Odpowiedzialna adopcja cz. II

Zdecydowałeś się na adopcję zwierzaka , przemyślałeś wszystkie za i przeciw, jesteś gotowy na przyjęcie pod swój dach nowego członka rodziny, adopciak wstępnie wybrany a wy chcecie go poznać i sprawdzić czy na 100% to właśnie ten zwierzaczek stanie się wielką częścią waszego życia, przychodzisz do schroniska bądź fundacji i co dalej ?
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 4 min

Wasze pierwsze spotkanie

Po pierwsze umów się z pracownikiem lub wolontariuszem na wizytę by móc spokojnie pod jego kontrolą wyjść z psem  na spacer,  a w przypadku kociaka o możliwość bliższego zapoznania się z mruczkiem . Przy takim pierwszym spotkaniu najważniejszą zasadą jest to, abyśmy nie narzucali się zwierzęciu. Pozwólmy, aby ono samo do nas podeszło, powąchało,  oswoiło się z twoją obecnością,  a gdy psiak się już z nami zapozna zacznijmy równoległy spacer .  Zwierzę na początku powinno być prowadzone przez osobę, którą zna, będzie czuło się bezpieczniej, a ty będziesz mógł poobserwować jego zachowania z dotychczasowym przewodnikiem do czasu aż poczujemy, że nasze towarzystwo nie sprawia mu dyskomfortu.  Jeżeli piesek będzie czuł się przy nas komfortowo możemy przejąć smycz . Czasami jest tak , że przy pierwszym spotkaniu takie spacery nie zawsze są takie jakie sobie wymarzysz .  Nie załamuj się  i nie poddawaj tak szybko, czasami trzeba poświęcić więcej czasu na wzajemne poznawanie, warto wtedy na takie spacery poświęcić kilka dni.


Mieszkanie

Przygotuj mieszkanie/dom na obecność nowego członka rodziny . Warto jest wcześniej zaopatrzyć się  w  miski , legowisko,  zabawki,  karmę ,  smycz oraz obrożę i zrobić zwierzakowi jego własny kącik . O wyprawce dla psa i kota pisaliśmy już wcześniej. Jeżeli spełnisz powyższe dwa kroki śmiało możesz podpisać umowę adopcyjną i zabrać swojego pupila do domu. Pamiętaj, że podczas adopcji musisz mieć ze sobą smycz i obrożę, a w przypadku adopcji kota transporter.

Pierwsze chwile w domu

Kiedy wreszcie nasz adopciak pojawi się w domu należy dać mu daj mu trochę czasu i spokoju aby adaptacja zwierzaka do nowego środowiska przebiegała spokojnie i bezstresowo. Jeśli w rodzinie jest małe dziecko, przypilnuj, kiedy będzie zbliżało się do psa/kota, aby było to bezpieczne. Dzieci mogą zachowywać się  dynamiczne, krzyczeć , piszczeć czy wymachiwać rękami . Ich nadmierna ekscytacja może stresować zwierzę,  dlatego  należy swoją pociechę nauczyć, jak obchodzić się ze zwierzęciem , że nie jest to zabawka tylko istota żywa, która może się bać czy stresować .  Należy również pokazać dziecku jak ma się z takim zwierzaczkiem obchodzić . Jest to ważne , ponieważ nieumiejętne głaskanie również może spowodować strach , co może  skończyć się warknięciem, drapnięciem bądź nawet ugryzieniem. Nadzór dorosłych jest zawsze niezbędny.  Prawdziwa charakter naszego pupila ukaże się dopiero po kilku tygodniach, dlatego musisz mieć ogromne pokłady cierpliwość wobec niego. Od samego początku działaj konsekwentnie, zwierzak powinien wiedzieć, co mu wolno a co nie i że to my ustalamy warunki.

Poczucie bezpieczeństwa

Najważniejsza jest systematyczność. Musimy psa, czy kota nauczyć pewnych schematów. Wypracuj utrzymanie i przestrzeganie porządku dnia oraz pór karmienia i spacerów, jeżeli nie do końca wiesz jak sobie radzić z pewnymi cechami nowego domownika zasięgnij rady behawiorysty. Nie popełniaj błędu i nie bierz długiego urlopu aby posiedzieć z nowym zwierzakiem w domu. Takie zachowanie nie jest pożądane i może wykształcić u psa lęk separacyjny. Pamiętaj! Jeżeli chcesz dobrze przygotować się na obecność adopciaka w swoim domu zrób wszystko aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Możesz tylko kochać, obserwować, uczyć się i nabierać pokory wobec stworzeń,  które wkroczyły w twoje życie napełniając je radością oraz bezwarunkową miłością .

Kliknij i przeczytaj:

1) Wyprawka dla psa

2) Wyprawka dla kota

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz