Papuga nimfa – domowy przyjaciel

Nimfa to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny kakaduowatych, jedyny przedstawiciel podrodziny nimf i rodzaju Nymphicus. Głównym obszarem występowania dziko żyjących nimf jest Australia. Ich hodowli sprzyja zatem klimat suchy i ciepły. Średnia długość życia w przypadku tych skrzydlaków wynosi około 15 lat. W Polsce jest to jeden z najpopularniejszych ptaków hodowlanych.
AUTOR: Agata Syrek

Czas czytania: 5 min


Kilka ciekawostek

W naturalnych warunkach nimfy żyją w stadach i uwijają swoje gniazda w dziuplach drzew eukaliptusowych. Dobrze radzą sobie także na otwartych stepach czy sawannach. Poszukując pożywienia – nasion traw, krzewów i owoców – potrafią przemierzyć spore odległości. Nimfy należą do rzędu papugowych. Pierwsze egzemplarze przybyły do Europy w 1840 roku. Niecałe dwadzieścia lat później, rozmnażanie tego gatunku w warunkach hodowlanych było już powszechne. Mimo to, najpopularniejsze dziś białe osobniki skrzyżowano dopiero 100 lat później w 1951 roku. Niestety, trudno wskazać dokładną datę pojawienia się nimf w naszym kraju.   Długość ciała nimfy waha się od 25 do 35 cm, a jej waga dochodzi do około 90 g. Zdaniem hodowców nimfa jest smuklejsza i bardziej elegancka od kanarka czy papużki falistej.   Pierwotnie u nimf dominowały dwa kolory: szary i żółty. Obecne ubarwienie tych ptaków jest bardziej urozmaicone. Z roku na rok zwiększa się liczba krzyżówek. U niektórych na grzbiecie i karku daje się zauważyć m.in. niebieskie prążki. Inne są całe białe.  

Najpopularniejsze odmiany barwne

Wieloletnie procesy krzyżowania nimf doprowadziły do powstania wielu mutacji kolorystycznych. Nie licząc jednej odmiany – białej, nimfy zawsze posiadają swoje naturalne kolory (szary i żółty). Do najbardziej znanych mutacji należą: perłowa, szek, białogłowa, płowa, lutino, cynamonowa, czy srebrna.

Samiec czy samiczka?

Jak odróżnić nimfę płci żeńskiej od męskiej? Otóż samce są zdecydowanie głośniejsze. Daje się to zauważyć już po 4-5 tygodniach hodowli. W rozróżnieniu pomocny bywa także sposób pierzenia oraz kolor ubarwienia. Samce mają bardziej intensywny odcień żółtego na policzkach, za to mniej intensywny przy dziobie. Samiczki w wieku około 8 tygodni odznaczają się też wzmożoną ruchliwością, tańczą i dużo skaczą.

Przyjaciel na lata

W pierwszych latach swojego życia nimfy bardzo szybko uczą się słów lub innych dźwięków. Czasem wystarczy by tylko raz je usłyszały. Nimfy potrafią powtórzyć nawet i bardziej skomplikowane melodie. Najlepiej kupić młodego ptaka. Im jest on starszy, tym trudniej się go oswaja. Jeśli zdecydujemy się na większą liczby osobników najlepiej by były tego samego gatunku.

Proces nawiązywania więzi między ptakiem, a człowiekiem trwa od 6 do 8 tygodni. Jaki jest najlepszy sposób na oswojenie nimfy? Według hodowców najważniejszym elementem jest wzbudzenie zaufania u zwierzęcia. Z pewnością pomoże w tym mówienie do pupila, wyciągnie w jego kierunku ręki oraz pozwalanie by skrzydlak siadał na naszym ciele. W przezwyciężaniu ptasiego lęku pomaga także wspólne spędzanie czasu. Pamiętajmy, że ptaki przywiązują się na cale życie. Nie można zatem po oswojeniu zwierzaka przekazać go innemu właścicielowi.

Pomyśl zanim kupisz!

Nimfy to ptaki spokojne, łagodne i bardzo towarzyskie. Szybko nawiązują przyjaźnie zarówno w grupie, jak i ze swoim właścicielem. Oswajanie przebiega bez większych trudności, a ich hodowla to czysta przyjemność. Nimfy są zatem bardzo popularnymi zwierzętami domowymi. Dlatego można je kupić w większość sklepów zoologicznych oferujących zwierzęta. Rosnąca popularność tych ptaków wynika jeszcze z jednego faktu. Mają one bardzo przyjemny dla ucha głos.

Nimfy nie należą do zwierząt szczególnie wymagających. Jednak od prawidłowej hodowli zależy zdrowie oraz szczęście skrzydlaka. Pamiętajmy zatem, że posiadanie w domu egzotycznego zwierzęcia to obowiązek, któremu należy sprostać.  Bardzo ważne jest stworzenie warunków hodowlanych zbliżonych do tych panujących w naturalnym środowisku.

Nimfa to papużka niezwykle inteligenta. Do tego bardzo szybko przystosowuje się do nowych warunków. Mimo to, zanim zdecydujemy się na kupno ptaka, należy poważnie rozważyć tę decyzję. Dobrym rozwiązaniem jest rozmowa ze specjalistą, który opowie o zaletach i wadach hodowli oraz nakieruje nasze działania na zapewnienie zwierzęciu długiego i zdrowego życia. Przed kupnem nimfy warto także odpowiedzieć na pytania: czy stać nas na posiadanie takiego pupila, czy mamy wystarczająco dużo czasu na opiekę nad nim, oraz czy nikt z domowników nie jest uczulony na pióra. Osoby, które zdecydują się hodować nimfę  muszą pamiętać, że przez pierwsze kilka dni ptakowi należy zapewnić spokój. Opieka nad zwierzęciem ogranicza się, więc tylko do umieszczenia w klatce odpowiedniej ilości pożywienia i wody oraz bacznej obserwacji zachowań pupila. 

Nimfy to ptaki, które bardzo szybko przyzwyczają się do nowych warunków. Dobrze też znoszą transport. Mimo to, podróż do nowego domu może je zestresować. Nie warto zatem narażać ptaka na niepotrzebne niewygody. Do przewożenia nimfy najlepiej wykorzystać transportówkę, którą można kupić w sklepie zoologicznym. Produkt przyda się chociażby podczas wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz