![](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2021/06/gray-kitten-sucking-on-wool-brown-bedspreads-scaled.jpg)
Mój kot ciumka, czy jest chory?
Czas czytania: 3 min
![](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2021/06/a-beautiful-well-groomed-cat-licks-his-lips-1024x684.jpg)
Jak się objawia ciumkanie?
Matka karmi kocięta zwykle do 6 tygodnia ich życia, czasami przedłużając ten proces. W momencie, kiedy maluchy zaczynają już same jeść stały pokarm wielu opiekunów decyduje się na oddanie zwierząt do nowych domów. To ogromny błąd, ponieważ kocięta powinny przebywać z matką i rodzeństwem co najmniej 12 tygodni, a niektórzy behawioryści zalecają, aby było to nawet 16 tygodni. W momencie, kiedy odbiera się małe kociątko od matki jest ono w ogromnym stresie. Dotychczas pielęgnowane, karmione na życzenie zostaje oddzielone od wszystkiego, co dawało mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. W takich momentach mały kotek usilnie próbuje się odnaleźć w nowej sytuacji i szuka sposobu, aby chociaż odrobinę stworzyć warunki jakie miał przy swojej mamie. Zaczyna ssać – fotel, bluzkę, dywan i wszystko co tylko może chwycić. Chociaż wiele osób nazywa to „chorobą sierocą”, to niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że jest to zaburzenie na tle psychicznym. Jeszcze mniej ludzi wie, co należy robić w takich sytuacjach. Wciąż popełniają te same błędy – głaszczą kotka, mówią do niego pieszczotliwie, nie przerywają ssania. Kotek uczy się, że jeśli będzie to robił częściej, to zyska uwagę człowieka i jeszcze więcej jego troski. Problem narasta. Właściciele zwierząt szukają porad, kiedy niewinne ssanie tkanin zaczyna się robić nagminne, a małe stworzenie robi sobie przerwy tylko na załatwienie potrzeb fizjologicznych i zjedzenie posiłku.
![](https://petsworld.com.pl/wp-content/uploads/2021/06/cat-licking-the-face-of-its-owner-1024x681.jpg)
Co robić, aby nie nasilać problemu?
To proste – nie głaskać i nie przytulać kociaka, kiedy zaczyna ssać tkaniny. Dobrym rozwiązaniem jest także „matka zastępcza”, nawet w momencie, kiedy kociątko nie potrzebuje już karmienia. Człowiek nie jest w stanie zapewnić kotu tego, co drugi osobnik tego samego gatunku, dlatego większość fundacji apeluje o adopcje kotów w duetach. Nie muszą być to dwa koty z jednego miotu. Zapoznanie kotów według zasad socjalizacji z izolacją przekona oba zwierzaki, że są sobie potrzebni. Niektóre dorosłe koty również miewają problem z ssaniem tkanin. Niekiedy przychodzi on niespodziewanie. Może się tak stać, kiedy codziennie rozpieszczany przez opiekuna zwierzak nagle ma mniej uwagi. Kot nie rozumie dlaczego się tak dzieje, więc szuka sposobu, aby zwrócić na siebie uwagę. Człowiek w takim momencie powinien się przyjrzeć jak bardzo zmieniła się codzienna rutyna i w miarę możliwości starać się przywrócić pewne schematy, które kot znał np. poświęcając na nie mniej czasu, ale wykonując te same czynności – poranne, wspólne wylegiwanie się w łóżku, głaskanie, przytulanie, zabawy. Jeśli kot natarczywie próbuje ssać tkaniny powinieneś przerwać to zachowanie zachęcając kota do zabawy. W momencie, kiedy ssie Twoje ubranie, możesz zdjąć go z kolan lub oddalić się. Czasami koty robiąc określone czynności starają się pokazać, że czegoś im brakuje. Ssanie tkanin może być również oznaką braku witamin w diecie naszego zwierzaka. Prawidłowo ułożony jadłospis może okazać się lekiem na ciumkanie tkanin.
ak w niemal każdym zaburzeniu na tle behawioralnym najpierw konieczna jest wizyta u weterynarza i wykonanie podstawowych badań, które pozwolą stwierdzić czy oprócz zaburzeń na tle psychicznym kotu nie dolega coś więcej.
Wybrane dla Ciebie
Królik vs gryzoń – różnice gatunkowe
Króliki są powszechnie nazywane gryzoniami, a jest to błąd. Należą one do rzędu zajęczaków, odrębnego ewolucyjnie od gryzoni. Ten podział nastąpił jednak dopiero na początku XX wieku, wcześniej króliki i ich krewni zaliczani byli do gryzoni. Jakie cechy odróżniają te dwa rzędy?
czytajCzym jest miłość w świecie zwierząt? Rozmowa z Adamem Zbyrytem – biologiem, naukowcem i autorem książek (podcast, zdjęcia)
W jaki sposób zwierzęta okazują uczucia? Jak zbudować z naszym pupilem relację opartą na zaufaniu i poszanowaniu wzajemnych potrzeb? Sprawdź w najnowszym, walentynkowym odcinku Pets World Podcast, którego gościem był Adam Zbyryt – biolog, ornitolog i autor książek o zwierzętach.
czytajFlexitarianizm w diecie psów
Tradycyjny obraz psa z kością w pysku towarzyszy nam praktycznie od zawsze. Jest obecny w bajkach i książkach dla dzieci. O ile w dzisiejszych czasach zamienilibyśmy kość na mięso, należy pamiętać, że psy, z biologicznego punktu widzenia, nie są mięsożercami.
czytajPrzemyt papug
Nielegalny handel papugami to globalny problem, który zagraża przetrwaniu wielu gatunków i przynosi ogromne cierpienie milionom ptaków rocznie. Chociaż dokładne liczby mogą się różnić, szacuje się, że setki tysięcy papug są nielegalnie odławiane i przemycane każdego roku.
czytaj