
Mój szczeniak to już duży pies! Jak zmienić jego żywienie?
Czas czytania: 4 min

Co się zmienia?
U małych ras (do 10 kg wagi dorosłego psa), wymagania żywieniowe nieznacznie tylko zmieniają się po wyrośnięciu stałych zębów z powodu ich wyjątkowo szybkiego metabolizmu. Powinny więc otrzymywać karmę dla szczeniąt tak długo, aż osiągną wiek dorosły czyli około 9 – 12 miesięcy.
Sytuacja się zmienia, gdy mamy do czynienia z rasami dużymi i średnimi. Aby dobrze wystartować, potrzebują odpowiedniej ilości białka dla zdrowych i mocnych mięśni, więzadeł, stawów, nerwów oraz, aby zapewnić im piękną, błyszczącą sierść. Po wymianie zębów (około 5 – 6 miesiąca) poziom białka w karmie musi znacznie spaść. Podając nadmierne ilości protein i energii uzyskami efekt anaboliczny, skutkujący poważnymi zaburzeniami wzrostu. Zalecamy, aby karmić szczeniaki dwufazowo: zaczynamy od bogatej w białka karmy dla szczeniąt, a kiedy wyrosną już stałe zęby, przechodzimy na uboższe w proteiny karmy dla juniorów. Takie żywienie gwarantuje, że pokryjemy wszystkie potrzeby rosnącego szczeniaka większych ras. Jeżeli będziesz w tym konsekwentny, zapewnisz Twojemu psu zdrowy i bezpieczny wzrost i rozwój.
Ile jedzenia powinien dostać szczeniak i jak często?
Kiedy szczeniak ukończy 4 tygodnie, zaczyna chętnie gryźć różne rzeczy. To jest najlepszy moment, aby zacząć podawać mu suchą karmę i wodę jako alternatywę dla mleka matki. Zmiana musi być powolna. Około 8 tygodnia pies powinien już otrzymywać 3 – 4 większe posiłki w ciągu dnia. Gdy ukończy pół roku, powinien już jeść dwa razy dziennie.
Optymalna ilość karmy jest zależna od wieku szczeniaka, jego wagi i metabolizmu. Nasze zalecenia są jedynie wskazówkami. Każde zwierzę może mieć nieznacznie inne wymagania. Bardzo ważne jest, aby nie przekraczać rekomendowanych dawek w znacznym stopniu ani w jedną ani w drugą stronę. Pomoże to nam uniknąć nadmiarów lub niedoborów składników pokarmowych. Jeżeli jeszcze masz jakieś wątpliwości najlepiej skontaktuj się z ekspertem.

Kiedy zmienić karmę z juniorskiej na dorosłą?
Małym rasom wprowadzamy dorosłą karmę w wieku około 9-12 miesięcy. Większe rasy potrzebują dużej ilości białka, aż do momentu wymiany zębów na stałe. Z tego powodu musimy zapewnić tym szczeniętom odpowiednią karmę na pierwszy etap życia. W wieku około 6 miesięcy należy zmienić jedzenie na takie, które tego białka zawiera już mniej. Mamy więc do czynienia z dwufazowym żywieniem. Ich wzrost i rozwój kończy się około 15-18 miesiąca życia. Wówczas należy przejść na dorosłe żywienie.
Jaki jest najlepszy sposób, aby zapobiec zaburzeniom wzrostu związanym z odżywianiem?
Zaburzenia rozwojowe związane z odżywianiem często są wynikiem diety zawierającej zbyt dużą ilość energii.
Mogą być również wynikiem zbyt szybkiego przestawienia szczeniaka na dorosłą karmę, podawania zbyt dużej ilości przysmaków, karmienia tylko mięsną lub tylko wegetariańską karmą. Jest więc bardzo ważne, aby podawać psu odpowiednią ilość jedzenia (tylko tak dużo jak jest potrzebne i na tyle mało na ile to możliwe) dostosowanego do jego potrzeb, zawierającego umiarkowaną ilość energii. Pies nie powinien dostawać żadnych dodatków w postaci kości czy ścięgien. Jeżeli dajemy mu nagrody lub gryzaki powinien mieć odpowiednio zmniejszoną dzienną dawkę pokarmową.
Ważne: szczeniaki i młode psy mają inne potrzeby! Niezmiernie ważne jest, żeby szczenięta dużych ras otrzymywały odpowiednią ilość protein w pierwszych pięciu miesiącach życia. Jest to najistotniejszy okres wzrostu szczenięcia, podczas którego szybko rozwijają się mięśnie, ścięgna, stawy i więzadła.
więcej na https://www.happydog.pl/
Wybrane dla Ciebie
Waleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj