Choroby gekonów i zapobieganie

Gekon, na co może zachorować? Są różne choroby, które mogą dotknąć naszego małego (lub całkiem dużego) przyjaciela. Ważne jest aby w porę odkryć co się dzieje i temu zaradzić.
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 3 min

Bakterie i grzybice skórne

Powierzchowne rany skórne, ropne dolegliwości, niegojące się odparzenia są najczęstszymi objawami skórnymi jakie możemy zaobserwować u naszego gekona.  Mogą je wywoływać zakażenia, np. grzybami. Rozwój grzybicy jest możliwy, kiedy nie dbamy o prawidłowe warunki w terrarium, czyli zbyt duża wilgotność i zbyt niska temperatura. Nasz zwierzak jest też bardziej podatny na zakażenie, w momencie obniżonej odporności, np. podczas wylinki lub po kontakcie z zakażonym osobnikiem. Aby określić z jakim rodzajem grzybicy mamy styczność, należy udać się do lekarza weterynarii, który obierze odpowiedni tok leczenia. Najczęstsze infekcje wywoływane są przez bakterie należące do rodzajów: Aeromonas, Pseudomonas, Mycobacteria, Salmonella oraz przez Escherichia coli.

Biegunka i wymioty

Zdarza się, że naszemu pupilowi będą towarzyszyły dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Do tego typu dolegliwości należy biegunka, czyli oddawanie odchodów w formie płynnej lub wymioty, czyli oddawanie niestrawionej treści pokarmowej. Biegunka i wymioty są spowodowane zatruciem, pasożytami, bakteriami, zmianą diety, chorobami układu pokarmowego. Przyczyn, o ile to nie zmiana jedzenia, nie należy szukać na własną rękę, a z pomocą lekarza weterynarii. Jeśli to zdarzenie nie występuję regularnie to zapewne żaden powód do niepokoju, jednak jeśli jest to przewlekłe należy zrobić badania.

Nieprawidłowa wylinka

Często pojawiającą się przypadłością są problemy z wylinką. Młode gekony zrzucają starą skórę, która robi się na nich za ciasna. Powoduje to, że między starym a nowym naskórkiem tworzy się płyn. Czasami nasz przyjaciel nie może sam poradzić sobie ze zrzuceniem skóry, dlatego należy mu pomóc. Brak szybkiej reakcji może doprowadzić do komplikacji, np. zbyt mocnego uciskania skóry, co prowadzi do martwicy koniuszków palców i końca ogona. Mogą powstawać też trudne do uleczenia rany. Jeśli widzimy, że nasz pupil ma problem to należy pomóc mu odpowiednio nawilżając terrarium i samego gekona. Można spryskać go wodą w temperaturze pokojowej. Oczywiście zachowując przy tym należytą uwagę! Nic na siłę, silny stres może doprowadzić do kolejnej przypadłości.

Utrata ogona

Silny stres, strach ale i infekcja mogą doprowadzić do zrzucenia ogona. Gekon jak większość jaszczurek posiada zdolność do odrzucania fragmentu ogona, co jest naturalnym mechanizmem służącym do obrony. Jeśli zauważymy taką sytuację u naszego podopiecznego zadbajmy o sterylne warunki jego przebywania, a w razie potrzeby zdezynfekujmy ranę, np. jodyną. W ogonie naszego pupila znajdują się zapasy tłuszczowe, więc jego odrzucenie będzie powodowało wolniejszy wzrost. Regeneracja ogona jest procesem długim, trwa kilka miesięcy i co ważne ogon nie będzie taki sam jak wcześniej. Będzie krótszy, mniej ubarwiony. Podczas procesu odrastania ogona zadbaj o prawidłową, bogatą w tłuszcze dietę Twojego pupila.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz