Wybiegi dla małych zwierząt

Chociaż wyprowadzanie królika czy kawii na zewnątrz może wydawać się szokujące, to również i te zwierzaki doskonale czują się na świeżym powietrzu. O ile dla królików można nabyć smycz i szelki to dla świnek dobrze sprawdzi się wybieg.
AUTOR: Agata Syrek

Czas czytania: 2 min

W letnim okresie chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych i czasu spędzonego na łonie natury. Wydawać by się mogło, że nasz pupil także będzie zachwycony pomysłem wyjścia na zewnątrz, jednak aby było to dla niego miłym i bezpiecznym doświadczeniem należy bezwzględnie przestrzegać kilku ważnych zasad.

Króliki i kawie domowe są bardzo wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i wysokie temperatury, dlatego aby korzystanie z zewnętrznego wybiegu nie było zagrażające życiu zwierzaka, koniecznym jest ustawienie kojca w zacienionym miejscu. Brak ochrony przed słońcem może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym udarem.

Wybieg dla małych zwierząt domowych powinien być stabilnie umocowany do podłoża oraz zabezpieczony od góry. Przede wszystkim górna osłona ma za zadanie zapobiegać ucieczkom zwierzęcia, ale także uchronić przed atakiem drapieżnych ptaków i innymi niebezpieczeństwami, które na niego czyhają.

Należy mieć na uwadze, iż króliki z natury doskonale kopią nory i potrafią się podkopać pod ścianą kojca. Koniecznym jest zatem mieć takie zwierzę na oku, gdy korzysta ono z wybiegu.

Ważną kwestią jest również upewnienie się czy w zasięgu naszego podopiecznego nie znajdują się niebezpieczne przedmioty oraz rośliny trujące. Należy także zwrócić uwagę na stopniowe wprowadzanie zielonek i kwestię przyzwyczajenia pupila do takiego pokarmu.  Mimo to, że często dzięki wybiegom zapewniamy dostęp do świeżej roślinności warto także powiesić paśnik z sianem, aby każdy zwierzak miał możliwość korzystania z niego bez zakłóceń. Siano bowiem stanowi podstawę diety królików i kawii domowych i jest niezbędne m.in. do prawidłowych procesów trawiennych.  Koniecznie należy pamiętać również o zapewnieniu pupilowi dostępu do świeżej wody pitnej.


Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz