Rasy psów: Husky

Husky syberyjski to jedna z ras psów, należąca do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym, zaklasyfikowana do sekcji północnych psów zaprzęgowych. Datuje się, że pierwsze osobniki pojawiły się 2 do 3 tysięcy lat temu. Rasa pochodzi z rejonu Kołymy w północnej Syberii.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 2 min

Charakter:

Husky Syberyjski to wymagająca rasa nieodpowiednia dla osób zaczynających opiekę nad psami. Husky są bardzo energicznymi, wesołymi i towarzyskimi zwierzętami. Cechuje je duża łagodność w stosunku do ludzi, dlatego są odpowiednimi mieszkańcami dla domów z dziećmi. Husky charakteryzują się dużym temperamentem, ciekawością i ambicją. Potrzebują dużej dawki ruchu. Zwykły spacer w wolnym tempie nie wystarczy.  Nadmiar energii musi być wyładowany bieganiem lub intensywną zabawą. Husky mają skłonność do ucieczek. Rasa ta nie tylko przypomina wyglądem wilka, ale też łączą ich wspólne cechy takie jak wycie.

Pielęgnacja:

Ze względu na grubą, dwuwarstwową sierść pielęgnacja tej rasy jest pracochłonna. W okresie linienia, czyli wiosną i jesienią zabieg wyczesywania należy powtarzać codziennie. Warto wiedzieć, że husky linieje bardzo intensywnie na wiosnę, gubiąc nawet podszerstek. Z racji przystosowania do warunków atmosferycznych linienie w okresie jesiennym jest mniej intensywne, jednak i tak trzeba czesać psa codziennie. Kąpiel tej rasy powinna odbywać się 1 albo 2 razy do roku. Należy jednak pamiętać, że w okresie zimowym po kąpieli należy dokładnie wysuszyć sierść, aby uniknąć przeziębienia u psa.

Choroby:

Rasa wydaje się być odporna na większość chorób, np. dróg oddechowych. Jednak ze względu na budowę i sierść husky mogą nie najlepiej znosić upały. Potrzebują wtedy dostępu do chłodnego pomieszczenia. Co ciekawe psy tej rasy nie przyswajają cynku, więc należy go suplementować, szczególnie w okresie linienia. Ze względu na masę zdarza się, że chorują na dysplazję stawów biodrowych. Ponadto może wystąpić postępujący zanik siatkówki.

Cena:

Cena zakupu szczeniaka z rodowodem ZKWP rozpoczyna się od około 2500-3000zł.

  • Długość życia: 12 do 15 lat
  • Usposobienie: inteligentny, towarzyski, czujny, przyjazny, łagodny
  • Waga: samica: 16–23 kg, samiec: 20–27 kg
  • Wysokość: samica: 50–56 cm, samiec: 54–60 cm
  • Sierść: gęste futro z obitym podszerstkiem
  • Maść:wszystkie odcienie szarości, od czarnego do czysto białego.

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz