Koń, który umiał liczyć

W Berlinie słońce rozświetla niebo. Jest początek XX wieku, rozwija się nauka, a bracia Wright odbyli pierwszy lot samolotem! Na jednym z dziedzińców zbiera się niemały tłum. Pięknie ubrane kobiety w kapeluszach i dystyngowani panowie, gromadzą się wokół przeciętnego na pierwszy rzut oka konia. Nie wygląda on jakoś nadzwyczajnie, a jednak niedługo ma zrobić coś, co zadziwi świat i zmieni nasze postrzeganie zwierząt. Co to takiego?
AUTOR: Marta Szewczyk

Czas czytania: 3 min

Zachwyt tłumu

Rosyjski ogier o imieniu Hans stoi spokojnie i wpatruje się w swojego właściciela – emerytowanego nauczyciela matematyki, Wilhelm’a von Osten’a. Mężczyzna zaczyna zadawać mu pytania matematyczne, a Hans bezbłędnie wystukuje odpowiedzi kopytem. Następnie odpowiada jaki jest dzień tygodnia, korzystając ze specjalnego systemu, gdzie liczby odpowiadają konkretnym literom. Tłum wstrzymuje oddech, kiedy wierzchowiec rozpoznaje kompozytora po usłyszanej melodii oraz malarza po zdjęciu. Wszyscy wiwatują, gdy potrafi policzyć, ile osób jest na widowni, odczytuje zegar i zna cały kalendarz. Nikt jednak nie wie, jak to możliwe?

Trening matematyki

Z odpowiedzią przychodzi jego właściciel, który szczegółowo opowiada o wspólnym treningu. Osten ustawiał kręgle, informował ogiera, ile ich jest, a następnie wystukiwał liczbę jego kopytem. W drugiej fazie stworzył tablice z numerami, a potem z literami. W ten sposób Hans nauczył się wystukiwać litery układające się w słowa. Jego opowieści zachwycają i trafiają na pierwsze strony gazet – w tym New York Times’a. Naukowcy nie są jednak przekonani. Powołują specjalną komisję, składającą się z treserów zwierząt, profesorów, lekarzy i psychologów. Co odkryli?

Badania komisji

Badania i obserwacje trwały niemal półtora roku. Komisja chcąc nie chcąc musi przyznać: koń umie liczyć i czytać, ale nikt nie wie jak! Udaje mu się to nawet wtedy, gdy pytań nie zadaje Osten. Jest jednak ktoś, kto pozostaje nieprzekonany – Oskar Pfungst, psycholog, który szuka racjonalnej odpowiedzi na nieracjonalne pytanie: w jaki sposób koń zna matematykę i kulturę lepiej od niejednego człowieka? Odpowiedzi ma dostarczyć powołana przez niego druga komisja, jest to jednak odpowiedź, bardziej zaskakująca niż samo pytanie!

Koń, który wiedział więcej

 Mądry koń przechytrzył wszystkich ludzi, w tym naukowców i specjalistów od zwierząt i psychologii! Okazało się, że ogier zaczyna się gubić, jeżeli pytający nie zna odpowiedzi lub kiedy w ogóle nie widzi zadającego pytania. Mądry Hans nie umiał liczyć, potrafił za to obserwować emocje i mikrosygnały wysyłane przez ludzi. Dzięki temu wiedział, czy zadający pytanie oczekiwał od niego większej liczby stuknięć kopytem i kiedy był czas, aby przestać. Przebiegłość wierzchowca otworzyła bramy do badania emocji zwierząt i tego jak potrafią nas obserwować. Sprytu Hansa nie docenił jednak jego właściciel, który do końca swoich dni opowiadał, że Hans go oszukał i wpędził do grobu, a przebiegłego konia odesłał do pracy, gdzie prawdopodobnie zginął na froncie podczas I wojny światowej.

I bądź tu mądry.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz