Jak NIE głaskać psa?

Psie pieszczoty? Ależ proszę bardzo! Nasze czworonogi uwielbiają być głaskane, ale czy wiedzieliście o tym, że są pewne zachowania, czy też miejsca na ich ciele, których powinniśmy unikać? Warto o tym wiedzieć, by nie zaskoczyć się na przyszłość podczas chwili relaksu i przyjemności. Zachowaj czujność!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

SYTUACJE

Są pewne sytuacje, podczas których nasi przyjaciele naprawdę nie życzą sobie naszego dotyku. Jest to między innymi wtedy, gdy odpoczywają (np. sen) lub wtedy, kiedy jedzą. Często słyszy się, że psy są agresywne przy misce, a czy zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Warto wziąć pod uwagę, że to jest chwila “tylko dla nich” i chcą one ją celebrować na swój własny psi sposób. Warknięciem, szczeknięciem, czy też pokazaniem kłów, chcą one zasygnalizować, że nie życzą sobie w tym momencie naszych pieszczot – co z psychologicznej perspektywy jest absolutnie zrozumiałe.

MIEJSCA NA CIELE

Są takie miejsca, w których psiaki naprawdę nie lubią być dotykane, a jeśli dodatkowo dołożymy jeszcze pewien sposób, w którym kładziemy swoją dłoń właśnie w tym konkretny punkcie – tworzymy pewnego rodzaju apogeum sytuacji. Do tego typu stref zaliczamy między innymi: głowę, łapy, ogon, pysk, czy też uszy. Wspomniałam wcześniej o zachowaniach i chodzi tutaj np. oto, gdy “klepiemy” psiaka po jego łebku – one naprawdę tego nie lubią. Oczywiście takie rzeczy jak ciągnięcie za ogon, czy też za uszy, lub próba “gilgotania” w poduszki łapek, to również całkowicie zły pomysł, pod każdym możliwym względem. Pamiętajcie, że my dorośli jesteśmy odpowiedzialni także za to, by upilnować młodszych przed popełnianiem tych błędów. 


JAK ROZPOZNAĆ, ŻE PIES NIE LUBI NASZEGO GŁASKANIA?

Psy to bardzo komunikatywne istoty. One naprawdę na każdym kroku pokazują nam, czy coś im się podoba, czy też przeciwnie. W ramach wykonania pewnego rodzaju testu Waszych pieszczot wystarczy, że będziesz głaskać swojego przyjaciela i po kilku sekundach przestaniesz to robić – jeśli będzie mu się podobało, to prawdopodobnie pokaże Ci, że chciałby do tego wrócić, a zrobi to, np. wciskając swój pyszczek w Twoje dłonie, jeśli jego reakcja będzie nerwowa, to wtedy wiesz, że ta forma pieszczot nie jest jego ulubioną.

CZEGO JESZCZE NALEŻY UNIKAĆ?

Pamiętaj także o tym, by nie głaskać obcych psów – nawet (a może nawet zwłaszcza), jeśli widzisz, że idą one ochoczo ze swoim właścicielem na smyczy. Wyobraź sobie sytuację, kiedy ktoś obcy do Ciebie podbiega i Cię przytula, bądź też poklepuje po głowie. Czy jest to normalne? Wielu z Was może powiedzieć, że nie miałoby nic przeciwko, ale uwierzcie, że psy nie czują się komfortowo w takiej sytuacji, a co więcej, nigdy nie wiecie, czy właśnie ten czworonóg, do którego pędzicie, nie jest typem agresywnym.  W spokoju powinno się zostawić swojego przyjaciela także wtedy, kiedy jest się pod wpływem alkoholu, bądź innych środków odurzających. Psiaki posiadają tzw. “szósty zmysł”, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co się z nami dzieje w tym momencie i zakładają one pewnego rodzaju pancerz, w obronie przed naszym nietypowym zachowaniem – którego się od nas spodziewają. W takim momencie nawet najwierniejszy psiak może zmienić swoje oblicze, co jest jak najbardziej uzasadnione.  Analizując wszelkie nielubiane pieszczoty, jak i te bardziej doceniane, pamiętajcie, że każdy futrzak to indywidualna istota. Nie ma formułki, która sprawdziłaby się przy tak wielu różnych typach psów.

Mimo wszystko każdy czworonóg posiada swoją ulubioną formę głaskania i tą znienawidzoną, dlatego warto to przeanalizować, aby zbudować jeszcze lepszą i silniejszą relację.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz