Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 4 min

Obroża, krople czy tabletki? Preparaty dostępne u lekarza weterynarii

Obecnie największą popularnością cieszą się krople typu spot-on, dlaczego? Po pierwsze ich cena nie zwala z nóg ponieważ jest to wydatek rzędu około 30zł w zależności od tego jaką firmę wybierzemy oraz jakiej wielkości jest nasz psiak. Ale nie jest to wydatek jednorazowy jak w przypadku obroży, która powinna starczyć na wiele miesięcy więc przy dłuższym stosowaniu na pewno przepłacamy. Co nie zmienia faktu, że wiele osób decyduje się właśnie na taką formę zabezpieczenia swojego psa ze względu na jego choroby czy alergię. Tak, niektóre preparaty mogą uczulić nasze zwierzaki, dlatego wybór nie jest tak prosty i oczywisty, nie można kierować się wyłącznie kwotą jaką musimy wydać. A w przypadku kropli mamy do wyboru jednoskładnikowe oraz te, które mają w składzie więcej substancji – te będą oczywiście skuteczniejsze na większość kleszczy ale dla wrażliwych psiaków mogą okazać się dużo gorszym wyborem.

Co do obroży to ostatnio są one coraz łatwiej dostępne, znajdziemy je nie tylko stacjonarnie w sklepach zoologicznych i większych marketach ale również online. I tu bardzo łatwo przepaść i skusić się na tą, która kosztuje zaledwie 10zł a wyglądem przypomina te droższe po 100zł. Ale szybko po zakupie okazuje się z czym tak naprawdę mamy do czynienia… Jest to produkt słabej jakości, który może odstraszyć część kleszczy ale co do tego i tak pojawia się wiele wątpliwości gdy psiak jest nimi wręcz oblepiony. Jeśli wybierzemy tę droższą wtedy możemy mówić o wielu plusach. A pierwszym pewno jest fakt, że psiaki, które lubią zażywać kąpieli mogą robić to do woli. Obroża dobrej jakości nie powinna tracić swoich właściwości a jej zapach dalej powinien być wyczuwalny i odstraszający dla kleszczy. Choć te nie raz spacerują po futrze naszego psiaka to rzadko kiedy się wbijają. Jeśli się to staje wtedy zazwyczaj szybko wysychają a swoim wyglądem przypominają rodzynek. Przy obroży nie musimy też pamiętać o systematyczności jak w przypadku kropli czy tabletek, ponieważ działa ona od 5 do 8 miesięcy. A warto zdawać sobie sprawę z tego, że nawet kilka dni bez ponownej aplikacji takich preparatów może kosztować naszego zwierzaka chorobę odkleszczową.

Po tabletki sięga się dosyć rzadko. Po części na pewno wynika to z braku wiedzy na temat ich działania ale na pewno też są zupełnie nie brane pod uwagę przez osoby, które mają psiaka z problemami wątroby i układu pokarmowego. I słusznie ponieważ to będzie sporym przeciwskazaniem do ich stosowania. Taka tabletka działa w organizmie od 4 do 12 tygodni więc jest to na pewno środek o silnym działaniu, który dosyć długo utrzymuje się w organizmie.

Trio z naturalnym składem – Czystek, wrotycz i olejki eteryczne

Czystek to krzew, który liczy ponad 50 różnych gatunków. Niektóre z nich hamują rozwój bakterii wywołujących boreliozę lecz mówi się, że regularne stosowanie jako dodatek żywieniowy u psa/kota sprawia, że zmienia się zapach jego sierści i skóry, co czyni zwierzę mniej atrakcyjne dla pasożytów. Działa także przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo co jest jego dodatkowym atutem. Wrotycz to roślina o żółtych koszyczkach występująca w całej Europie, która może sięgać do 1,5m wysokości. Rośnie na łąkach i przy leśnych dróżkach choć wiele osób go omija nie znając jego magicznych właściwości. Jak się okazuje wrotycz jest bardzo często używany jako jeden ze składników preparatów do zwalczania wszawicy u ludzi. Jego zapach odstrasza wiele pasożytów i owadów, dlatego jest nazywany rośliną leczniczą.

Lawenda dzięki swoim dobroczynnym składnikom była niegdyś używana do ochrony ubrań przed inwazją insektów a teraz okazuje się, że olejek z tej rośliny bardzo dobrze odstrasza pchły i kleszcze. Oprócz tego jest idealnym neutralizatorem psiego zapachu, który wyczuwają te pasożyty. Jego dodatkowym plusem jest to, że działa przeciwbólowo i uspokajająco co czyni go najbardziej wszechstronnym olejkiem eterycznym. Bez względu na to na jaki preparat się zdecydujemy trzeba pamiętać o tym, że bardzo ważne jest zapoznanie się z obecnym stanem zdrowia zwierzaka. Do wybrania i zaaplikowania zarówno kropli, tabletki czy założenia obroży musimy znać wagę psa. Dlatego mój artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza weterynarii.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz