7 rzeczy, których nie wiedziałeś o… pająkach

W cyklu 7 rzeczy, których nie wiedziałeś o ... tym razem poświęciliśmy pająkom. O interesujących ciekawostkach na temat życia i umiejętności ptaszników opowie Przemysław Malgrab.
AUTOR: Przemysław Malgrab

Czas czytania: 5 min

Czy wiedziałeś, że niektóre ptaszniki żyją nawet 20 lat?

O ile w przypadku domowych pająków czas życia nie jest niewyobrażalnie długi, to w przypadku niektórych gatunków zamieszkujących chociażby Amerykę południową może być to nawet 20 lat! Długą żywotnością cechują się rodzaje takie jak Brachypelma, Grammostola, czy Aphonopelma. Nie oznacza to jednak, że każdy ptasznik będzie żyć z nami przez prawie ćwierć wieku – Są także ptaszniki, które średnio dożywają do 5lat – jak chociażby rodzaj Avicularia.

Czy wiedziałeś, że niektóre osobniki mają, aż 30 cm rozstawu podnóży?

Ptaszniki potrafią zaskakiwać zarówno pod względem swojej maleńkości, jak i niesamowicie dużych rozmiarów! Do rekordzistów w  pierwszej dziedzinie można wpisać pająki z rodzaju Cyriocosmus, których najmniejsi przedstawiciele osiągają maksymalnie do 3cm rozstawu odnóży. Drugą kategorię zwyciężają ptaszniki z rodzajów Theraphosa, Pamphobeteus, których dorosłe osobniki potrafią przebić barierę 30cm rozstawu odnóży i ważyć w okolicach 160 gramów!

Czy wiedziałeś, że każdy ptasznik jest jadowity?

Ptasznik może zabić, ale nie człowieka. Najsilniejszą toksyną dysponują pająki Z Afryki oraz Azji. Najbardziej jadowity spośród wszystkich to, według wskaźnika LD50, Stromatopelma calceatum, natomiast na ten moment istnieje zbyt mało badań, które mogłyby to potwierdzić. Skutki takiego ukąszenia to silne bóle mięśni połączone z mocnymi skurczami, nudności, a w przypadku reakcji alergicznej niezbędna może okazać się hospitalizacja.

Czy wiedziałeś, że ptasznik potrafi zregenerować utracone kończyny?


W wyniku uszkodzenia kończyny lub zablokowania pająka w starym pancerzu (wylince) ptasznik potrafi odrzucić swoją kończynę, którą na etapie następnych linień potrafi zregenerować do tego stopnia, że ciężko odróżnić nowe odnóże od tego, które towarzyszy pająkowi od początku. W wypadku ataku przez drapieżnika potrafią odrzucić jedną z kończyn, a utracona kończyna przez kilkadziesiąt sekund wykonuje drgania, które w razie ewentualnego ataku drapieżnika mają zainteresować go bardziej niż sam pająk – co pozwoli mu na ucieczkę.

Czy wiedziałeś, że gniazda ptaszników różnią się od gatunku?


Ptaszniki, a przynajmniej samice w większości prowadzą osiadły tryb życia, natomiast ich gniazda potrafią różnić się materiałami wykonania, konstrukcją oraz wielkością. Do najciekawszych należą gniazda typu „trapdoor”, tworzone przez pająki z rodzajów Idiothele, czy Typochlaena. Różnice w ich przypadku stanowi umiejscowienie tego gniazda . Pierwszy buduje podziemny tunel, który zakrywa swego rodzaju klapką, natomiast w przypadku Tyopchlaena są to gniazda tworzone na powierzchni kory drzew czy gałęzi.

Czy wiedziałeś, że tarantula to nie ptasznik?

Zwyczajowo w kilku językach, między innymi w polskim, tarantulą nazywamy ptaszniki – jest to błąd, ponieważ te dwa sformułowania łączy bardzo niewiele. Tarantule to niewielkie pająki z rodziny pogońcowatych, które w porównaniu do największych przedstawicieli ptaszników mają naprawdę niewielki rozmiar. Warto używać prawidłowych nazw, aby nie wprowadzać chaosu w nazewnictwie.

Czy wiedziałeś, że z jednym kokonie może mieścić się aż 3000 małych pająków?


W naturze samice opiekują się kokonem w którym może znajdować się od 5 sztuk, do nawet 3000 małych pająków! W większości młode oddalają się od gniazda i zaczynają dorastać bez opieki matki. Nie rzadko zdarza się, że pająki z tego samego kokonu padają ofiarą swojego rodzeństwa. W hodowlach natomiast, można zaobserwować macierzyństwo ptaszników, chociażby na przykładzie pająka z Sokotry, czyli Monocentropus balfouri. Samica po otwarciu kokonu pełnego młodych karmi je pokarmem, który sama wcześniej upolowała. Młode osiadają wokół ofiary i zaczynają trawienie. 

Zapraszamy na kanał YOUTUBE

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz