Przeprowadzka z pupilem

Zmiana miejsca zamieszkania może być dla zwierzaka olbrzymim stresem. Ważne jest zachowanie rutyny występującej do tej pory. W miarę możliwości ta sama pora spacerów i podawania posiłków.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min


Mogą pojawić się problemy behawioralne które do tej pory nie występowała albo nasilić takie które mieliśmy już pod kontrolą. Najważniejsze jest konsekwentne postępowanie tak jak do tej pory, pokazanie zwierzakowi, że poza miejscem w którym przebywamy nasze zachowanie i przyzwyczajenia się nie zmieniły pomoże odzyskać równowagę i poczucie bezpieczeństwa. Jeśli jakieś problemy z zachowaniem się pojawia nie denerwujemy się na zwierzaka, starajmy się zrozumieć, że to dla niego ogromny stres i może sobie nie radzić z emocjami. Jeśli zachowanie nie unormuje się lub problemy będą nasilać warto zasięgnąć porady behawiorysty jak jeszcze lepiej pomoc zwierzęciu odnaleźć się w nowym otoczeniu.

Pozwólmy zwierzakowi poznać nowe miejsce w swoim tempie. Jeśli jest taka możliwość pojedźmy do nowego miejsca zamieszkania przed przeprowadzka, tak żeby kot czy pies mogły się oswoić z miejscem. W przypadku psów możemy także wybrać się na kilka spacerów w okolicy nowego domu. Zwłaszcza koty mogą na początku przebywania w nowym miejscu ukrywać się, wychodzić niechętnie i na przykład tylko nocami. Jeśli tak się zdarzy nie wyciągajmy kota z jego kryjówki na siłę, pozwólmy mu stopniowo przyzwyczaić się do nowego domu, sytuacja powinna unormować się, w zależności od kota, po kliku tygodniach – miesiącach. Jeśli takie zachowanie będzie się przedłużało warto poszukać behawiorysty który pomoże w ułożeniu szczegółowego planu mającego pomóc zwierzęciu w zmniejszeniu stresu i oswojeniu się z nowym miejscem. Jeśli mamy taką możliwość przenieśmy zwierzaka do już gotowego mieszkania. Obecność psa czy kota w trakcie przenoszenia mebli, malowania czy układania podłogi może wprowadzić niepotrzebną nerwowość a także stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla psa jak i dla nas.

Jeśli nie jesteśmy w stanie tak zaplanować przeprowadzki postarajmy się chociaż na zapewnienie cichego i spokojnego miejsca możliwie odizolowanego od prac remontowych.

W miarę możliwości nie zmieniajmy wszystkiego od razu. Bardzo dobrze jeśli w nowym miejscu zwierzę ma swoje posłanie czy kocyk, te same co wcześniej miski, w przypadku kotów fajnie jeśli pozostaje z nim ta sama kuweta że żwirkiem do którego kociak jest już przyzwyczajony. Znane już elementy wystroju i zapachu pomagają oswoić się z nową sytuacją. Starajmy się również nie wprowadzać innych zmian w życie zwierzęcia. Czas przeprowadzki to nie jest dobry moment na wprowadzania nowej karmy czy nowego żwirku. Kąpiel czy zabiegi pielęgnacyjne też lepiej zaplanować na moment kiedy zwierzę oswoi się już z nową sytuacją.

Pomocne mogą być analogi zwierzęcych feromonów które pomagają delikatnie się zrelaksować i wyciszyć, warto je wprowadzić na kilka tygodni przed przeprowadzką.  Wprowadzone zbyt późno mogą nie spełnić swojego zadania. W przypadku psa silnie wrażliwego, podatnego na stres możemy rozważyć również używanie kamizelki przeciwlękowej. Kamizelka w określony sposób uciska i obejmuje ciało zmniejszając lęk i niepewność. Jeśli mamy więcej czasu warto również zainteresować się masażami relaksacyjnymi które sprawdzają się zarówno w stosunku do psów jak i kotów.

W przypadku silnego stresu doraźnie mogą pomóc leki bądź suplementy uspokajające – podanie takich środków zawsze powinniśmy konsultować z lekarzem weterynarii. W trakcie całej przeprowadzki nie zapominajmy, że dla zwierzęcia jest to zupełnie niezrozumiałą sytuacja i starajmy się być wyrozumiali i nie rozładowujmy frustracji na  naszym zwierzęciu

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz