
Choroby gekonów i zapobieganie
Czas czytania: 3 min

Bakterie i grzybice skórne
Powierzchowne rany skórne, ropne dolegliwości, niegojące się odparzenia są najczęstszymi objawami skórnymi jakie możemy zaobserwować u naszego gekona. Mogą je wywoływać zakażenia, np. grzybami. Rozwój grzybicy jest możliwy, kiedy nie dbamy o prawidłowe warunki w terrarium, czyli zbyt duża wilgotność i zbyt niska temperatura. Nasz zwierzak jest też bardziej podatny na zakażenie, w momencie obniżonej odporności, np. podczas wylinki lub po kontakcie z zakażonym osobnikiem. Aby określić z jakim rodzajem grzybicy mamy styczność, należy udać się do lekarza weterynarii, który obierze odpowiedni tok leczenia. Najczęstsze infekcje wywoływane są przez bakterie należące do rodzajów: Aeromonas, Pseudomonas, Mycobacteria, Salmonella oraz przez Escherichia coli.
Biegunka i wymioty
Zdarza się, że naszemu pupilowi będą towarzyszyły dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Do tego typu dolegliwości należy biegunka, czyli oddawanie odchodów w formie płynnej lub wymioty, czyli oddawanie niestrawionej treści pokarmowej. Biegunka i wymioty są spowodowane zatruciem, pasożytami, bakteriami, zmianą diety, chorobami układu pokarmowego. Przyczyn, o ile to nie zmiana jedzenia, nie należy szukać na własną rękę, a z pomocą lekarza weterynarii. Jeśli to zdarzenie nie występuję regularnie to zapewne żaden powód do niepokoju, jednak jeśli jest to przewlekłe należy zrobić badania.

Nieprawidłowa wylinka
Często pojawiającą się przypadłością są problemy z wylinką. Młode gekony zrzucają starą skórę, która robi się na nich za ciasna. Powoduje to, że między starym a nowym naskórkiem tworzy się płyn. Czasami nasz przyjaciel nie może sam poradzić sobie ze zrzuceniem skóry, dlatego należy mu pomóc. Brak szybkiej reakcji może doprowadzić do komplikacji, np. zbyt mocnego uciskania skóry, co prowadzi do martwicy koniuszków palców i końca ogona. Mogą powstawać też trudne do uleczenia rany. Jeśli widzimy, że nasz pupil ma problem to należy pomóc mu odpowiednio nawilżając terrarium i samego gekona. Można spryskać go wodą w temperaturze pokojowej. Oczywiście zachowując przy tym należytą uwagę! Nic na siłę, silny stres może doprowadzić do kolejnej przypadłości.
Utrata ogona
Silny stres, strach ale i infekcja mogą doprowadzić do zrzucenia ogona. Gekon jak większość jaszczurek posiada zdolność do odrzucania fragmentu ogona, co jest naturalnym mechanizmem służącym do obrony. Jeśli zauważymy taką sytuację u naszego podopiecznego zadbajmy o sterylne warunki jego przebywania, a w razie potrzeby zdezynfekujmy ranę, np. jodyną. W ogonie naszego pupila znajdują się zapasy tłuszczowe, więc jego odrzucenie będzie powodowało wolniejszy wzrost. Regeneracja ogona jest procesem długim, trwa kilka miesięcy i co ważne ogon nie będzie taki sam jak wcześniej. Będzie krótszy, mniej ubarwiony. Podczas procesu odrastania ogona zadbaj o prawidłową, bogatą w tłuszcze dietę Twojego pupila.
Wybrane dla Ciebie
Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytajWizyta u weterynarza
Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.
czytaj