10 owoców i warzyw, które może jeść Twój pies!

Psy należą do gatunku zwierząt wszystkożernych, a to oznacza, że świetnie czują się, jedząc zarówno mięso, jak i inny pokarm. Jednak tak samo jak my - ludzie - posiadają one nietolerancje na poszczególne warzywa i należy ich zdecydowanie unikać. Dziś jednak porozmawiamy o tym pozytywnym aspekcie żywieniowym, czyli wymienimy dla Was, co możecie śmiało podawać swoim czworonogom!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Marchewka

To warzywo, zarówno w postaci gotowanej, jak i surowej, doskonale sprawdza się wśród psów. W swojej naturalnej postaci wpływa ona pozytywnie na psie uzębienie, ponieważ pomaga ona w utrzymaniu należytej higieny.

Buraki

Świetnie się sprawdzają w diecie ludzkiej i jak się okazuje, mogą jeść je także psy! Podobnie jak w przypadku marchewki, forma podawania dowolna – ugotowane lub surowe.

Pietruszka

Jeśli w sposób naturalny chcesz zadbać o trawienie swojego psiaka, to warto sięgnąć po zieleninę w postaci pietruszki. Zwierzak może zjeść zarówno korzeń, jak i natkę! 

Seler

To warzywo na pewno nie zrobi zwierzęciu krzywdy, ale może wywołać działanie moczopędne, dlatego pamiętaj, by podawać je z rozwagą! Podajemy, ale w odpowiedniej ilości.

Papryka

Psiaki spokojnie mogą spożywać słodką, czerwoną paprykę. To świetny i zdrowy przysmak dla naszych czworonogów!

Dynia

Genialnym oraz naturalnym sposobem na “psie zaparcia” będzie dynia! Zawiera ona zadowalającą ilość błonnika i jest przyjacielem dla naszego zwierzaka, śmiało można podawać ją do psiego stołu.

Jabłka

Jest to dobry dla psiaków, lecz dyskusyjny owoc! W większości przypadków jabłka zapewniają zwierzakowi pozytywne doznania, ale spotyka się czworonogi, które źle je tolerują i skutkuje to biegunką oraz wzdęciami. Cokolwiek podajesz – pamiętaj, by obserwować swojego przyjaciela i szybko reagować!

Gruszka

Bogata w witaminy: A, E, C i inne dobrocie jest doskonałą przekąską dla psa także w przypadku, gdy posiada on wrażliwy żołądek! Owoc ten posiada niską kwasowość i przez to nie występuje ryzyko podrażnienia. 

Banany

Wszyscy je uwielbiamy, w tym także nasi czworonożni przyjaciele. Banany spokojnie możesz podawać swojemu psu, ale pamiętaj, by ze względu na ich kaloryczność, nie przesadzać z częstotliwością! Zbyt duża ilość również może wywołać skutki uboczne w postaci biegunki lub wymiotów.

Arbuz

Soczysty arbuz jest także dobrym wyborem. Nie tylko da on zwierzakowi mnóstwo frajdy, ale także odpowiednio go nawadnia, a nawodnienie to podstawa – nie tylko u ludzi!


Pamiętaj, że podawanie warzyw i owoców powinno zostać robione z rozwagą. Warto pilnować ilości, a także sprawdzać, jak zwierzak reaguje na daną propozycję. To, że jeden pies będzie czuł się dobrze po pietruszce, nie oznacza, że jego kolega z podwórka również tak zareaguje. Podając takie owoce jak gruszka, czy jabłko należy także pamiętać, że absolutnie psiak nie powinien zjadać ogryzka, czy też pestek. Podając tę przekąskę, zadbaj o to, by podać mu ją w formie jak najbardziej bezpiecznej.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć akwarium? Relacja z marketu zoologicznego Family Pets & Zoo w Świeciu (podcast, zdjęcia)

Jak założyć akwarium? Jakie są najczęstsze błędy początkujących akwarystów? Posłuchaj najnowszego odcinka Pets World Podcast, który nagraliśmy w markecie zoologicznym Family Pets & Zoo w Świeciu.

czytaj

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz