Czym jest flyball?

Flyball to bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych psi sport. W Polsce dopiero raczkujący.
AUTOR: Anna Siennicka

STARTY DRUŻYNOWE W PARACH PIES I JEGO PRZEWODNIK

Pojedynczy wyścig polega na przebiegnięciu równolegle przez psy z obydwu drużyn trasy jeden po drugim. Przewodnik wypuszcza pierwszego psa, tak aby minął linię startu zaraz po zapaleniu się zielonego światła startowego. Kolejny z psów rusza w pewnej odległości od linii, tak aby zdołał nabrać prędkości, zanim minie się z poprzednim psem na linii mety/startu.

Na trasie biegu, pies przeskakuje przez cztery jednakowe przeszkody, dociera do wyrzutni piłek. Następnie musi ją uruchomić, złapać piłkę i wrócić na linię mety ponownie, zmagając się z przeszkodami. Gdy pies popełni błąd-zbyt wczesnej zmiany, upuszczenia piłki czy też ominięcia przeszkody pies, który ten błąd popełnił, musi pokonać trasę ponownie, tym razem po przebiegu ostatniego psa z drużyny.

JAK WYGLĄDA TRASA ZAWODÓW FLYBALL?

Trasa składa się linii startu/mety, czterech przeszkód rozstawionych w odległości 3.05 m od siebie i wyrzutni piłek umieszczonej w odległości 4.57m od ostatniej przeszkody. Wszystkie elementy stoją na równej, płaskiej powierzchni. W zależności od miejsca organizacji zawodów są to specjalne maty lub zwykła trawa.

Drużyna flyballowa składa się z co najmniej czterech par, w których kluczowym członkiem jest pies. Co ważne psy wchodzące w skład jednej drużyny mogą różnić się wzrostem. Wysokość przeszkód, które muszą pokonać psy, dopasowana jest do najniższego psiaka w drużynie startującego w danym wyścigu.

Dokładniej, wysokość przeszkody dobierana jest na podstawie długości kości łokciowej najniższego psa. W praktyce zachęca to drużyna flyballowa do różnorodności w drużynach. Dzięki niższemu psu wszystkie kolejne będą modły pokonywać niższą przeszkodę, pozwala to na szybszy przebieg całej trasy.

Psi sport w Polsce

W ZAWODACH FLYBALL CHARAKTER JEST WAŻNIEJSZY NIŻ RASA PSA

We flyballu mogą brać udział zarówno psy rasowe jak i kundelki. Większe znaczenie niż rasa ma charakter psa. Musi być on mocno skupiony na przewodniku, ponieważ będzie musiał pracować w dużych rozproszeniach, biegając równolegle z innymi psami. Dobrze jeżeli pies ma silny instynkt myśliwski w tym popęd łupu, dzięki czemu będzie chętnie biegał za i z piłką.

TOR FLYBALLOWY WARTO PODZIELIĆ NA ETAPY

Tor flyballowy nie jest skomplikowany, jednak przygotowując psa do startu, warto podzielić go na etapy. Początkowo pies pokonuje jedną przeszkodę, następnie łącznie dwóch, trzech, aż będzie w stanie przeskoczyć cztery ciągiem. Podobnie z aportowaniem, na początku pies musi bezbłędnie aportować bez przeszkód, podobnie najpierw psiak musi opanować skakanie przez „hopkę” bez aportu w pysku. Kiedy osiągniemy bezbłędne wykonywanie obydwu czynności, możemy próbować łączenia ich.

Flyball

JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO ZAWODÓW FLYBALL?

Przygotowując psa do flyballu, skupmy się na początku na ćwiczeniach ogólnorozwojowych. W czasie biegu rozpędzony pies pokonuje przeszkody. Następnie, po złapaniu piłki robi szybki i ciasny zwrot. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie fizycznej. Dobrze rozgrzane i rozciągnięte mięśnie i ścięgna pomogą w uniknięciu kontuzji.

Jeżeli zechcemy spróbować swoich sił na zawodach flyballowych, musimy pamiętać, że jest to sport drużynowy. Na początku powinniśmy więc poszukać czy w naszej okolicy działa już jakiś klub tego sportu.

Jeśli takowego nie ma, razem z grupą innych entuzjastów psich sportów, możemy spróbować założyć własny. Regulaminów zawodów oraz szczegółów na temat rozwoju tego emocjonującego sportu w Polsce, można szukać na stronie i społecznościowych profilach Związku Sportu Flyball. Jest to największa organizacja zrzeszająca zawodników tego sportu w naszym kraju.

ZOBACZ TEŻ

Czym jest canicross?

Psie zaprzęgi – sport nie tylko na zimę

Psi sportowcy, czyli które rasy sprawdzają się w kynologicznych dyscyplinach

Zmysł węchu na pierwszym planie – aktywności z wykorzystaniem psiego nosa

Wybrane dla Ciebie

Cukrzyca u gryzoni

Cukrzyca to choroba metaboliczna ludzi i zwierząt. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tej chorobie u psów i kotów. Gryzonie są coraz bardziej popularnymi zwierzątkami w domach i warto wiedzieć, że one również mogą chorować na cukrzycę.

czytaj

Domowa apteczka królika

Ratunku! Jest późno, mojemu króliczkowi coś dolega, a nie mam jak teraz jechać do weterynarza. Co teraz? Każdy z nas musi być przygotowany na doraźną pomoc uszakowi w domu. Dziś zajmiemy się tematem domowej apteczki dla królika.

czytaj

Żywienie papug, czyli nie tylko ziarno

Egzotyczne, piękne i kolorowe papugi. Stworzenia, które zaskakują swoją inteligencją, osobowością i charakterem. Nieokiełznana natura papug fascynowała ludzi od wieków, a zdolności mowy tych wyjątkowych stworzeń niejednokrotnie nurtowały największe umysły. Nic dziwnego,
że ludzkie pożądanie popchnęło do chowu i hodowli tych majestatycznych stworzeń.

czytaj

Mała egzotyka w domu. Prosto czy trudno?

Terrarystyka staje się coraz popularniejszą dziedziną zoologii. Stąd coraz więcej osób decyduje się na kupno jakiegoś egzotycznego pupila. Jednak liczba dostępnych w handlu gatunków, może przyprawiać o zawrót głowy. Tym samym wybór tego jedynego może stanowić wyzwanie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz