Ryby ozdobne? Nie tylko!

Czas czytania: 2 min Czy wiedziałeś, że … Ryby ozdobne utrzymują w akwarium czystość? To prawda. Prawdziwą frajdą dla każdego właściciela akwarium jest czysta szyba i nieskazitelne podłoże. Brak glonów i uciążliwego nalotu. Pomóc w utrzymaniu takiego stanu rzeczy mogą niektóre gatunki ryb, które wręcz uwielbiają zjadać glony. Do tego rodzaju pomocnych mieszkańców naszego akwarium […]
AUTOR: Monika Kelan

Czas czytania: 2 min

Czy wiedziałeś, że …

Ryby ozdobne utrzymują w akwarium czystość? To prawda. Prawdziwą frajdą dla każdego właściciela akwarium jest czysta szyba i nieskazitelne podłoże. Brak glonów i uciążliwego nalotu. Pomóc w utrzymaniu takiego stanu rzeczy mogą niektóre gatunki ryb, które wręcz uwielbiają zjadać glony. Do tego rodzaju pomocnych mieszkańców naszego akwarium należą różne pancerne sumy z rodziny Suckermouth. Są one doskonałymi rybami do czyszczenia. Sum whiptail zjada nie tylko glony ale także zeskrobuje je z szyb akwarium, co powoduje, że stają się one czystsze. Sumy nie tylko oczyszczają środowisko wokół siebie ale także zeskrobują glony z liści, łodyg i korzeni.  Kolejnym popularnym gatunkiem jest Grubowarg syjamski, którego wielkość wynosi jedynie 2-3cm. Niech nie zwiedzie Was jego mały rozmiar, bo jest prawdziwym wszystkożercą. Dzięki smukłemu ciału może dostać się do najciaśniejszego kąta, aby zjeść glony.

Ryby z rodziny Paradontidae

Parodontidae to rodzina ryb słodkowodnych z rzędu Characiformes. Parodontidae są szczególnie zajętymi zjadaczami glonów. Jedzą nawet włókna glonów dryfujące w nurcie. Aby to zrobić, zbliżają się do główki rośliny i ściągają włókna pojedynczo. Ten opancerzony sum niestrudzenie czyści akwarium. Ryby z rodziny Parodontidae szukają pokarmu przede wszystkim na niskim podłożu.  

Chociaż glony jedzące ryby i zbrojne sumy czyszczą zbiornik akwariowy, nie zastępuje to dokładnego czyszczenia gruntu. Aby to zrobić należy regularnie wymieniać około 20% wody raz w tygodniu.  Pomóc w utrzymaniu czystego akwarium mogą też zapewnić filtry i pompy.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz