Pokarm dla psa

Ilu właścicieli - tyle sposób żywienia i podania karmy. Chociaż świadomość odnośnie żywienia jest coraz większa to właśnie takie zagadnienia nadal budzą największe kontrowersje. W końcu w zdrowym ciele, zdrowy duch, dlatego żywienie jest bardzo istotnym elementem.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 3 min

Dlaczego wysoka strawność karmy jest ważna?

Wysoka strawność gwarantuje, że składniki pokarmowe z jedzenia mogą być łatwo wchłonięte bezpośrednio do organizmu i są dostępne do wykorzystania w procesie metabolizmu, bez konieczności czasochłonnego trawienia i rozpadu. Im łatwiej strawne jest jedzenie, tym mniej metabolitów pozostaje w formie odpadów, z którymi ciało musi sobie dać radę. Dlatego też wysoka strawność jest ważna dla wrażliwych psów.

Im wyższa jest jakość surowców wykorzystanych do produkcji, tym wyższa jest strawność a co za tym idzie, wyższa jest też jakość karmy.
Następną kluczową kwestią dotyczącą strawności jest sam proces produkcji: na przykład produkty ekstrudowane, takie jak krokiety, są łatwiej strawne niż łamane płatki (podobne do naszego musli śniadaniowego).

Poniższe czynniki świadczą o dobrej/wysokiej strawności:

  • Małe porcje jedzenia, które trzeba podawać
  • Mała ilość pozostawianych odchodów
  • Dobra konsystencja odchodów

Strawność nie zależy jednakże tylko od samej karmy. Zależy także od zwierzęcia. U nerwowych i starszych może być ona gorsza, ponieważ karma jest zbyt szybko transportowana w jelitach albo odpowiedzialne za proces trawienia narządy nie pracują tak efektywnie. Produkty dobrych marek są szczególnie dobrze trawione (90%), są więc doskonale tolerowane. Bardzo dobrym miernikiem tego, jak karma jest wykorzystywana przez organizm psa, jest ilość pozostawianych odchodów.  Zmniejszenie strawności o 7,5 % (do poziomu 82,5 %) spowoduje podwojenie ilości odchodów!

Pies wywodzi się od wilka. Czy w związku z tym nie powinien jeść dużo więcej mięsa?

Pies wywodzi się od wilka, jest więc w systemie taksonomicznym klasyfikowany jako drapieżnik. Jednak biorąc pod uwagę jego nawyki żywieniowe specjaliści opisują go często jako względnego mięsożercę (je mięso i przy nadarzającej się okazji także inne pokarmy).  

W przeciwieństwie do wilków, nasze domowe psy przez tysiące lat życia u naszego boku, dostosowały się do naszego trybu życia i nie mają już problemów z trawieniem węglowodanów. Zostało to naukowo udowodnione dopiero niedawno bo w 2013 roku. Nie powinniśmy być zdziwieni tym odkryciem biorąc pod uwagę, że pies był obecny u boku człowieka podczas gdy ten z myśliwego stopniowo ewoluował w rolnika. Miał więc mnóstwo czasu, aby się zaadaptować. Aktualny rynek karm ma do zaoferowania nowoczesne receptury, które są perfekcyjnie dopasowane do potrzeb współczesnych psów.

Źródło: www.happydog.pl

Wybrane dla Ciebie

Które koty żyją najdłużej?

Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.

czytaj

Wesołych Świąt!

Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.

czytaj

Jak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?

czytaj

E. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?

Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz