna z łatwością zostać wypróżniona. Natomiast za drobnym piaskiem przemawia fakt, że agamy mogą w nim kopać i chować się, co zwiększa atrakcyjność naszego zbiornika.

Czy wiedziałeś, że agama wymaga wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii?

Zwierzę należy regularnie badać. Lekarz weterynarii (ważne by specjalizował się w gadach), jest w stanie wychwycić problem u zwierzęcia gdy jeszcze ten nie jest zbyt zaawansowany i wdrożyć odpowiednie leczenie. Regularne przeglądy zwierzęcia to gwarancja długiego życia w zdrowiu i wolności od bólu i cierpienia.

Pamiętajcie – dobry opiekun to odpowiedzialny opiekun! Jeśli masz jakieś wątpliwości i pytania na temat hodowli, albo zastanawiasz się czy agama to zwierzę dla Ciebie to skonsultuj swoje wątpliwości z hodowcą bądź lekarzem weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz