Za dużo ciałka do kochania. Czy twój pies waży za dużo?

Pies spełnia kryteria nadwagi, gdy jego waga przekracza tą prawidłową o dziesięć procent, a otyłość stwierdza się w momencie, kiedy nadwyżka sięga dwudziestu procent.
AUTOR: Aleksandra Rybicka

Czas czytania: 5 min

Przebywając na co dzień z pupilem, niezwykle ciężko jest nam wyłapać moment, w którym jego waga przekroczy zdrową normę. Aby ułatwić to zadanie, warto raz na jakiś czas skontrolować kilka wskaźników mogących sygnalizować nadwagę.

JAKIE SĄ SYGNAŁY ALARMOWE OTYŁOŚCI U PSA?

Najprostszym i uniwersalnym sposobem jest sprawdzenie, czy żebra są wyczuwalne. Lekko badając dłonią ciało naszego zwierzęcia, bez trudu znajdziemy niektóre elementy kostne, z których najłatwiejsze do identyfikacji są właśnie żebra. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyodrębnić pojedynczych kości w klatce piersiowej, powinniśmy uznać to za znak do działania w celu zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej.

Jednakże, aby poznać psa z nadwagą, nie musimy go nawet dotykać. Gdy spojrzymy na zwierzę od góry, tułów nie powinien tworzyć prostokąta, a bardziej przypominać klepsydrę. Pies o zdrowej masie będzie miał wcięcie między klatką piersiową a miednicą.

Natomiast jeśli spojrzymy na czworonoga od boku, nie powinniśmy dostrzegać zwisających fałdów na wysokości brzucha. Cenną wskazówką może być także widoczna zmiana w aktywności czy chęci do zabawy. Jednakże w tym przypadku ciężko jest zauważyć małe zmiany zachodzące stopniowo w ciągu kilku tygodni. Ponadto należy pamiętać, że psia energia zmienia się nie tylko wraz ze zmianą wagi, ale także z wiekiem, pod wpływem pogody czy pory roku, a także jest ściśle związana ze stanem zdrowia.

JAKA JEST OPTYMALNA WAGA TWOJEGO PSA?

Można również monitorować jego wagę, ale tutaj należy pamiętać o niezwykle ważnej kwestii. To na co powinniśmy zwrócić uwagę to proporcja przybranej masy do poprzednio lub zazwyczaj rejestrowanej, a nie suche cyfry. Przecież przytycie dwóch kilogramów nie może być takie straszne. Prawda? No niestety nie jest to takie proste.

Dla zobrazowania warto przeanalizować poniższy przykład. Jeśli pies wcześniej ważący cztery kilogramy po pół roku waży sześć, to tak jakby człowiek ważący osiemdziesiąt kilogramów teraz ważył sto dwadzieścia! Dwa kilogramy u człowieka nie zrobią różnicy, ale w przypadku szczególnie małych psów mogą one stanowić nawet wzrost pięćdziesiąt procent.

Wszystkie te wskaźniki sprawdzają się dla większości psów, jednak jak zawsze są wyjątki od reguły. Chociażby zwierzęta o rozbudowanej masie mięśniowej, ciężarne suki czy pupile ras miniaturowych z pewnością nie będą tak łatwe do oceny za pomocą tych technik. Utrudnieniem będzie również bujne, szczególnie zimowe owłosienie.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się ze specjalistami takimi jak lekarze weterynarii, dietetycy, czy zoofizjoterapeuci. Zweryfikują oni nasze podejrzenia oraz dobiorą plan redukcji wagi, jeśli zajdzie taka potrzeba.

DLACZEGO MÓJ PIES JEST OTYŁY?

Chcąc obniżyć masę ciała zwierzęcia, warto rozpoznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Czasem problemy mają podłoże hormonalne lub są objawem innych chorób.

W takiej sytuacji nie obędzie się bez konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia prawidłowej diagnostyki. Część psów cierpi na zaburzenia łaknienia. W tej grupie najczęściej spotykane są labradory. W ich zapisie genetycznym stosunkowo licznie występuje mutacja blokująca poczucie sytości, co sprawia, że pies nigdy nie może zaspokoić apetytu.

JAK POMÓC PSU Z OTYŁOŚCIĄ?

Aby poradzić sobie z takim problemem, możemy zwrócić się do behawiorysty. Częściej jednak winę za psią nadwagę ponoszą właściciele. Musimy pamiętać, że o ile pies jest członkiem rodziny, o tyle nie jest człowiekiem. Nie może on więc spożywać pokarmu w formie „resztek ze stołu”. Uważajmy również na wszelkiego rodzaju smaczki, którymi łatwo przekupić pupila, ale równie łatwo można zgotować mu nadwagę. Wszystkie wątpliwości i nieścisłości należy konsultować ze specjalistami, którzy chętnie pomogą zadbać o prawidłową kondycję ciała.

PAMIĘTAJ, RUCH TO ZDROWIE TWOJEGO PSA

Odpowiednia dieta i ruch to dla psa sposób na realne wydłużenie życia, a już na pewno na poprawę jego komfortu. Według badań psy z otyłością żyją nawet rok krócej niż te, których waga utrzymana jest w normie. Dużo łatwiej jest zapobiegać schorzeniom niż je leczyć, co ma szczególne znaczenie, gdy nasz czworonożny przyjaciel zmienia status na psa-seniora.

Otyłe psy, z wiekiem, często narażone są na postępujące choroby stawów, a przy ograniczonym ruchu ciężej zadbać o kondycję i zrzucenie zbędnych kilogramów. Prawidłowa masa ciała jest też kluczowa w utrzymaniu zdrowia psów z achondroplazją, czyli na przykład jamników, buldogów francuskich czy corgi. Nadwaga jest wrogiem nie tylko stawów, ale tak naprawdę całego organizmu. Negatywne skutki mogą być dostrzegalne w pracy serca i naczyń wieńcowych oraz nerek.

PODSUMOWANIE

Dbajmy o prawidłową wagę naszych zwierząt, ponieważ zasługują one na szczęśliwe i zdrowe życie. Nie bójmy się, że dając mniej smaczków, nasz pies przestanie nas kochać. Jego miłość jest bezgraniczna a przede wszystkim bezwarunkowa, a dobre zdrowie pozwoli mu okazywać ją nam przez długie lata.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz