Otyłość u psa

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka zarówno ludzi, jak i zwierząt. To problem, którego z pewnością nie należy lekceważyć i odpowiednio szybko zareagować, ponieważ może prowadzić do innych chorób czy dolegliwości.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 6 min

To na opiekunie ciąży odpowiedzialność za prawidłowe żywienie psa, dbanie o jego zdrowie i zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu. Jakie są najczęstsze przyczyny otyłości? Jak rozpoznać otyłość u psa i odróżnić ją od nadwagi? Jakie mogą być jej skutki? W tym artykule poszukamy odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Otyłość u psa

Otyłość to jeden z głównych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Dotyczy zarówno ludzi, jaki jak i innych zwierząt, w tym oczywiście psów.  O otyłości u psa mówimy, gdy jego masa ciała o 30% przekracza prawidłową masę, w przypadku nadwagi jest to przekroczenie masy ciała o 15-30%.

Czy mój pies jest za gruby?

Do oceny masy ciała powszechnie stosuje się wskaźnik BCS, skrót z angielskiego Body Condition Score.  BCS pozwala na dokonanie oceny kondycji ciała. Opiera się on na czterech kryteriach: łatwości wyczuwania żeber, zarysu talii i brzucha, ilości tkanki tłuszczowej pod skórą i ilości masy mięśniowej. Mamy 5- lub 9-stopniową skalę opierająca się na palpacyjnej (dotykowej) i wizualnej ocenie sylwetki i zawartości tkanki tłuszczowej. Stosując tę skalę, łatwo ocenimy masę ciała psa.

Możemy też nieco uprościć skalę na własne potrzeby, a w przypadku stwierdzenia nadwagi, czy otyłości skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.

Zdrowy pies – idealna kondycja:

  • dobrze wyczuwalne żebra i kości, ale nie są one widoczne,
  • jego talia powinna być widoczna, gdy patrzymy na niego od góry i z boku,
  • charakterystyczny widoczny z góry delikatny kształt klepsydry,
  • struktury kostne nasady ogona wyczuwalne pod cienką warstwą tłuszczu.

Pies z nadwagą:

  • żebra pokryte cienką warstwą tkanki tłuszczowej,
  • brak wcięcia w talii (przy widoku z góry),
  • małe podkasanie brzucha (przy widoku z boku).

Pies z otyłością:

  • żebra niewyczuwalne, pokryte grubą warstwą tkanki tłuszczowej podskórnej,
  • zaokrąglona sylwetka, poszerzenie tułowia (przy widoku z góry), w okolicy szyi i bioder gruba warstwa tkanki tłuszczowej,
  • duży obwisły brzuch (przy widoku z boku).

Oczywiście może być różny stopień nadwagi i otyłości, dlatego powyższy opis ma tylko uzmysłowić ewentualną skalę problemu. Warto też zwrócić uwagę, że niektóre psy mogą mieć też niedowagę. W sytuacji, gdy pies normalnie pobiera pokarm, również niezwłocznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Przyczyny nadwagi i otyłości

Nadmierna masa ciała u psów może mieć wiele przyczyn.

Nieprawidłowa dieta, przewlekły dodatni bilans energetyczny, czyli przyjmowanie większej liczby kalorii, niż potrzebuje organizm, początkowo powoduje nadwagę, która może prowadzić do otyłości. Warto zwrócić uwagę na system karmienia (zwłaszcza nieograniczony dostęp do pożywienia), dokarmianie resztkami ze stołu (nigdy nie powinniśmy tego robić) oraz niewłaściwie dobraną karmę pod względem zapotrzebowania organizmu naszego psa.

Mała ilość aktywności fizycznej, brak ruchu lub jego niedobór (krótkie i spokojne spacery), brak zabaw zwłaszcza na świeżym powietrzu, to wszystko w połączeniu ze źle dobraną dietą sprzyja odkładaniu się w organizmie tkanki tłuszczowej.

Kastracja/sterylizacja wpływa na zmniejszenie całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, a co więcej wpływa na zwiększony apetyt.

Stosowane leki też mogą przyczyniać się do otyłości. Niektóre środki medyczne (np. glikokortykosteroidy) powodują wzrost łaknienia, które może prowadzić do pobierania większej ilości pokarmu i odkładania się nadmiaru w postaci tłuszczu.

Stan zdrowia, zarówno zaburzenia, takie jak np.: cukrzyca, niedoczynność przysadki, niedoczynność tarczycy, akromegalia, jak i urazy np. kończyn, mogą przyczyniać się do otyłości.

Wiek, pamiętajmy, że wraz z wiekiem zwierzęcia następuje obniżenie tempa metabolizmu oraz spadek aktywności fizycznej. To z kolei prowadzi do zmniejszenia całkowitego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Tym samym dieta seniora, nie może być taka sama jak psa dorosłego.

Otyłość, a rasa?

Niestety niektóre rasy są podatne na nadwagę. Rasy, które wymagają szczególnej uwagi pod względem prawidłowego żywienia to m.in: terier szkocki, owczarek szetlandzki, jamnik, beagle, basset, cocker spaniel, labrador retriever, cairn terrier.

Zdecydowałeś się na psa spośród wyżej wymienionych ras? Warto, abyś już na samym początku skonsultował się z lekarzem weterynarii i dietetykiem zwierzęcym. Specjaliści pomogą dobrać odpowiednią dietą, która pozwoli uniknąć problemu z otyłością.

Skutki otyłości

Niestety nadmierna ilość tkanki tłuszczowej niesie za sobą wiele konsekwencji dla psiego zdrowia. Jednym z najbardziej narażonych na problemy jest aparat ruchu (nadmierne obciążanie stawów i kręgosłupa), ale otyłość może prowadzić także do problemów z układem oddechowym, endokrynologicznym, pokarmowym, krwionośnym i moczowym.

Jakie choroby i dolegliwości najczęściej wiążą się z otyłością?

przeciążenie stawów

zapalenia stawów i kości,

choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa

osteochondroza

cukrzyca

niewydolność serca

niewydolność nerek

nadciśnienie tętnicze

kamica

podwyższony poziom cholesterolu

zaburzenia zwieracza cewki

idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego,

spadek odporności

zapadanie tchawicy

choroby tarczycy

choroby  trzustki

choroby  wątroby

choroby nadnerczy

nowotwory.

Wyżej wymienione choroby i dolegliwości, mogą powodować: ból, brak apetytu, trudności w poruszaniu się, wypróżnianiu, czy spożywaniu posiłków, kulawizny, niechęć do zabaw, czy złe samopoczucie.

Musimy pamiętać, że otyłość u psa może utrudniać leczenie chorób i rekonwalescencję po zabiegach. A podawanie środków znieczulających u otyłych psów wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia powikłań.

Mój pies jest otyły. Jak mogę mu pomóc?

Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z psim dietetykiem. Dietetyk dobierze odpowiednią dietę dla Twojego psa, a także zaproponuje cały plan terapii, będzie monitorował postępy i wprowadzał kolejne zalecenia. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez konsultacji u lekarza weterynarii, ale tylko tak będziemy w stanie prawidłowo zadbać o zdrowie  czworonożnego przyjaciela.

Co możemy zrobić już teraz? Jeżeli pies nie ma problemów z układem ruchu, powinniśmy stopniowo zwiększać ilość ruchu. Mogą to być na przykład dłuższe spacery i większa ilość czasu przeznaczonego na zabawę.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz