Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 4 min

Od pomysłu do realizacji

Inteligencja koni jest niedoceniona przez ludzi, którzy nigdy nie mieli z nimi styczności. Te piękne zwierzęta szybko się uczą i potrafią poradzić sobie nawet w stresujących warunkach. Konie używane są w policji, a kiedyś brały udział we wszystkich największych i przerażających bitwach. Czymże więc dla nich jest ruchliwa ulica? Ich miniaturowa rodzina kuców przejęła sporą dawkę odwagi (i zadziorności), a ich trening okazał się wielkim sukcesem. Jaki był główny powód wybrania kucyków na przewodników? Ich długość życia! Średnio 25-35 lat, podczas gdy u psów jest to 8-16 lat.  Jaką jeszcze przewagę mają kucyki nad psami?

Lista zalet kucyków

Miłośnikom psów kolejne zdanie wyda się bezsensu, ale niestety zdarza się i tak: są ludzie, którzy nie lubią lub boją się psów. Jeżeli spotka to osobę niewidomą, przekreśla to jej szansę na przewodnika. W końcu, aby to miało sens, para musi sobie bezgranicznie ufać. Dla tych ludzi jedyną opcją jest kucyk. Kolejną zaletą koni jest to, że nie potrzebują tyle uwagi co psy, zatem trudniej je rozproszyć. Niestety dużo ludzi na widok psa – czy to pracującego czy nie – zaczyna do niego mówić i go głaskać. Odbiór koni jako zwierząt pracujących jest lepszy i mniej osób ma ochotę je zaczepiać. Dodatkowo na koniec dnia, kucyk zadowolony trafia do swojego boksu na podwórku albo pastwisku, gdzie rozładowuje energię, a nie do salonu czy sypialni.

Jak wygląda szkolenie?

Trening opiera się na wzmocnieniach pozytywnych pożądanych zachowań za pomocą…klikera! O tak! Nagrody motywowały naszych kopytnych pupili i w ten sposób uczyły się chodzenia w odpowiednim tempie, ignorowania otoczenia, korzystania z windy i chodzenia po schodach. Na kolejnych etapach kuce mają reagować jedynie na polecenia głosowe, aby osoba niewidoma miała lepszą kontrolę nad zwierzęciem. Na koniec przewodnicy muszą zacząć rozpoznawać zagrożenia i sami podejmować decyzje na przykład: czy dany chodnik jest odpowiednio szeroki dla niego oraz człowieka? Gdzie jest przejście dla pieszych i kiedy można przez nie przejść?

Rzuć kucykowi wyzwanie

Ocena sytuacji wymaga czasami zignorowania polecenia głosowego. Na przykład na chodniku może być dziura, opiekun daje komendę „na przód”, ale kucyk musi przede wszystkim bezpiecznie przeprowadzić go do miejsca docelowego, zatem powinien podjąć decyzję o wybraniu chodnika po drugiej stronie drogi. Udowodniono podczas szkolenie, że kucyki rozpoznają znaczenie słów takich jak: „i”, lub”, „obok”, „w lewo”, „w prawo” itp. W ten sposób opiekun może dokładnie powiedzieć w jakiej kolejności mają zostać wykonane polecenia!

Panda nie jest misiem

Ann Eddie w 1991 roku rozpoczęła wspólną podróż z psem o imieniu Bailey, który stał się nie tylko jej przewodnikiem, ale też najlepszym przyjacielem. Byli nierozłączni. Zawsze razem, aż do jego śmierci 9 lat później. Ann nie mogła się otrząsnąć z żałoby po stracie Bailey’a. W tym czasie fundacja „Guide Horse Foundation” dopiero rozpoczynała eksperyment, w którym kucyki miały zostać przewodnikami osób niewidomych. Ann rozpoczęła trening z kolejnym psem, ale strata Bailey’a była zbyt bolesna, aby udało jej się nawiązać z nim więź. I wtedy postanowiła zwrócić się do fundacji. Razem z Alexandrą Kurland i z Pandą trenowały przez dwa lata, za pomocą klikera i jedynie stosując technikę wzmocnień pozytywnych. Kim jest Panda? Kucykiem, który w 2003 roku został bratnią duszą Ann! Panda, kiedy ma wolne lubi wesoło brykać, a jej ogromna motywacja do pracy nie maleje. Ann przyznaje, że kocha ją jak córkę i nie wyobraża sobie bez niej życia. Ich wspólna podróż nadal trwa, a kucyk cieszy się dobrym zdrowiem.

Sto par kucyków i ludzi wspólnie idzie przez życie. Możemy zobaczyć ich przygody na licznych zdjęciach i filmach w Internecie. Czy kuce zastąpią psy w roli przewodników? Ciężko jest to sobie na razie wyobrazić, ale długa lista zalet sprawia, że jest bardzo możliwe. Pozostaje nam tylko przyglądać się jak rozwija się projekt i trzymać kciuki za Pandę i Ann.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz