Praca inspektora ds. ochrony zwierząt.

Inspektor ds. ochrony zwierząt, to członek organizacji pozarządowej, który zgodnie z Ustawą z dn. 21 sierpnia 1997 r. upoważniony jest do przeprowadzania interwencji z zakresu ochrony zwierząt. Inspektor podejmujący interwencje zobowiązany jest do współpracy z instytucjami samorządowymi, jak i państwowymi tzn. z Policją, Gminą, Strażą Miejską, Inspekcją Weterynaryjną. Musi posiadać ogromną wiedzę w zakresie obowiązującego prawa, ale to nie wszystko. Jego wiedza musi znacząco wykraczać poza to
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Często inspektor musi wykazywać się znajomością behawioryzmu zwierząt, czy nawet weterynarii. Dlatego wśród inspektorów znajdujemy behawiorystów, techników weterynarii, szkoleniowców, weterynarzy, zootechników. Przydatne także okazują się umiejętności szeroko rozumianej mediacji oraz innych dziedzin, które pomagają zrozumieć drugiego człowieka, przeanalizować daną sytuację, wyciągnąć z niej wnioski.  Stres jaki towarzyszy podczas wykonywania interwencji bywa obciążający i jest nieodłącznym elementem tej pracy. Każdy, kto chciałby zostać inspektorem musi zdawać sobie sprawę, że pewnych rzeczy nie da się nauczyć, mimo szkoleń. Tutaj ogromną zaletą okazują się umiejętności interpersonalne, takie jak: asertywność, umiejętność rozwiązywania konfliktów, słuchanie, ale także przekazywanie informacji. Podejmowanie decyzji od których zależy los zwierząt lub poprawa jakości ich życia, to główne zadania z którymi trzeba mierzyć się codziennie. Inspektor nie może wymagać od właścicieli zwierząt więcej niż przewidują artykuły ustawy. Dla kogoś, kto kocha zwierzęta, często te rzeczy wydają się niewystarczające, ale jeśli są zgodnie z prawem, to należy się z nimi pogodzić. Większość osób nie dostaje za swoją pracę wynagrodzenia. Działają na zasadzie wolontariatu, a jedyną nagrodą jaką otrzymują, to satysfakcja. Nielicznym udaje się zostać zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jednak zarobki na jakie może liczyć inspektor, to często najniższa krajowa. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi być miłośnikiem zwierząt i czuć „to coś“, aby szybko nie zrezygnować, gdyż aspekt finansowy na pewno nie będzie wynagradzał tej ciężkiej pracy, a wręcz przeciwnie.  Poza interwencjami jest wiele obowiązków, które trzeba wykonywać. Jest to m.in spisywanie protokołów kontroli, kontakt z prawnikami, składanie zawiadomień, zeznania na Policji oraz w sądach, spotkania w urzędach, opiniowanie programów opieki nad bezdomnymi zwierzętami, przeprowadzanie zajęć edukacyjnych dla uczniów Nie zapominając o odbieranych zwierzętach. Nimi także trzeba się zająć. Jeśli organizacja ma własne przytulisko, to problem wydaje się być rozwiązany. Jeśli nie ma, to inspektor także musi uczestniczyć w poszukiwaniu miejsca dla odebranego psa, a także funduszy na jego utrzymanie.

W każdej organizacji zakres obowiązków może być różny. Nie ma dwóch takich samych interwencji. Mimo przeprowadzanych szkoleń, nie ma możliwości przedstawić osobie zainteresowanej tym stanowiskiem schematów, według których mogłaby interwencje przeprowadzać.

Oczywiście, pewne rzeczy się powtarzają, ale stosowanie się do szablonów bywa zgubne., dlatego system wdrażania nowej osoby bywa mozolny i długi. Wiele zgłoszeń brzmi podobnie, ale trzeba mieć świadomość, że za każdym adresem stoją zupełnie inni ludzie, zwierzęta i historie. Czasami obok dramatu zwierząt, można zauważyć dramat ludzi. Mimo, iż pomoc ludziom nie leży w kompetencji inspektora ds. ochrony zwierząt, to często pomagają także im. Nie można być dobrym inspektorem bez ogromnej empatii, wrażliwości i miłości do zwierząt. To trzy podstawowe cechy, których nie da się nauczyć i żadne szkolenia nie zdołają tego wskrzesić w człowieku. Wielu osobom wydaje się, że praca na tym stanowisku jest lekka i przyjemna. Wyobrażenia z rzeczywistością mają jednak niewiele wspólnego. Chętnych do tej pracy nie brakuje, ale nowe osoby bardzo szybko rezygnują. Wolą pomagać zwierzętom w schroniskach poprzez bezpośrednią opiekę niż mierzyć się z naszym systemem, który w kwestii zwierząt i ich praw wciąż mocno kuleje.  Przeglądając strony internetowe polskich i światowych organizacji dla zwierząt widać, że ten zawód jest bardzo potrzebny. Szczególnie, kiedy spojrzymy na ilość interwencji i dramatów, jakie rozgrywają się na podwórkach, szczególnie w regionach wiejskich. Niestety, nie ma w Polsce żadnej szkoły ani uczelni, która przygotowywałaby do wykonywania tego zawodu. Wszystkie szkolenia przeprowadzają starsi, doświadczeni pracownicy organizacji oraz prawnicy. Zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej trzeba spędzić wiele godzin na nauce by na końcu samodzielnie podejmować interwencje, a później przekazywać wiedzę młodszym, chętnym do objęcia stanowiska osobom.

Fotografie zaczerpnięte od: OTOZ ANIMALS

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz