Dlaczego koty miauczą?

Kocie miauczenie tak naprawdę może oznaczać wiele, ale przede wszystkim warto pamiętać, że jest to forma kontaktu czworonoga ze swoim ludzkim właścicielem. Zwierzęta doskonale wiedzą, w jaki sposób poprosić nas o to, czego w danym momencie oczekują. Miauczenie to również jeden ze sposobów komunikacji kocio-ludzkiej. Można je także rozłożyć na czynniki pierwsze, bo tak naprawdę dźwięk, który wydobywa z siebie kociak, często jest inny niż ten poprzedni! Co to oznacza? Już tłumaczymy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Miauczenie a komunikacja z innymi zwierzętami

Koty naprawdę rzadko komunikują się ze swoim stadem poprzez miauczenie. Głównie występuje to w momencie, gdy są kociakami i w ten sposób wzywają swoją matkę, lecz później ta forma “rozmów” odchodzi w futrzastym świecie w niepamięć. Zazwyczaj, gdy zwierzę chce zwrócić uwagę swojego własnego gatunku, to robi to poprzez syczenie, warczenie, bądź w jakikolwiek inny zaczepny sposób.

Miauczenie jako komunikacja między człowiekiem a kotem

W wyniku ewolucji koty nauczyły się, że ich miauczenie, które dzięki swojej częstotliwości przypomina płacz niemowlęcia, zwraca naszą ludzką uwagę. Stąd też używają tej formy komunikacji w wielu aspektach:

  • gdy są głodne,
  • gdy są znudzone i łakną zabawy,
  • gdy coś je niepokoi,
  • gdy chcą wyjść poza zamknięte drzwi,
  • gdy potrzebują naszej uwagi,
  • gdy proszą, by opróżnić kuwetę,
  • gdy chcą nam pokazać, gdzie obecnie się znajdują.

Kocie miauczenie jest naturalne i absolutnie nie powinno nas martwić. Pamiętajmy także o tym, że każdy zwierzak jest inny i również nie należy się tym przejmować. Niektóre kocie piękności należą do tych bardziej gadatliwych i swoim miauczeniem potrafią wręcz zamęczyć, natomiast po drugiej stronie barykady są futrzaści introwertycy, którzy miauczenie zostawiają na specjalną okazję.

Co ciekawe, zaobserwuj, że koty miauczą na milion różnych sposobów! Dlaczego? Tak samo, jak w naszym słowniku znajdują się różne słowa, tak samo ich “miau” posiada różne znaczenia. Obserwuj, a może z czasem uda Ci się je rozróżnić!

Czy można oduczyć kota miauczenia?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieją mruczki, które nie przestają wydawać z siebie kocich dźwięków, ale nie powinniśmy ich przed tym hamować. Jest to zachowanie naturalne, na które należy pozwolić.

Natomiast jeśli miauczenie występuje w nocy, to warto znaleźć tego przyczynę, a mogą nią być:

  • brak zabawy przed snem – koty to łowcy, dlatego koniecznością jest wybawienie ich tuż przed naszym nocnym wyciszeniem się. Nawet 5 minut intensywnego polowania może zapewnić spokojną noc!
  • głód – jeśli zwierzę jest głodne, to nie da nam spokoju. Warto zapewnić mu jedzenie tuż przed pójściem spać.
  • nieopróżniona kuweta – koty to czyściochy jakich na tym świecie mało! Jeśli zapomnisz o tym, by posprzątać kuwetę to… możesz ponieść tego konsekwencje w postaci kociego niezadowolenia, które przekłada się na miauczenie.

Pamiętaj, by reagować!

To naprawdę wspaniałe, gdy nasi koci przyjaciele chcą się z nami skomunikować – a dokładnie tym jest ich miauczenie. Pamiętaj, że kot w tym konkretnym momencie chce Ci coś przekazać, dlatego obserwuj go i reaguj na jego zawołanie. Jeśli poświęcisz mu swój czas, to jesteśmy pewni, że szybko znajdziecie wspólny język.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz