7 rzeczy, których nie wiedziałeś o… szynszylach

Szynszyle to wspaniałe zwierzęta, które często możemy spotkać w polskich domach, jednak jest mnóstwo ciekawostek których zapewne o nich nie wiedzieliście!
AUTOR: Marta Moniewska

Czy wiedziałeś, że… Ojczyzną szynszyli są górzyste tereny Andów na terenie Chile, Boliwii oraz Argentyny?

Niegdyś niezliczona liczba tych zwierząt zamieszkiwała stoki na wysokości 3000 – 5000 m n.p.m. W XVIII wieku poznano wartość ich futer i zaczęto na nie masowo polować, stopniowo wyniszczając populacje. Dziko żyjące szynszyle, można już spotkać jedynie w określonych partiach gór w północnym Chile, gdzie utworzono dla nich specjalny Rezerwat Narodowy „Las Chinchillas”.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle aby prawidłowo dbać o futerko, potrzebują regularnych kąpieli, jednak nie w wodzie?

Zwierzęta te zażywają tzw. kąpieli piaskowych, w specjalnym pyle/piasku. W naturze korzystają one z pyłu wulkanicznego. W warunkach domowych stosuje się piasek. Należy unikać piasku kwarcowego, który uszkadza delikatne futro pupila. Dobry piasek/pył, dba nie tylko o futerko ale również o skórę, usuwając martwy naskórek. Regularne kąpiele są ważne dla dobrego samopoczucia i komfortu gryzonia.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle nie tylko występują w różnych odmianach barwnych ale również mogą mieć długie lub kręcone futerko?

Mamy wiele przepięknych odmian kolorystycznych szynszyli, jednak na szczególną uwagę zasługują odmiany o odmiennej strukturze włosa: RPA (Royal Persian Angora), czyli odmiana o długim włosie (angorka), oraz Curly – odmiana o skręconym, lokowanym włosie. Szynszyle angorki często wymagają dodatkowej pielęgnacji w postaci czesania ich specjalnym grzebieniem, tak, żeby nie powstawały w ich futerkach kołtuny, szynszyli curly natomiast nie czeszemy, żeby nie prostować ich pięknych loczków i fal.

Czy wiedziałeś, że… Zęby szynszyli rosną przez całe jej życie?

Szynszyle rodzą się już z kompletnym uzębieniem (dokładnie 20 zębów), dlatego tak ważna jest u tych zwierząt dieta bogata w dobrej jakości siano – które pomaga w ścieraniu zębów przedtrzonowych i trzonowych, oraz gałęzi – które dbają o długość siekaczy. Szynszyle w swoim naturalnym środowisku miały do dyspozycji tylko suchy i w większości twardy pokarm, dlatego ich zęby i cały układ pokarmowy jest przystosowany do takiej „trudnej” diety.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle są zwierzętami stadnymi?

Na wolności żyły w dużych grupach, liczących nawet 100 osobników. W domowym zaciszu wystarczy im towarzystwo jednego osobnika, jednak z powodzeniem żyją w większych grupach – powyżej 3 osobników i dobrze dogadują się w stadach jednopłciowych, mając do dyspozycji odpowiednio dużą i przestronną klatkę lub wolierę.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle posiadają przepiękne futro, które jest jednym z najbardziej miękkich na świecie?

Jest ono gęste – z jednego pęczka włosowego wyrasta około 50-80 włosów, co powoduje, że na 1 cm2 ich skóry przypada około 20 000 włosów. Zwierzęta te są przystosowane do przebywania w niskich temperaturach (około 17 stopni Celsjusza w warunkach domowych) i bardzo źle znoszą upały, powyżej 25 stopni Celsjusza, które mogą być dla nich śmiertelne. W warunkach naturalnych szynszyle w ciągu dnia chowają się i przesypiają najgorętsze godziny w skalnych norach, a uaktywniają się dopiero po zmierzchu. W upalne dni należy więc zadbać o skuteczne obniżenie temperatury w pokoju.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle mają swoje własne wystawy?

Odbywają się one kilka razy w roku – zazwyczaj późną jesienią i wczesną wiosną – organizowane są w kraju i za granicą, na które zjeżdżają hodowcy z różnych państw. Na takiej wystawie szynszyle są podzielone na grupy w zależności od wieku i odmiany barwnej jaką reprezentują. Oceniane są pod kątem ogólnego wyglądu, budowy, wielkości, futerka, jego koloru, gęstości, sprężystości itp. Za każdą cechę są przyznawane punkty (a czasami odejmowane), a zwierzętom z największą ich ilością nadawane są tytuły czempiona oraz wice czempiona w poszczególnych grupach.

Wybane dla Ciebie

Jesień naszych ptaków

Jesień to pora roku, kiedy bujna wegetacja roślin staje się li tylko pięknym wspomnieniem, a drzewa i krzewy pokrywają się ciepłymi barwami ciemnego złota, burgunda i ochry. To pora roku, gdy wiele kręgowców lądowych zaczyna gromadzić zapasy na zimę i szukać ustronnego miejsca, by popaść w stan odrętwienia. Ale jesień to również pora niesłychanie ważna dla ptaków – zarówno dla tych migrujących (przylatujących i odlatujących), jak i dla tych, które pędzą na obszarze naszego kraju osiadły tryb życia.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom: Hotel Lake Hill Resort & SPA

Miejsca przyjazne zwierzętom to stała rubryka w której możecie państwo dowiedzieć się, gdzie warto podróżować ze swoim pupilem. Na naszej liście znajdą się hotele, pensjonaty i restauracje z całej Polski. Znasz takie miejsce? Napisz do nas na redakcja@petsworld.com.pl i opowiedz, dlaczego to właśnie wybrane przez Ciebie miejsce powinniśmy opisać w następnym numerze.
Jako następny na naszej liście uplasował się Hotel Lake Hill Resort & SPA położony nad Zalewem Sosnówka. W murach tego pięknego obiektu nie brakuje czworonożnych mieszkańców.

czytaj

Zachowania agresywne u psów

Czym są zachowania agresywne? Jest to określenie wieloznaczne, zależnie od dziedziny czy autora możemy natknąć się różne definicje. Na potrzeby niniejszego artykułu posłużymy się definicją zaproponowaną przez Brendę Aloff, według której zachowania agresywne to groźby i wyzwania, kończące się konfrontacją lub poddaniem się. Podchodząc do zagadnienia funkcjonalnie celem prezentowania przez psy zachowań agresywnych jest zyskanie dostępu do bodźca, uniknięcie go lub ucieczka przed nim. Mogą one przybrać postać fizycznego ataku, lub grożenia.

czytaj

Łysienie u papug ma wiele postaci

Bywa że ktoś do mnie telefonuje i pyta: „Co to za ptaszek, taki mały, żółtawy?”. I wtedy odpowiadam: „Kulczyk, dzwoniec, trznadel, pliszka lub piecuszek, albo świstunka, zaganiacz, a może pierwiosnek”. Tak samo wiele odpowiedzi może być na pytanie o przyczynę łysienia u papug. Na dodatek braki w upierzeniu to nie zawsze musi być łysienie, ale z reguły świadczą one o poważnych błędach pielęgnacyjnych lub groźnej chorobie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz