Jak nauczyć psa ignorować inne zwierzęta podczas spacerów?

Psy jako zwierzęta bardzo ciekawskie, towarzyskie i pełne empatii, najczęściej podczas spacerów nie potrafią przejść obojętnie obok drugiego czworonogiego (i nie tylko) przyjaciela. Niestety trzeba pamiętać o tym, że nie każdy obcy futrzak może być również pozytywnie nastawiony na nowe znajomości. Dodatkowo, nie wszyscy właściciele życzą sobie tego, by obcy pies podchodził do ich pupila. Jak więc zaradzić takiemu zachowaniu i powstrzymać swojego czworonoga przed przymilaniem się do innych zwierzaków?
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Zacznij naukę od małego

To bardzo ważne, by dobrego zachowania uczyć już od małego. Tak samo, jak my ludzie, tak samo i zwierzęta najlepiej przyswajają nową wiedzę, gdy są bardzo młode. Podczas pierwszych spacerów ucz swojego psiaka już tego, by potrafił skupić się na czymś innym. Jak tego dokonać? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

Nie ma lepszej nagrody za dobre zachowanie niż… smaczki!

Psiaki doskonale wiedzą, że o swoje ulubione przekąski warto się starać. To właśnie dzięki nim można nauczyć ich wielu sztuczek, w tym także braku reagowania na inne zwierzaki! W momencie, gdy Twój psiak zaczyna machać ogonem podczas spaceru, to prawdopodobnie znak, że zbliża się jego psyjaciel. W tym momencie zachowaj spokój – nerwy są tu absolutnie niepotrzebne. Miej przy sobie zawsze jego ulubione smaczki i w momencie, gdy zwierzę skupia się na drugim osobniku, postaraj się zyskać jego uwagę właśnie przekąską. Spraw, by czworonóg na Ciebie spojrzał, a następnie daj mu w nagrodę smaczka! Możecie tak iść przez chwilę – skupiając pokarmem uwagę psiaka – aż do momentu, gdy obcy psyjaciel zniknie z Twojego pola widzenia.

Co jeszcze mogę zrobić?

Pamiętaj, że gdy widzisz z naprzeciwka innego psa, to warto już być przygotowanym na tę sytuację. Jeśli nie masz przy sobie smakołyków (ale pamiętaj o nich na przyszłość!) to spróbuj iść pomiędzy jednym a drugim psem tak, by nie miały możliwości “szybkiego obwąchania”. 

Jeszcze innym sposobem jest po prostu omijanie psów, czyli np. przejście na drugą stronę ulicy, wejście w obcą bramę lub po prostu udanie się na skraj chodnika. Jednak mimo wszystko ucieczka nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ucz psa, jak zachowywać się w takich sytuacjach, by w przyszłości wiedział, że mijanie psyjaciół i nierzucanie się na nich w celach zabawy to normalne zjawisko!

Dla niektórych nadmierne psie interesowanie się innymi zwierzakami to nie problem, bo po prostu im to nie przeszkadza. Mimo wszystko zachęcamy, by podejść do tematu na chłodno i pamiętać o tym, o czym wspomnieliśmy na początku – nie każdy mijający nas psiak będzie potulny. Niektóre z nich mogą zareagować agresywnie, co może wywołać bardzo negatywne konsekwencje. Tym sposobem narażamy nie tylko swoich podopiecznych, ale także i siebie – wielu właścicieli próbując rozdzielić walczące ze sobą psy, także obrywa.

Uczenie psich sztuczek to świetna zabawa i co więcej – warto nieustannie rozwijać mózg naszego psyjaciela i jego zdolności. Niech Wasze wspólne spacery już zawsze będą wyłącznie przyjemnością!

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz