Psie zaprzęgi – sport nie tylko na zimę
Czas czytania: 5 min
Psie zaprzęgi – sport nie tylko na zimę
Zacznijmy od początku, aby dobrze poznać ten sport – często utożsamiany jedynie z zimą. Sporty zaprzęgowe dzielimy na trzy kategorie: sprinty, midy – średnie dystanse i longi – długie dystanse. W tym artykule skupimy się na sprintach , czyli sporcie który uprawiam.
W zależności od pory roku sport ten dzielimy na dryland (ściganie się na kółkach) lub on snow (ściganie się na saniach lub nartach). Sezon drylandowy zaczyna się wczesną wiosną, a kończy późną jesienią. Zawody nie odbywają się jedynie latem, w okresie wysokich temperatur. Sezon zimowy natomiast zaczyna się w grudniu a kończy wraz z ostatnimi dniami lutego.
Co ciekawe, zawody najczęściej odbywają się w weekendy i mają formułę dwudniową, czyli do końcowego wyniku liczy się suma czasów uzyskanych z dwóch dni.
Wyróżniamy następujące dyscypliny :
DR8 – zaprzęg z ośmioma psami , startuje się na specjalnym wózku
DR6 – zaprzęg z sześcioma psami
DR4 – zaprzęg z czterema psami
DS2 – hulajnoga z dwoma psami
DS1 – hulajnoga z jednym psem
DBW – bikejoring women – kolarka plus pies
DBM – bikejoring men – kolarz plus pies
DCW – canicross women – biegaczka z psem
DCM – canicross men – biegacz z psem
Zaprzęgi – dla kogo ten sport?
Dystans na naszych zawodach w zależności od temperatury i pory roku sięga od 3 do 8 km. W zawodach może wystartować każdy człowiek z psem, który waży minimum 12 kg, czyli musi być tzw. budowy sportowej.
Najbardziej popularne rasy widywane na zawodach to : Siberian husky oraz psy w typie Greyster, czyli specjalna mieszanka wyżła niemieckiego, Greyhounda a czasem Pointera. Te drugie są coraz bardziej popularne wśród sportowców, dlatego, że cechuje je inteligencja a także szybkość. Trenuje się cały rok. Latem, gdy temperatury są wysokie trening należy zacząć o 5-6 rano na bardzo krótkim dystansie lub gdy temperatura nam na to nie pozwala to można jechać popływać z psami nad jezioro.
Należy zapewnić także psom dużo freerunningu, czyli biegania luzem. Trzeba umieć obserwować swojego psa i nigdy go nie przeforsować. Jako opiekuni, jesteśmy odpowiedzialni za jego zdrowie fizyczne ale także psychiczne. Sport jakim są psie zaprzęgi pozwala na zbudowanie ogromnej więzi z pupilem.
Psy, które uwielbiają szybko biegać, z pewnością będą szczęśliwe, mogąc robić to ze swoim opiekunem. Co ciekawe, to właśnie czworonożni przyjaciele często zmuszają do aktywności swoich opiekunów. Mimo deszczu, wiatru, czy innych złych warunków pogodowych domagają się kolejnego treningu
A może rower z psem?
Kiedy opiekun niekoniecznie lubi albo może biegać, nie musi pożegnać się ze sportem, który może uprawiać ze swoim pupilem. Wiodącą dyscypliną, którą uprawiam jest bikejoring, czyli rower plus pies. Przysparza to sporej dawki adrenaliny, ponieważ osiąga się w ten sposób naprawdę duże prędkości.
Należy pamiętać, że aby być dobrym, nie można trenować tylko psa, ale także dbać o swoją kondycję. Nie można zapominać także o dobrym sprzęcie. W przypadku bikejoringu do roweru mocujemy bungee – smycz z amortyzatorem, którą podczepiamy do naszego psa, do specjalnych szelek typu sled.
Aby zapewnić psu maksymalny komfort podczas ciągnięcia szelki muszą być naprawdę fachowo dobrane. Wiem, to z doświadczenia, jako właścicielka sklepu internetowego i stacjonarnego, który jako jeden z nielicznych oferuje profesjonalny sprzęt zaprzęgowy z fachowym doradztwem.
Chociaż codzienne treningi wydają się nie łatwe, to dają ogromną satysfakcję. Ubrudzeni od błota na twarzy i pysku, nadal mamy uśmiech od ucha do ucha. To wytwarza wiele endorfin. Ale uwaga, ten sport uzależnia. Aktualnie w moim stadzie znajduje się już 9 psów. Należy pamiętać, że psy muszą być odpowiednio karmione. U mnie sprawdza się karmienie mięsem z suplementami barfowymi oraz w osobnym posiłku suchą karmą.
Czy warto spróbować bikejoringu?
Oczywiście, że warto. Dyscypliny z jednym psem osiągają coraz większą popularność, co ogromnie cieszy, ponieważ poziom sportowy znacząco rośnie na całym świecie. Serdecznie wszystkich zachęcam do spróbowania tego niesamowitego sportu.
Najłatwiej uczyć się od bardziej doświadczonych. Można poszukać obok miasta swojego zamieszkania jakiegoś klubu, który wprowadzi was w ten sport, doradzi co do treningów i potrzebnego sprzętu. Staramy się, aby nasz sport propagować w wielu miejscach, np. podczas targów zoologicznych, pokazów psich zaprzęgów, m.in. na Poznańskiej Cytadeli podczas imprezy „Kejter też Poznaniak”, „Latające Psy” czy podczas pokazów dla WOŚPU i innych.
Zapraszam do spróbowania swoich sił w tym sporcie, albo do kibicowania. Aktualny kalendarz zawodów znajduje się na stronie Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów – mushing.pl.
Wybrane dla Ciebie
Bark Air, czyli podniebne, psie podróże
Wakacje to czas planowania urlopów i wyjazdów. Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie samolotem. Bez względu na środek transportu, decydując się na wyjazd, pojawia się pytanie: co z naszym psem?
czytajKąpiel papug
Kąpiel odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia papug. Podobnie jak u innych ptaków, regularne kąpiele są niezbędne, aby zapewnić papudze czystość piór oraz zdrową skórę.
czytajKawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (PODCAST)
Pamiętasz post na Instagramie, w którym poprosiliśmy Was o zadawanie pytań i propozycje tematów na kolejne odcinki podcastu? Jedną z nich była opieka nad kawią domowa. I właśnie dlatego to sympatyczne zwierzę jest motywem przewodnim dzisiejszego epizodu.
czytaj5 najczęstszych chorób u psów rasy border collie
Border collie to rasa psów pasterskich. Znane są ze swojej inteligencji oraz zwinności. Są to bardzo aktywne psy, pełne energii. Charakteryzuje je długie futro, zazwyczaj czarno-białe. Świetnie sprawdzają się w pracy na farmach, hodowlach i psich sportach.
czytaj