Ile kosztuje utrzymanie kota?

Zastanawiasz się nad powiększeniem rodziny o kociego przyjaciela, a może masz już kota, a nawet koty i zastanawiasz się, ile tak naprawdę kosztuje ich utrzymanie? Choć pewnie trochę osób rozczaruję, to niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jednak z przyjemnością podpowiemy, na co należy zwrócić uwagę, podliczając wydatki na kota.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Tak jak już wspomniałam, nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ końcowy wynik będzie się różnił od naszych poszczególnych wyborów związanych z każdym wydatkiem, jaki wiąże się z posiadaniem kota. Koszty będą zależały od wybranej karmy, akcesoriów, a w przypadku kosztów weterynaryjnych i opieki nad kotem od wielkości miejscowości, w którym mieszkamy. Na samym wstępie dodam także, że część kosztów będzie niezmienna nawet przy większej ilości kotów, gdy kupimy, chociażby duży solidny drapak to posłuży nawet kilku kotom długie lata.

Jakie wydatki czekają kociego opiekuna?

Z całą pewnością największe wydatki czekają nas przy pierwszym kocie, jeszcze zanim trafi pod nasz dach. Przygotowując się na przyjęcie kota, musimy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria dla kotów, które są niezbędne do harmonijnego życia pod jednym dachem z kotem i stanowią podstawę jego egzystencji. Z racji tego, że różne wydatki pojawiają się na różnych etapach wspólnego życia, postanowiłam usystematyzować kocie wydatki i przyjęłam następujący podział wydatków: jednorazowe, okresowe i miesięczne. Taki podział pozwoli łatwiej skalkulować koszty i uświadomi, na jakie wydatki i jak często musimy być przygotowani.

Jednorazowym wydatkiem jest tak naprawdę wyłącznie zakup kota, jeżeli zdecydujemy się na zakup kota z hodowli i ewentualna kastracja, jeżeli nie będzie to kot przeznaczony do dalszej pracy hodowlanej, dlatego nie będę rozwijała tej kategorii. Oczywiście cena kociaka będzie zależała od rasy, na jaką się zdecydujesz, ale z całą pewnością to wydatek jednorazowy.

Wydatki miesięczne

W tej kategorii wydatków zamieściłam wszystko, co wiąże się z codzienną egzystencją kotą, a więc miesięczne wydatki to w głównej mierze wydatki na jedzenie i żwirek. Większość kosztów związanych z utrzymaniem kota wiąże się właśnie z zakupem karmy. Oczywiście nie musimy kupować karmy raz w miesiącu, ale, tak czy inaczej, są to koszty bieżące, których nie unikniemy. Warto kupować zbiorcze opakowania karmy, zazwyczaj wychodzi to taniej, choć jednorazowy wydatek jest większy. Oczywiście to ile wydamy na karmę, zależy od tego, jaką karmę wybierzemy i tu rozstrzał jest ogromny. Pamiętajcie, aby czytać składy i wybierać takie, które zapewnią kotu długie i zdrowe życie.

Żwirek obok karmy jest kolejnym wydatkiem dnia codziennego. Na rynku jest dostępna szeroka gama różnych żwirków, poza właściwościami, składem i pochodzeniem, różnią się oczywiście także ceną. Dodatkowo w tej kategorii mogą się znaleźć artykułu do pielęgnacji kota, a także jakieś dodatkowe suplementy, chociażby na odkłaczanie.

Wydatki okresowe

To wydatki, które w większości są ponoszone na samym początku, i później w miarę zużycia, zniszczenia, zmieniających się potrzeb, czy też innych czynników wymagają odnowienia raz na jakiś czas. W tej kategorii ceny różnych produktów są bardzo zróżnicowane od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset złotych. Ja stoją na stanowisku, aby zachować umiar i nie popadać w skrajności. Pamiętajmy, że często produkty najtańsze są bardzo słabej jakości, w efekcie czego będziemy musieli je częściej wymieniać. Dlatego zdecydowanie zachęcam do rozpatrywania zakupów w tej kategorii na podstawie porównania stosunku ceny do jakości.


Jakie wydatki można zaliczyć do okresowych?

  • kuweta, nawet jeśli wydaje się, że nasza kuweta po kilku latach dalej jest w dobrym stanie to pamiętajmy o mikrozarysowania, które powstają w trakcie użytkowania i są miejscem namnażania się bakterii
  • legowiska, koty z reguły nie niszczą swoich legowisk, o ile w ogóle z nich korzystają dlatego to zazwyczaj  jeden wydatek na wiele lat
  • drapak, gdy kupimy solidny drapak, to fakt będzie to spory wydatek, ale na wiele lat
  • miseczki, a do wody polecam dodatkowo fontannę
  • akcesoria do pielęgnacji (szczotki i grzebienie, cążki do pazurów)
  • zabawki, pamiętajcie o bezpiecznych zabawkach i kontrolujcie ich stan
  • transporter, zazwyczaj posłuży dobrych kilka lat, ale zdarza się, że pęknie lub się zepsuje
  • opieka zdrowotna, jednorazowo czeka nas wyłącznie wydatek związany z kastracją.  

Nawet gdy kot nie choruje przewlekle, to dbając o jego zdrowie, powinniśmy co roku wykonywać badania kontrolne. Dodatkowo koniecznością są szczepienia, regularne odrobaczanie (bądź badanie kału – jestem zwolenniczką tej metody) i zabezpieczenie przed kleszczami, jeżeli kot wychodzi na zewnątrz. 

Jakie jeszcze wydatki okresowe mogą się wiązać z posiadaniem kota?

  • ewentualne koszty związane z podróżą
  • koszty opieki podczas naszej nieobecności (opieka dochodząca, hotel dla kotów)
  • zabezpieczenie balkonu, tarasu, czy ogrodu

Wydatki extra

Niestety najczęściej wiążą się z chorobą naszego pupila. To kategoria wydatków, których nie da się przewidzieć i oby nas omijały szerokim łukiem, nie tylko ze względu na koszty, ale przede wszystkim dla dobra naszego kota. 

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz