Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.
AUTOR: Jarek Brzeski

Czas czytania: 10 min

JAKA JEST ROLA TRENERA FLYBALL?

Cześć, dziewczyny. Powiedzcie nam kilka słów o sobie i czym konkretnie zajmujecie się w klubie.

Jagoda: Cześć, nazywam się Jagoda Matejczuk. W klubie głównie odpowiadam za treningi psów czyli planowanie spotkań treningowych drużyny, dopasowaniem ćwiczeń pod potrzeby każdego psa i jego przygotowaniem do zawodów.

Agnieszka: Nazywam się Agnieszka Giemza. Jagoda już powiedziała, jakie obowiązki ma trener, więc nie będę się powtarzać. Dodam, że dzielimy się obowiązkami na treningu. Przeważnie wygląda to tak, że pracujemy równolegle z różnymi psami na dwóch torach. 

JAK DŁUGO ISTNIEJE WOOF FLYBALL TEAM?

Na wstępie warto też przybliżyć sam klub. Od kiedy działa WOOF Flyball Team? Ilu zawodników trenuje w klubie? Nie możemy też pominąć Waszych sukcesów, bo zdecydowanie macie się, czym pochwalić.

Jagoda: WOOF jako klub istnieje od około 2005 roku. Jesteśmy jedyną drużyną, która działa tak długo. 

Agnieszka: Jesteśmy jednym z największych klubów w Polsce. Mamy w swoim składzie 22 osoby i 27 psów. Dzięki takiej liczbie czworonogów możemy wystawiać na zawody 3 drużyny.

Jagoda: Nasze najważniejsze osiągnięcia to Mistrzostwo Polski 2006 i 2007 oraz Vice Mistrzostwo i II Vice Mistrzostwo Polski 2022.

Agnieszka: Na arenie międzynarodowej możemy pochwalić się II miejscem w Dywizji 7.  na Mistrzostwach Europy w 2018 roku, a w zeszłorocznych Mistrzostwach Europy na Węgrzech (2023) wygraliśmy dywizję 3.

NA CZYM POLEGA FLYBALL?

Krótkie podsumowanie najważniejszych sukcesów WOOF Flyball Team znajdziecie też na profilach klubu na Instagramie i Facebooku. Wystarczy wpisać „WOOF Flyball Team”. Zachęcamy do obserwowania. Zajrzycie też na nasze profile w mediach społecznościowych, gdzie w różnych formatach przybliżamy Wam fascynujący świat zwierząt oraz relacjonujemy najważniejsze działania Fundacji Pets World. Przejdźmy do sedna dzisiejszego odcinka. Wyjaśnijmy, czym jest flyball. Załóżmy, że nasi czytelnicy spotykają się z tą nazwę po raz pierwszy.

Jagoda: Flyball można porównać do sztafety przez płotki. W drużynie są 4 psy, każdy z nich musi przeskoczyć przez 4 przeszkody, pobrać piłkę ze specjalnej maszyny i wrócić z nią do właściciela. 

Agnieszka: Flyball to wyścigi psich sztafet. W jednym czasie na torach ścigają się równoległe 2 drużyny. Wygrywa ta, która najszybciej i bezbłędnie ukończy bieg. 

Jagoda: Czasem o wygranej decydują setne sekundy dlatego to taki ekscytujący sport. Wszystko dzieje się szybko i dynamicznie!

Agnieszka: To przede wszystkim także współpraca wszystkich zawodników w drużynie oraz emocje, które bardzo często „targają” zawodnikami. Razem cieszymy się z wygranych i przeżywamy porażki. Motywujemy się nawzajem, a psy kochają się ścigać i czują, że człowiekowi także się to podoba.

JAK PRZEBIEGA TRENING FLYBALL?

Świetnie, wiemy już znacznie więcej. Przybliżmy, jak przebiega trening? Jak długo trwają takie zajęcia?

Jagoda: Po kolei uczymy psa elementów – pokonywania przeszkód, wykonywania odbicia od maszyny, mijania się z psami i aportu. Duże znaczenie ma też sama zabawa z psem. To dzięki niej budujemy motywację u psa i tworzymy z nim relację.

Czas poświęcony na treningi zależy od sezonu. Od wiosny do jesieni mamy intensywniejsze treningi, bo przygotowujemy się do zawodów.

Agnieszka: Chciałam jeszcze dodać, że trening flyballa to nie tylko szkolenie psów, ale również ich przewodników, np. jak trzymać odpowiednio psa, w którym momencie go puścić i z którego metra.  

ILE MAMY KLUBÓW FLYBALL W POLSCE?

Jak widać, nie jest to taka prosta sprawa. Mamy co najmniej kilka lub nawet kilkanaście czynników, które decydują o sukcesie drużyny podczas zawodów. Cały czas poznajemy tę ciekawą dyscyplinę, jaką jest flyball. Opuśćmy na chwilę Wrocław. W których miastach i miejscowościach w Polsce znajdują się inne flyballowe ośrodki?

Agnieszka: W Polsce mamy 15 działających klubów flyballowych. 

Jagoda: W Krakowie, w Gdańsku, Opolu, Szczecinie, Olsztynie i można by dalej wymieniać. Niektóre miasta mają nawet po 2 kluby, np. Warszawa, a w Poznaniu i okolicach działają 3.

Agnieszka: Odsyłam tu do strony internetowej Związku Sportu Flyball flyballpolska.org, gdzie można sprawdzić, w jakim mieście działają kluby flyballowe. 

WIELKIE ŚCIGANIE POD WROCŁAWIEM

16 województw i 15 czynnych klubów flyball. To chyba całkiem przyzwoita statystyka. W drugiej połowie kwietnia, konkretnie w dniach 20-21 kwietnia pod Wrocławiem odbędą się ogólnopolskie zawody Wielka WOOFowska. WOOF Flyball Team jest organizatorem tego turnieju. Ile drużyn wystartuje w zawodach? Dobra wiadomość jest taka, że wstęp dla kibiców będzie bezpłatny, prawda?

Agnieszka: Tak, 20 i 21 kwietnia w miejscowości Malin pod Wrocławiem odbędą się ogólnopolskie zawody flyballowe Wielka WOOFowska organizowane przez nasz klub. 

Jagoda: W wydarzeniu weźmie udział 25 drużyn z 15 klubów. Jest to rekord liczby zgłoszonych drużyn na zawody w Polsce. Wstęp jest wolny. Każdy może przyjść i kibicować. Do czego zachęcamy. Oprócz samych zawodów będzie też okazja do zakupów dla swojego pupila. Część sponsorów zawodów pojawi się z własnym stoiskiem.

Agnieszka: Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę facebookową wydarzenia.

Wiemy, gdzie i kiedy odbędzie się organizowana przez Was Wielka WOOFowska. Przyjmijmy, że potrzebujemy jeszcze więcej szczegółów. Dlatego na zakończenie rozmowy powiedzmy, gdzie możemy Was znaleźć.

Jagoda: Jesteśmy na Facebooku jako WOOF Flyball Team i na Instagramie pod taką samą nazwą.

Jagoda i Agnieszka: Dziękujemy za rozmowę. 

Dodajmy, że Partnerzy Fundacji Pets World, to jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Hobby Piotr Matuszewski oraz Family First i Trixie Polska są jednymi ze sponsorów kwietniowych zawodów flyball pod Wrocławiem. Najlepsze drużyny otrzymają między innymi karmy i gadżety od wyżej wymienionych sponsorów. Organizatorom turnieju życzymy dobrej pogody i udanych zawodów, a Wam drodzy czytelnicy, przyjemnego kibicowania i wielu sportowych emocji!

Rozmawiał Jarek Brzeski.

Fot. Materiały nadesłane przez WOOF Flyball Team, organizatora Wielkiej WOOFowskiej 2024.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE

Otyłość u psa

Czym jest flyball?

Na czym polega canicross?

Agility – sport kynologiczny

Dlaczego psy nie mają zawałów?

Zmęczony pies, to szczęśliwy pies

Rower? A może wspólne bieganie?

Psie zaprzęgi – sport nie tylko na zimę

Za dużo ciałka do kochania. Czy Twój pies waży za dużo?

Zawody dog dancing, czyli jak profesjonalnie tańczyć z psem

Psi sportowcy, czyli które rasy sprawdzają się w psich dyscyplinach

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz