Samojed – pies z dalekiej Północy

Samojed to radosny i energiczny pies, który od lat pracuje z człowiekiem. Zachwyca gęstym, białym futrem. W Polsce pierwsza hodowla powstała w 1989 roku. Dobrze odnajduje się w domu z dziećmi i innymi zwierzętami.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 3 min

  • Pochodzenie

Samojed pochodzi z Syberii, a nazwę zawdzięcza plemieniu Samojedów, któremu towarzyszył. Z uwagi na wysoką odporność na trudne warunki atmosferyczne był wykorzystywany do pilnowania reniferów, a także do zaprzęgów. Z czasem rasa stała się popularna w Europie, gdzie znajduje swój dom w rodzinach z dziećmi.

  • Wygląd

Samojed to średniej wielkości pies o muskularnej budowie. Jego wysokość w kłębie wynosi nie więcej niż 60 cm, natomiast waga waha się od 20 do 30 kg w zależności od płci. Głowa jest owalna z wysoko osadzonymi uszami o trójkątnym kształcie, z czarnymi oczami i nosem. Cechą charakterystyczną jest gęsta i gruba sierść o jasnym kolorze. Najdłuższa sierść znajduje się na ogonie, szyi oraz na udach.

  • Charakter

Samojed to pies niezwykle energiczny, rodzinny i radosny. Z uwagi na swoją przeszłość związaną z zaprzęgami, potrzebuje dużej dawki codziennego ruchu. Sprawdzi się w Twoim domu, jeśli jesteś aktywny fizycznie i lubisz spędzać czas na dworze. Wszelkie dziedziny sportu możliwe do trenowania z pupilem, takie jak Bikejoring, czy Canicross są mile widziane. Samojed kocha towarzystwo do tego stopnia, że samotność może spowodować psią depresję. Jeżeli znikasz z domu na kilka godzin w ciągu dnia, to nie jest rasa dla Ciebie. Dobrze odnajduje się w domu z dziećmi oraz z innymi zwierzętami. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy, jednak wymaga konsekwencji swojego opiekuna. Psy należą do hałaśliwych. Lubią szczekać i w ten sposób wyrażają swoje emocje. Samojed posiada również mocno rozwinięte instynkty łowieckie.

  • Zdrowie

Pies jest odporny na niskie temperatury, z uwagi na gęste umaszczenie. Istnieje jednak lista chorób, na które samojedy są szczególnie narażone i są to: dysplazja stawu biodrowego, wady serca, cukrzyca czy niewydolność nerek. Bardzo istotna jest dbałość o sierść. Należy ją regularnie szczotkować, by uniknąć chorób skórnych. Samojed żyje około 11 -14 lat.

  • Pielęgnacja

Samojed wbrew pozorom nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Najważniejsze jest regularne wyczesywanie sierści, szczególnie w czasie linienia. Pies nie wymaga również częstych kąpieli. Najważniejsze, by nie golić pupila. W gorące dni właściciele psów chcąc mu ulżyć decyduje się na strzyżenie. Może to mocno zaszkodzić psu! Pamiętaj, że gruba sierść chroni nie tylko przed zimnem ale również przed przegrzaniem latem. Warto z kolei zadbać o higienę oczu i uszu, a także o uzębienie psa.

  • Cena

Koszt zakupu samojeda z hodowli z rodowodem to około 3000 – 5000 tysięcy złotych. Cena z renomowanej hodowli może być jeszcze wyższa.

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz