
Czym jest canicross?
Czas czytania: 3 min
W przypadku zawodów canicross pies nie ma za zadanie ciągnąć sań ani wózka. Jego rola polega jedynie na pomocy w biegu człowiekowi za pomocą smyczy z amortyzatorem przypiętej do pasa biodrowego zawodnika. Smycz czy linka, za pomocą której człowiek jest związany z psem powinna mieć około 2,5m w rozciągnięciu. Powinna też być mocna i odporna.
ZAWODY CANICROSSU ODBYWAJĄ SIĘ W WAUNKACH BEZ ŚNIEGU
Tę dyscyplinę sportu może uprawiać niemal każdy. Jedynym warunkiem jest brak medycznych przeciwskazań do biegania. To samo dotyczy psów. W amatorskich biegach biorą udział przeróżne rasy psiaków, a nawet spora część kundelków. Jednak, kiedy ktoś myśli o profesjonalnej, sportowej karierze powinien zdecydować się na psa rasy predysponowanej do tego typu aktywności. Zawodowcy na trasach spotykani są z takimi psami jak: siberian husky, wyżły, charty, greystery, pointery. Zdecydowanie rzadziej zobaczysz mniejsze rasy psów myśliwskich takich jak beagle czy springer spaniele.
MINIMALNA MASA PSA TO 12 KILOGRMÓW
Przy wyborze rasy można kierować się zasadą, że pies startujący w tego typu sporcie powinien ważyć nie mniej niż 12 kg, zachowując przy tym sportową sylwetkę. Niezależnie od tego na jaką rasę zdecyduje się zawodnik należy pamiętać, że osobnik musi być silny, mieć bardzo dobrą kondycję fizyczną, posiadać niezłomną chęć do biegania, a także lubić dowodzić. W canicrossie ważna jest więź pomiędzy człowiekiem a psem, ponieważ bez tego ciężko wyobrazić sobie współzawodnictwo.

JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO CANICROSSU?
Przygotowanie psa do canicrossu wymaga dyscypliny, regularności oraz trochę gotówki. Pieniądze są potrzebne na zakup sprzętu, a także jego późniejszą wymianę. Maszer powinien być wyposażony w dobrej jakości ubrania sportowe, buty oraz pas biodrowy do którego przypnie swojego kompana.
Za to pies powinien być wyposażony w bardzo dobrej jakości szelki, a w niektórych przypadkach również w inne elementy ubioru jak np. buty (podczas biegania po kamienistym odcinku trasy). Należy również uwzględnić koszty weterynarza. Pies sportowy powinien przechodzić regularne badania oraz być odpowiednio żywiony. Tylko w taki sposób będzie można zapewnić bezpieczeństwo obu stronom.
Nie należy zapominać o posłuszeństwie. Pies sportowy przygotowywany do canicrossu powinien uczyć się komend już od małego. Bardzo przydatne będą tutaj komendy sugerujące zmianę kierunku oraz te, które zatrzymają psa w każdej sytuacji. Warto również wprowadzić komendę rozpoczynającą i kończącą bieg, aby zwierzę miało jasny przekaz i wiedziało, kiedy zaczyna i kiedy kończy się jego praca.
JAK CZĘSTO W POLSCE ODBYWAJĄ SIĘ ZAWODY CANICROSS?
Canicross nie jest zbyt popularną dyscypliną sportową w Polsce, dlatego zawody organizowane są zaledwie kilka razy w roku. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem takiej sportowej przygody ze swoim pupilem koniecznie znajdź doświadczone osoby, które pomogą Tobie i Twojemu psu przygotować się do treningów. To bardzo ważne, aby uniknąć kontuzji i zniechęcenia już na starcie.
ZOBACZ TEŻ
Psi sportowcy, czyli które rasy sprawdzają się w dyscyplinach kynologicznych
Samojed – pies z dalekiej północy
Rower, a może wspólne bieganie
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj