7 rzeczy, których nie wiedziałeś o… pająkach

W cyklu 7 rzeczy, których nie wiedziałeś o ... tym razem poświęciliśmy pająkom. O interesujących ciekawostkach na temat życia i umiejętności ptaszników opowie Przemysław Malgrab.
AUTOR: Przemysław Malgrab

Czy wiedziałeś, że niektóre ptaszniki żyją nawet 20 lat?

O ile w przypadku domowych pająków czas życia nie jest niewyobrażalnie długi, to w przypadku niektórych gatunków zamieszkujących chociażby Amerykę południową może być to nawet 20 lat! Długą żywotnością cechują się rodzaje takie jak Brachypelma, Grammostola, czy Aphonopelma. Nie oznacza to jednak, że każdy ptasznik będzie żyć z nami przez prawie ćwierć wieku – Są także ptaszniki, które średnio dożywają do 5lat – jak chociażby rodzaj Avicularia.

Czy wiedziałeś, że niektóre osobniki mają, aż 30 cm rozstawu podnóży?

Ptaszniki potrafią zaskakiwać zarówno pod względem swojej maleńkości, jak i niesamowicie dużych rozmiarów! Do rekordzistów w  pierwszej dziedzinie można wpisać pająki z rodzaju Cyriocosmus, których najmniejsi przedstawiciele osiągają maksymalnie do 3cm rozstawu odnóży. Drugą kategorię zwyciężają ptaszniki z rodzajów Theraphosa, Pamphobeteus, których dorosłe osobniki potrafią przebić barierę 30cm rozstawu odnóży i ważyć w okolicach 160 gramów!

Czy wiedziałeś, że każdy ptasznik jest jadowity?

Ptasznik może zabić, ale nie człowieka. Najsilniejszą toksyną dysponują pająki Z Afryki oraz Azji. Najbardziej jadowity spośród wszystkich to, według wskaźnika LD50, Stromatopelma calceatum, natomiast na ten moment istnieje zbyt mało badań, które mogłyby to potwierdzić. Skutki takiego ukąszenia to silne bóle mięśni połączone z mocnymi skurczami, nudności, a w przypadku reakcji alergicznej niezbędna może okazać się hospitalizacja.

Czy wiedziałeś, że ptasznik potrafi zregenerować utracone kończyny?


W wyniku uszkodzenia kończyny lub zablokowania pająka w starym pancerzu (wylince) ptasznik potrafi odrzucić swoją kończynę, którą na etapie następnych linień potrafi zregenerować do tego stopnia, że ciężko odróżnić nowe odnóże od tego, które towarzyszy pająkowi od początku. W wypadku ataku przez drapieżnika potrafią odrzucić jedną z kończyn, a utracona kończyna przez kilkadziesiąt sekund wykonuje drgania, które w razie ewentualnego ataku drapieżnika mają zainteresować go bardziej niż sam pająk – co pozwoli mu na ucieczkę.

Czy wiedziałeś, że gniazda ptaszników różnią się od gatunku?


Ptaszniki, a przynajmniej samice w większości prowadzą osiadły tryb życia, natomiast ich gniazda potrafią różnić się materiałami wykonania, konstrukcją oraz wielkością. Do najciekawszych należą gniazda typu „trapdoor”, tworzone przez pająki z rodzajów Idiothele, czy Typochlaena. Różnice w ich przypadku stanowi umiejscowienie tego gniazda . Pierwszy buduje podziemny tunel, który zakrywa swego rodzaju klapką, natomiast w przypadku Tyopchlaena są to gniazda tworzone na powierzchni kory drzew czy gałęzi.

Czy wiedziałeś, że tarantula to nie ptasznik?

Zwyczajowo w kilku językach, między innymi w polskim, tarantulą nazywamy ptaszniki – jest to błąd, ponieważ te dwa sformułowania łączy bardzo niewiele. Tarantule to niewielkie pająki z rodziny pogońcowatych, które w porównaniu do największych przedstawicieli ptaszników mają naprawdę niewielki rozmiar. Warto używać prawidłowych nazw, aby nie wprowadzać chaosu w nazewnictwie.

Czy wiedziałeś, że z jednym kokonie może mieścić się aż 3000 małych pająków?


W naturze samice opiekują się kokonem w którym może znajdować się od 5 sztuk, do nawet 3000 małych pająków! W większości młode oddalają się od gniazda i zaczynają dorastać bez opieki matki. Nie rzadko zdarza się, że pająki z tego samego kokonu padają ofiarą swojego rodzeństwa. W hodowlach natomiast, można zaobserwować macierzyństwo ptaszników, chociażby na przykładzie pająka z Sokotry, czyli Monocentropus balfouri. Samica po otwarciu kokonu pełnego młodych karmi je pokarmem, który sama wcześniej upolowała. Młode osiadają wokół ofiary i zaczynają trawienie. 

Zapraszamy na kanał YOUTUBE

Wybane dla Ciebie

Skuteczne badanie kotów – kuwetowa skarbnica wiedzy

Sprzątanie kuwety jest niestety przykrym obowiązkiem należącym do opiekunów kotów domowych. Jednak to właśnie tam często można dostrzec pierwsze objawy chorób pasożytniczych układu pokarmowego. Zmieniona konsystencja, drażniący zapach odchodów lub większa częstotliwość wypróżnień jest przyczyną wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Powodem tych objawów mogą być pasożyty układu pokarmowego, które mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych zarówno u młodych jak i dorosłych kotów.

czytaj

Kocimiętka – koci dopalacz

Zmysłowy, mocny zapach obok którego Twój kot nie może przejść obojętnie. Co kryje w sobie ta tajemnicza kocimiętka, że działa tak pobudzająco? Kocimiętka z łacińskiego Nepta to roślina należąca do rodziny jasnotowatych, a sam rodzaj, obejmuje około 250 gatunków. Nazwa łacińska rodzaju pochodzi od starożytnego miasta rzymskiego Nepi, gdzie ówcześni Rzymianie uprawiali ją w ogrodach. Naturalnie, kocimiętkę spotkamy praktycznie na terenie całej Polski. Jest uprawiana w Europie, Azji i niektórych rejonach Afryki.

czytaj

Wielkanoc z pupilem

Już lada chwila zasiądziemy przy Wielkanocnym stole. Pamiętajmy, że nasi podopieczni, również mocno odczuwają tego typu uroczystości. Nie kalendarzowo, a emocjonalnie. Dlaczego? Dlatego, że Święta to często więcej aktywności, stresu, wyjazdów, zapachów czy wizyt rodziny.

czytaj

Zastosowanie fizjoterapii w leczeniu psów

Początki fizjoterapii zwierząt na świecie datuje się od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy zaczęto skutecznie rehabilitować konie, zaś w Europie na dobre ta dziedzina leczenia zagościła w latach 90-tych. W Polsce początki fizjoterapii to początek dwudziestego pierwszego wieku. W 2009 roku założono Polski Związek Zoofizjoterapeutów i od tego czasu rehabilitacja zwierząt, a szczególnie towarzyszących, zaczęła się bardzo dynamicznie rozwijać

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz