Toksyczne substancje w naszym otoczeniu

Bardzo wiele przedmiotów i substancji które nas otaczają mogą być toksyczne bądź niejadalne dla psów i kotów. Nie dotyczy to wyłącznie żywności ale też chociażby roślin które mamy w domach czy fragmentów zabawek. Kiedy widzimy, że nasz zwierzak interesuje się czymś czym nie powinien odwołajmy go, przekierujmy jego zainteresowanie. W przypadku psów bardzo pomocne jest uczenie od najmłodszych lat komendy „zostaw”.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Na tyle, na  ile to możliwe ograniczajmy zwierzętom dostęp do rzeczy które mogą być dla nich potencjalnie niebezpieczne. Nie trzymajmy w domach roślin które są dla psów i kotów toksyczne albo ustawiajmy je w miejscach niedostępnych dla zwierzęcia (co jest zdecydowanie trudniejsze w przypadku kotów). Wybierając zabawki starajmy się decydować na takie z których trudniej jest oderwać małe elementy które mogą zostać połknięte. Mając duże, silne psy mające zapędy niszczycielskie wybierajmy zabawki czy gryzaki z solidnych materiałów, które trudniej zniszczyć. Nie jesteśmy jednak w stanie przewidzieć każdej sytuacji, warto więc wiedzieć co możemy zrobić jeśli dojdzie do połknięcia przedmiotu lub substancji potencjalnie niebezpiecznej. Pierwsza pomoc w przypadku zjedzenia niejadalnego przedmiotu to zazwyczaj próby wywołania wymiotów i pozbycia się niepożądanego przedmiotu w ten sposób. Domowe sposoby takie jak podawanie wody utlenionej czy wody z solą nie zawsze działają, warto więc zwrócić się do lekarza który podając leki indukujące wymioty przyspieszy ten proces jednocześnie nie podrażniając przewodu pokarmowego tak jak wspomniane wcześniej woda utleniona czy roztwór soli. Jeśli możemy wyjąc psu lub kotu z pyska choćby część zjadanej rzeczy zróbmy to. Większość substancji staje się toksyczna w określonym stężeniu lub ilości więc nie jest tak, że skoro zwierzak zjadł trochę to nic nie możemy już zrobić. Zabierając mu z pyska nawet resztki przedmiotu który zjadł może uratować mu życie.

Kolejnym krokiem jest zazwyczaj płukanie żołądka które, podobnie jak próby wywołania wymiotów, najlepiej jest przeprowadzić do kilkunastu, kilkudziesięciu minut po zjedzeniu. Jest ono skuteczne tylko wtedy kiedy ewentualne substancje toksyczne nie zostały strawione lub wchłonęły się w nieznacznym stopniu.

Jeżeli wiemy lub widzieliśmy co zjadł nasz zwierzak poinformujmy o tym lekarza weterynarii, pomoże mu to w planowaniu dalszego postępowania w przypadku kiedy na wywołanie wymiotów lub płukanie żołądka będzie już za późno. Jeżeli były to leki bądź suplementy diety, jeśli to możliwe, pokażmy lekarzowi ulotkę dołączoną do opakowania. Możemy także zapamiętać lub zapisać nazwę połkniętego leku. W przypadku zjedzenia substancji toksycznej leczenie zapewne skupi się na możliwym ograniczeniu wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego, a następnie na  zmniejszeniu skutków działania danej substancji

W przypadku zjedzenia czegoś co jest niejadalne ale nie toksyczne zapewne skończy się niestrawnością. Nawet w takich przypadkach kiedy pojawiają się wymioty i biegunka najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Długotrwałe wymioty i biegunka przyczyniają się do odwodnienia organizmu, lekarz pomoże zapobiec takiej sytuacji i przywrócić odpowiednie nawodnienie.

Najważniejsze jest żebyśmy nie działali na własną rękę. Skontaktujmy się z lekarzem weterynarii i postępujmy według jego wskazówek. Nie podawajmy samodzielnie leków! W przypadku zatrucia podając na własną rękę leki możemy tylko pogorszyć sytuację, a nawet przyczynić się do śmierci naszego zwierzęcia. W sytuacji kiedy nie wiemy co nasze zwierze zjadło nie wiemy również jak dana substancji zareaguje w połączeniu z podanymi przez nas lekami. Jeśli nasze zwierze zjadło lub wypiło substancje żrącą samodzielne wywoływanie wymiotów może przynieść więcej szkody niż korzyści. Podobnie jest kiedy w przypadku przedmiotów mających ostre krawędzie

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz