Dogfrisbee – co to za dyscyplina?

Na plaży czy w parku zdarzyło Ci się widzieć psy, które skaczą do frisbee? Wiesz, że to nie tylko hobby ale także sport, który ma swoje zawody? Dog Frisbee, bo o tym mowa jest w Polsce coraz bardziej popularny. Na pytania odnośnie te dyscypliny odpowie Alicja Kryszewicz, która trenuje ten sport zaraz za polską granicą.
AUTOR: Alicja Kryszewicz

Czas czytania: 3 min

Proszę nam powiedzieć, co to za dyscyplina?

Dogfrisbee to ciesząca się dużym zainteresowaniem dyscyplina sportu w relacji pies-człowiek, która polega na łapaniu przez psa rzucanego dysku.

Jest to więc podobne do aportowania?

I tak i nie. Chociaż mogłoby się tak wydawać, to od aportowania dyscyplina ta wyróżnia się przede wszystkim odpowiednią technikom. W dogfrisbee ma znaczenie umiejętność dobrego rzucania przez człowieka, a także sprawność i zwinność psa. Tylko długie treningi pozwolą na uzyskanie precyzyjnych rzutów. W tym sporcie wszystko zależy od dwójki. Psa i człowieka.

Czy do tego sportu jest wymagany profesjonalny sprzęt?

Jeśli chcemy, aby to było profesjonalne zajęcie to tak – wymagany jest specjalistyczny sprzęt. Najlepsze do tego są profesjonalne dyski do rzucania. Mają one wielkość i wagę dostosowaną do danego psa. Materiał, z których jest wykonany dysk najlepiej aby był termoplastyczny. Na początek jednak nie warto inwestować w dobry sprzęt, ponieważ zwierzak może nie wyrażać zainteresowania zabawą. Na start można spróbować zabawy w rzucanie zabawkami psiaka.

Jak zacząć przygodę z tym sportem?

Od zadania sobie pytania – Czy mój pies jest na to gotowy fizycznie? Jeśli piesek jest otyły, lub stary ma problemy z dysplazją biodrową i ze stawami to w ogóle nie ma o czym mówić. Sport oparty na skakaniu odpada. Jeśli jednak jest zdrowy, lubi zabawę i szybko się uczy warto zacząć trenować profesjonalnie. Prawie w każdym dużym mieście można odszukać grupy, które zrzeszają osoby związane z dogfrisbee. Są nawet specjalni trenerzy, którzy zwracają uwagę na technikę psa. Doświadczone oko trenera pomoże skorygować błędy i pracować nad jeszcze lepszą techniką.

Co ważne nie od razu Kraków zbudowano, więc nie wolno zaczynać od rzucania. A co więcej od wysokiego rzucania. Na początek trzeba z psem pracować poprzez szarpanie i aportowanie. Gdy pies nauczy się szarpać i przynosić zabawki to wtedy zaczynamy naukę z frisbee. Na początek szarpiemy się z psem, przytrzymujemy przedmiot, a gdy pies puści, wtedy odrzucamy zabawkę. Taka nauka dobrze nam zrobi. Początkowo pies może nie chcieć pobiec za frisbee. Ba może je nawet rozszarpać na drobne kawałki. najważniejsze to nie poddawać się i próbować. Ale nie za dużo. 4,5 rzutów i pauza. Należy zakończyć zabawę w momencie, kiedy pies nie czuje się jeszcze znudzony.

Jakie są najlepsze rasy do takiej dyscypliny sportowej?

Myślę, że bawić się w dogfrisbee może każdy pies jeśli jest zdrowy i nie ma nadwagi. Najlepsze wyniki osiągają psy ras pasterskich z uwagi na swoje predyspozycje fizyczne i psychiczne. Wiadomo, jedne psy będą osiągały lepsze wyniki od ich zdecydowanie mniejszych i słabszych osobników.

Jak często trenuje Pani ze swoim psem? Czy pochłania to Pani dużo czasu?

Pracuję z psem codziennie, ze szczeniakiem nawet dwa, trzy razy. Są ta zabawy, ćwiczenia koordynacyjne, praca nad koncentracją. Ale przede wszystkim dbamy o to aby budować między sobą zaufanie.

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz