Czym jest flyball?

Flyball to bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych psi sport. W Polsce dopiero raczkujący.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

STARTY DRUŻYNOWE W PARACH PIES I JEGO PRZEWODNIK

Pojedynczy wyścig polega na przebiegnięciu równolegle przez psy z obydwu drużyn trasy jeden po drugim. Przewodnik wypuszcza pierwszego psa, tak aby minął linię startu zaraz po zapaleniu się zielonego światła startowego. Kolejny z psów rusza w pewnej odległości od linii, tak aby zdołał nabrać prędkości, zanim minie się z poprzednim psem na linii mety/startu.

Na trasie biegu, pies przeskakuje przez cztery jednakowe przeszkody, dociera do wyrzutni piłek. Następnie musi ją uruchomić, złapać piłkę i wrócić na linię mety ponownie, zmagając się z przeszkodami. Gdy pies popełni błąd-zbyt wczesnej zmiany, upuszczenia piłki czy też ominięcia przeszkody pies, który ten błąd popełnił, musi pokonać trasę ponownie, tym razem po przebiegu ostatniego psa z drużyny.

JAK WYGLĄDA TRASA ZAWODÓW FLYBALL?

Trasa składa się linii startu/mety, czterech przeszkód rozstawionych w odległości 3.05 m od siebie i wyrzutni piłek umieszczonej w odległości 4.57m od ostatniej przeszkody. Wszystkie elementy stoją na równej, płaskiej powierzchni. W zależności od miejsca organizacji zawodów są to specjalne maty lub zwykła trawa.

Drużyna flyballowa składa się z co najmniej czterech par, w których kluczowym członkiem jest pies. Co ważne psy wchodzące w skład jednej drużyny mogą różnić się wzrostem. Wysokość przeszkód, które muszą pokonać psy, dopasowana jest do najniższego psiaka w drużynie startującego w danym wyścigu.

Dokładniej, wysokość przeszkody dobierana jest na podstawie długości kości łokciowej najniższego psa. W praktyce zachęca to drużyna flyballowa do różnorodności w drużynach. Dzięki niższemu psu wszystkie kolejne będą modły pokonywać niższą przeszkodę, pozwala to na szybszy przebieg całej trasy.

Psi sport w Polsce

W ZAWODACH FLYBALL CHARAKTER JEST WAŻNIEJSZY NIŻ RASA PSA

We flyballu mogą brać udział zarówno psy rasowe jak i kundelki. Większe znaczenie niż rasa ma charakter psa. Musi być on mocno skupiony na przewodniku, ponieważ będzie musiał pracować w dużych rozproszeniach, biegając równolegle z innymi psami. Dobrze jeżeli pies ma silny instynkt myśliwski w tym popęd łupu, dzięki czemu będzie chętnie biegał za i z piłką.

TOR FLYBALLOWY WARTO PODZIELIĆ NA ETAPY

Tor flyballowy nie jest skomplikowany, jednak przygotowując psa do startu, warto podzielić go na etapy. Początkowo pies pokonuje jedną przeszkodę, następnie łącznie dwóch, trzech, aż będzie w stanie przeskoczyć cztery ciągiem. Podobnie z aportowaniem, na początku pies musi bezbłędnie aportować bez przeszkód, podobnie najpierw psiak musi opanować skakanie przez „hopkę” bez aportu w pysku. Kiedy osiągniemy bezbłędne wykonywanie obydwu czynności, możemy próbować łączenia ich.

Flyball

JAK PRZYGOTOWAĆ PSA DO ZAWODÓW FLYBALL?

Przygotowując psa do flyballu, skupmy się na początku na ćwiczeniach ogólnorozwojowych. W czasie biegu rozpędzony pies pokonuje przeszkody. Następnie, po złapaniu piłki robi szybki i ciasny zwrot. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie fizycznej. Dobrze rozgrzane i rozciągnięte mięśnie i ścięgna pomogą w uniknięciu kontuzji.

Jeżeli zechcemy spróbować swoich sił na zawodach flyballowych, musimy pamiętać, że jest to sport drużynowy. Na początku powinniśmy więc poszukać czy w naszej okolicy działa już jakiś klub tego sportu.

Jeśli takowego nie ma, razem z grupą innych entuzjastów psich sportów, możemy spróbować założyć własny. Regulaminów zawodów oraz szczegółów na temat rozwoju tego emocjonującego sportu w Polsce, można szukać na stronie i społecznościowych profilach Związku Sportu Flyball. Jest to największa organizacja zrzeszająca zawodników tego sportu w naszym kraju.

ZOBACZ TEŻ

Czym jest canicross?

Psie zaprzęgi – sport nie tylko na zimę

Psi sportowcy, czyli które rasy sprawdzają się w kynologicznych dyscyplinach

Zmysł węchu na pierwszym planie – aktywności z wykorzystaniem psiego nosa

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się chomiczym seniorem?

Średnia długość życia chomika to 2-2,5 roku. Chomiki w podeszłym wieku wymagają szczególnej uwagi i wsparcia opiekuna. Jeśli mamy szczęście, nasz pupil zachowa się w dobrym zdrowiu aż do śmierci, częściej jednak zaobserwujemy stopniowe pogarszanie się jego stanu. Warto być na to przygotowanym, by zapewnić chomikowi komfortową jesień życia.

czytaj

Lato w mieście, czyli jak zadbać o dobre samopoczucie naszych psów w upalny dzień?

Lato w Polsce robi się coraz cieplejsze, a Polacy częściej wybierają się na wakacje w południowe kraje. Ludzie są w stanie funkcjonować w bardzo niesprzyjających warunkach, dzięki zdobyczom ewolucji i technologii. Pojawia się natomiast pytanie: a co z psami?

czytaj

Zbliża się kolejna fala upałów. Uwaga na zwierzęta!

Wysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar to tylko niektóre z zagrożeń, które wynikają z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie w trudnych warunkach są zwierzęta żyjące na uwięzi, pozostawione same sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

czytaj

W jaki sposób koty przepraszają?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak koty przepraszają? Te tajemnicze stworzenia potrafią być mistrzami w sztuce wyrażania swoich uczuć. Tym razem odkryjemy różne formy przeprosin, dzięki którym koty potrafią wyrazić swoje ubolewanie po popełnionym błędzie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz