7 rzeczy, których nie wiedziałeś o… szynszylach

Szynszyle to wspaniałe zwierzęta, które często możemy spotkać w polskich domach, jednak jest mnóstwo ciekawostek których zapewne o nich nie wiedzieliście!
AUTOR: Marta Moniewska

Czas czytania: 5 min

Czy wiedziałeś, że… Ojczyzną szynszyli są górzyste tereny Andów na terenie Chile, Boliwii oraz Argentyny?

Niegdyś niezliczona liczba tych zwierząt zamieszkiwała stoki na wysokości 3000 – 5000 m n.p.m. W XVIII wieku poznano wartość ich futer i zaczęto na nie masowo polować, stopniowo wyniszczając populacje. Dziko żyjące szynszyle, można już spotkać jedynie w określonych partiach gór w północnym Chile, gdzie utworzono dla nich specjalny Rezerwat Narodowy „Las Chinchillas”.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle aby prawidłowo dbać o futerko, potrzebują regularnych kąpieli, jednak nie w wodzie?

Zwierzęta te zażywają tzw. kąpieli piaskowych, w specjalnym pyle/piasku. W naturze korzystają one z pyłu wulkanicznego. W warunkach domowych stosuje się piasek. Należy unikać piasku kwarcowego, który uszkadza delikatne futro pupila. Dobry piasek/pył, dba nie tylko o futerko ale również o skórę, usuwając martwy naskórek. Regularne kąpiele są ważne dla dobrego samopoczucia i komfortu gryzonia.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle nie tylko występują w różnych odmianach barwnych ale również mogą mieć długie lub kręcone futerko?

Mamy wiele przepięknych odmian kolorystycznych szynszyli, jednak na szczególną uwagę zasługują odmiany o odmiennej strukturze włosa: RPA (Royal Persian Angora), czyli odmiana o długim włosie (angorka), oraz Curly – odmiana o skręconym, lokowanym włosie. Szynszyle angorki często wymagają dodatkowej pielęgnacji w postaci czesania ich specjalnym grzebieniem, tak, żeby nie powstawały w ich futerkach kołtuny, szynszyli curly natomiast nie czeszemy, żeby nie prostować ich pięknych loczków i fal.

Czy wiedziałeś, że… Zęby szynszyli rosną przez całe jej życie?

Szynszyle rodzą się już z kompletnym uzębieniem (dokładnie 20 zębów), dlatego tak ważna jest u tych zwierząt dieta bogata w dobrej jakości siano – które pomaga w ścieraniu zębów przedtrzonowych i trzonowych, oraz gałęzi – które dbają o długość siekaczy. Szynszyle w swoim naturalnym środowisku miały do dyspozycji tylko suchy i w większości twardy pokarm, dlatego ich zęby i cały układ pokarmowy jest przystosowany do takiej „trudnej” diety.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle są zwierzętami stadnymi?

Na wolności żyły w dużych grupach, liczących nawet 100 osobników. W domowym zaciszu wystarczy im towarzystwo jednego osobnika, jednak z powodzeniem żyją w większych grupach – powyżej 3 osobników i dobrze dogadują się w stadach jednopłciowych, mając do dyspozycji odpowiednio dużą i przestronną klatkę lub wolierę.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle posiadają przepiękne futro, które jest jednym z najbardziej miękkich na świecie?

Jest ono gęste – z jednego pęczka włosowego wyrasta około 50-80 włosów, co powoduje, że na 1 cm2 ich skóry przypada około 20 000 włosów. Zwierzęta te są przystosowane do przebywania w niskich temperaturach (około 17 stopni Celsjusza w warunkach domowych) i bardzo źle znoszą upały, powyżej 25 stopni Celsjusza, które mogą być dla nich śmiertelne. W warunkach naturalnych szynszyle w ciągu dnia chowają się i przesypiają najgorętsze godziny w skalnych norach, a uaktywniają się dopiero po zmierzchu. W upalne dni należy więc zadbać o skuteczne obniżenie temperatury w pokoju.

Czy wiedziałeś, że… Szynszyle mają swoje własne wystawy?

Odbywają się one kilka razy w roku – zazwyczaj późną jesienią i wczesną wiosną – organizowane są w kraju i za granicą, na które zjeżdżają hodowcy z różnych państw. Na takiej wystawie szynszyle są podzielone na grupy w zależności od wieku i odmiany barwnej jaką reprezentują. Oceniane są pod kątem ogólnego wyglądu, budowy, wielkości, futerka, jego koloru, gęstości, sprężystości itp. Za każdą cechę są przyznawane punkty (a czasami odejmowane), a zwierzętom z największą ich ilością nadawane są tytuły czempiona oraz wice czempiona w poszczególnych grupach.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz