Linienie kotów

Gubienie sierści przez kota – utrapienie każdego właściciela. Jest to całkiem normalny proces i trzeba o tym pamiętać decydując się na zwierzę. Kociarze śmieją się, że kawa z kłaczkiem smakuje najlepiej. Nie dziw się, jeśli taki rodzaj kawy zacznie być twoją codziennością.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Niezaprzeczalnym faktem jest, że koty gubią sierść przez cały rok. Są jednak pory, kiedy linienie nabiera w sile i staje się uciążliwe. Są to przełomy pór roku, najczęściej jednak to jesienią i wiosną znajdujemy na swoich kanapach, łóżkach i ubraniach najwięcej kociego okrycia. Tak naprawdę oprócz wyczesywania sierści nie możemy nic więcej zrobić. To naturalny proces z którym zmaga się każdy opiekun futrzastego przyjaciela. Są momenty, kiedy linienie może oznaczać coś więcej. Jeśli twoje zwierzę uporczywie się liże, drapie, a zamiast pojedynczych włosów wypadają ich całe kępki – powinieneś udać się do weterynarza, najlepiej o specjalizacji dermatologicznej. Przyczyn nadmiernego pozbywania się sierści może być więcej – źle bilansowana dieta, pasożyty zewnętrzne, alergia. Warto zwrócić na to uwagę, a w momencie niepokojących objawów niezwłocznie poddać kota badaniom. Do diety warto również wprowadzić kwasy omega 3 i 6, cynk oraz biotynę. Są to suplementy diety, które mają wpływ na kondycję, wygląd i gęstość sierści.

Stres jest bardzo często przyczyną nadmiernego wypadania sierści. Jeśli zwierzę zrzuca sierść w porach, kiedy nie ma do tego większych, atmosferycznych podstaw powinieneś uważnie przyjrzeć się czy w ostatnim czasie nie zaszły w waszym życiu jakieś zmiany. Większość właścicieli uważa koty za zwierzęta o stoickim spokoju, ale nic bardziej mylnego. Koty nie lubią zmian. Każda musi być wprowadzana stopniowo i bardzo powoli. Przyzwyczajanie kota do nowych sytuacji, zwierząt czy ludzi musi odbywać się na kocich zasadach.

Jesień to wyjątkowy okres. Koty czując znaczne spadki temperatur zaczynają przybierać na wadze oraz ich sierść staje się bardziej miękka w dotyku, w późniejszym okresie jest jej więcej, a głaskanie kociego futerka staje się podwójną przyjemnością. Organizm zwierząt jest podatny na zmiany temperatur i przygotowuje się do zmieniającej aury, aby móc jak najkorzystniej przetrwać. Niestety coraz krótsze dni zmuszają nas do używania sztucznego światła, które kot odbiera jako wydłużający się dzień i mylnie zaczyna się przygotowywać do wiosny. To właśnie wtedy koty domowe zaczynają intensywnie zrzucać okrywę. Koty wychodzące i spędzające sporo czasu na zewnątrz nie zrzucają sierści, ponieważ jest im potrzebna do zachowania ciepła. Koty pomagają sobie i czeszą się językiem. Warto wtedy wprowadzić do diety pasty, które powodują rozbijanie się tworzonych w przewodzie pokarmowym kul włosowych i  wspomagają ich wydalanie. Warto również postawić dodatkową doniczkę ze specjalnie wysianą trawką, która wspomaga procesy trawienne i działa zbawiennie na tą przypadłość. Możesz kupić gotową, wyrośniętą trawkę lub zestaw do samodzielnego wysiania. Zapewnienie kotu takiego smakołyka na pewno przyniesie mu ulgę w okresie linienia.

Jeśli masz już wszystko co potrzebne, aby pomóc zwierzakowi to koniecznie pamiętaj o tym, aby wyposażyć siebie w rolki do ściągania sierści, kule do prania i specjalne rękawice. To nieodzowny element wyposażenia domu u każdego opiekuna kotów.

Wybrane dla Ciebie

Zabawki dla szczura. Co wybrać?

Niesamowita inteligencja szczurów, w połączeniu z ich chęcią eksplorowania otoczenia sprawia, że ciągle szukają nowych wrażeń. Zapewnić im je można poprzez odpowiednie wyposażenie klatki i zorganizowanie rozrywki na wybiegu. Podpowiadamy, jakie zabawki dla szczura warto wybrać i jak samodzielnie wykonać takie akcesoria.

czytaj

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz