Dog walker – kilka słów o jego pracy

Na zachodzie Europu i w Stanach Zjednoczonych dog walker i petsitter są odrębnymi zawodami świadczącymi różne typy usług. W Polsce ze względu na dopiero rozwijający się obszar rynku zazwyczaj używane są zamiennie i służą do opisania osób, które oferują swoje usługi w zakresie opieki nad zwierzętami.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

W teorii petsitter opiekuje się zwierzęciem całodobowo, zajmując się nim przez cały czas nieobecności właściciela. Dog walker natomiast zajmuje się psem głównie w czasie spacerów. O umówionych z właścicielem porach zabiera psa z domu na spacer, a po nim odprowadza psa do domu. Oczywiście wcześniej należy ustalić jak spacer powinien wyglądać, być bardziej aktywny czy statyczny.

W tej chwili, w Polsce funkcjonuje kilka firm i osoby działające w ramach samozatrudnienia, które prężnie się rozwijają. Większość firm, które działa na rynku regularnie szuka nowych dog walkerów, możemy więc spróbować swoich sił w rekrutacji lub poszukać klientów na własną rękę.

Na początek warto rozejrzeć się po najbliższym otoczeniu. Może ktoś ze znajomych lub sąsiadów potrzebuje pomocy przy wyprowadzaniu psa. Jeśli będą zadowoleni z waszej opieki prawdopodobnie polecą Was dalej i lista potencjalnych klientów się wydłuży. Zleceń osób szukających opieki dla swoich psów możemy szukać również w mediach społecznościowych lub portalach dedykowanych petsitterom i dog walkerom. Warto również prowadzić profile w mediach społecznościowych pokazujące naszą działalność. Oczywiście musimy ustalić z właścicielem zwierzęcia którym się opiekujemy czy zgadza się na publikacje wizerunku swojego pupuila na naszym profilu.

Stawki za opiekę są bardzo różne i w dużej mierze są uzależnione od miasta w obrębie którego działa dog walker. Mogą się one wahać od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za godzinę spaceru. Jeśli zadanie będzie bardziej wymagające, na przykład poprosimy opiekuna aby zabrał psa do lekarza weterynarii czy groomera cena będzie oczywiście proporcjonalnie rosła. Różnica w cenach wynika również z doświadczenia opiekuna i wachlarza oferowanych przez niego usług. Opiekunowie początkujący, mający małe doświadczenie będą oczekiwać mniejszych kwot niż dog walkerzy doświadczeni lub tacy, którzy równocześnie zajmują się szkoleniem czy terapiami behawioralnymi.

Niezależnie od tego jaką drogę wybierzecie musicie pamiętać, że decydując się na opiekę nad zwierzakiem bierzecie odpowiedzialność za jego zdrowie i życie ale także za to co pies robi będąc pod waszą opieką.

Na początku współpracy poprośmy o wgląd do książeczki zdrowia zwierzęcia, by dowiedzieć się czy pies jest regularnie szczepiony, odrobaczany i zabezpieczany przeciwko pchłom i kleszczom. Musimy również wiedzieć czy na przykład suka, z którą spacerujemy nie ma przypadkiem cieczki. Z kwestii uznawanych za oczywiste ale wartych przypomnienia jest bezpieczeństwo zwierzęcia. Pies wychodzący na spacer pod naszą opieką może zachowywać się inaczej niż w trakcie takiego samego spaceru z właścicielem. Jeśli jest taka możliwość poprośmy właściciela żeby na czas kiedy pies pozostaje pod naszą opieką nosił szelki (zdecydowanie trudniej się z nich wydostać niż z obroży). Dobrze również zaopatrzyć się w dobrą smycz. Z doświadczenia wiem, że na co dzień psy często chodzą na cienkich, delikatnych smyczach, które wyglądają obłędnie ale mogą nie zapewnić odpowiedniego zabezpieczenia zwłaszcza kiedy pies przebywa pod opieką obcej osoby. Podstawą jest więc dobra, najlepiej podwójnie szyta taśma i z porządnym karabińczykiem. Warto również pomyśleć o woreczkach na nieczystości. Mimo obowiązku sprzątania po psie nie wszyscy właściciele je posiadają, lepiej więc mieć własne. Odwrotnie jest ze smaczkami które, oczywiście za zgodną właściciela, możemy podawać psiakom na spacerze by pomagać budować pozytywne skojarzenia. Najlepiej poprosić o nie właściciela, to on wie co pies najbardziej lubi, wie też o alergiach lub nietolerancjach pokarmowych swojego zwierzaka

Decydując się na takie zajęcie musicie pamiętać, że wiąże się ono z ogromną odpowiedzialnością. Musicie mieć oczy dookoła głowy i wyprzedzać myśli psa ale moment, w którym psiak którego zabieracie na spacer kolejny raz cieszy się na Wasz widok wynagradza wszelkie trudności.

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz