Splay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków

„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
AUTOR: Rita Andruszkiewicz

Czas czytania: 5 min

JAK POWSTAJE SPLAY LEG?

Ten defekt nie został jeszcze dobrze zbadany i nie zawsze da się jednoznacznie określić, co spowodowało wygięcie nogi. Istnieją przesłanki, by podejrzewać, że nawet inkubacja jaj może mieć wpływ na późniejsze problemy z nogami piskląt. W przypadku ptaków hodowanych w domach, wada jest często wynikiem stosowania nieodpowiedniego podłoża w budkach lęgowych. Jeśli powierzchnia dna budki jest śliska, nogi pisklęcia naturalnie odchodzą do boków. Z czasem problem staje się coraz poważniejszy i trudniejszy do naprawienia.

Inną możliwą przyczyną powstania deformacji jest zaplątanie się nogi w coś w gnieździe i jej późniejsze odkształcanie w miarę wzrostu pisklęcia, co zdarza się szczególnie u ptaków dzikich. Niewątpliwie wygięciu kończyny sprzyjają też niedobory – szczególnie wapnia i witaminy D3. Słabo uwapnione kości są bardziej miękkie i podatne na odkształcenia. Splay leg jako wada wrodzona może też być zewnętrznym objawem problemów ze zdrowiem wewnętrznym ptaka, dotyczących na przykład zaburzeń wchłaniania składników odżywczych.

Splay leg

JAK WYGLĄDA DIAGNOZA?

Zazwyczaj splay leg jest diagnozowane na podstawie naocznej obserwacji i sprawdzenia motoryki kończyny. Do dokładniejszej diagnozy i określenia miejsca, w którym kości uległy odkształceniu, lekarz weterynarii może wykonać zdjęcie RTG. Jeśli nasz pupil ma wygiętą nogę, konieczna będzie konsultacja ze specjalistą – „splay leg” może zostać pomylone z kończyną źle zrośniętą po złamaniu czy ześlizgnięciem się ścięgna Achillesa u indyków i kur.

CZY MOŻNA ZAPOBIEC TEJ WADZIE?

Ponieważ splay leg bywa wynikiem wady genetycznej lub nieprawidłowej inkubacji jaj, nie zawsze da się mu zapobiec. W takim przypadku szybka interwencja powinna jednak przywrócić nogi ptaka do fizjologicznego ułożenia. Rozmnażania ptaków powinny podejmować się tylko osoby z szeroką wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Niezbędne jest zapewnienie rodzicom piskląt zróżnicowanej diety dopasowanej do ich gatunku. Jeśli ptaki nie wychodzą na zewnątrz i nie mają żarówki imitującej promieniowanie słoneczne, powinny być suplementowane witaminą D3. Ważne jest też wyposażenie budki lęgowej w odpowiednie podłoże, na którym nogi pisklęcia się będą się ślizgać.

LECZENIE SPLAY LEG

Sposób leczenia tego schorzenia zależy od wieku zwierzęcia i dokładnego miejsca, w którym doszło do deformacji. U piskląt bardzo młodych do korekcji ustawienia kończyn może wystarczyć spięcie ich razem za pomocą bandaża czy specjalnych akcesoriów. Bardziej zaawansowane odkształcenia nóg mogą wymagać rozbudowanych usztywnień, pozycjonujących kończynę w odpowiedniej pozycji.

W przypadku starszych ptaków, których kości nie są już plastyczne, konieczna będzie operacja. Standardowo polega ona na przecięciu zdeformowanej kości i ponownym zespoleniu jej obróconej tak, by reszta nogi kierowała się we właściwą stronę. Następnym etapem przywracania ptakowi sprawności będzie rehabilitacja, czyli wykonywanie codziennie ćwiczeń uaktywniających wcześniej niefunkcjonalną nogę.

Splay leg

JAK OPIEKOWAĆ SIĘ PTAKIEM ZE SPLAY LEG?

Ptak z wygiętą nogą będzie potrzebował specjalnych udogodnień. Powierzchnia w klatce powinna być miękka, by nie dochodziło do powstawania otarć na skórze zdeformowanej nogi. Miski zazwyczaj powinny być niżej, żeby siedzący ptak miał do nich łatwy dostęp. Urządzając klatkę, należy zwrócić uwagę na miejsca, w których noga mogłaby się potencjalnie zaklinować.

Opiekując się ptakiem ze splay leg, należy pamiętać, że brak leczenia wpływa na komfort życia zwierzęcia. Wygięta kończyna może zachodzić nad skrzydło, utrudniając latanie. Papugi wspomagające się dziobem przy przemieszczaniu radzą sobie lepiej, niż mniej od nich zręczne gołębie. Nienaturalna pozycja nogi sprzyja powstawaniu przykurczy i późniejszym zmianom reumatycznym.

Powinniśmy też szczególną uwagę poświęcić ocenie ogólnego stanu ptaka – czy upierzenie wygląda prawidłowo, a zwierzę przybiera na wadze i dorównuje stopniem rozwoju rówieśnikom.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żerdzie dla papug

Gdzie kupić papugę?

Mity na temat ptaków

Jak rozpoznać dobrą hodowlę papug?

10 sposobów jak zapewnić papudze szczęśliwe życie

Ochrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym

Jak zadbać o dobrostan papugi? Rozmowa z zoopsycholożką i biolożką Adą Włoch (podcast, zdjęcia)

Jakie ptaki możemy spotkać w polskich miastach? Rozmowa z Karoliną Jamską z Towarzystwa Przyrodniczego „Kawka” (podcast)

Wybrane dla Ciebie

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

„Flow” – film, którym zachwycił się cały świat

Podczas tegorocznej 97. ceremonii wręczenia Oscarów, nagrodę w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany” otrzymało łotewskie „Flow” w reżyserii Gintsa Zilbalodisa. Film zachwycił nie tylko akademię, ale także widzów na całym świecie.

czytaj

Najlepsze sposoby na socjalizację szczeniaka

Socjalizacja szczeniaka jest kluczowym elementem w wychowaniu zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa. Proces ten polega na wprowadzeniu młodego zwierzęcia w różnorodne sytuacje. Należy socjalizować z tym wszystkim, co pies może napotkać w swoim życiu. Celem socjalizacji jest nauczenie psa radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami.

czytaj

Jak pracuje pies ratowniczy? (wideo)

Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jakie predyspozycje powinien mieć „kandydat” na psa ratowniczego? I wreszcie, jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Zobacz wideo!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz