Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 5 min

Problem zdrowotny

Podobnie, jak w przypadku innych kocich dolegliwości z pierwszej kolejności szukamy podłoża medycznego kociego problemu. Konieczna jest fachowa pomoc i diagnostyka w gabinecie weterynaryjnym. Uszkodzenia skóry spowodowane nadmiernym wydrapywaniem nie muszą oznaczać poważnych problemów zdrowotnych, ale sami sobie z nimi nie poradzimy, dlatego nie powinniśmy zwlekać z wizytą w gabinecie, aby jak najszybciej udzielić kotu pomocy.

Co może dolegać kotu?

Musimy pamiętać, że problemy skórne u kotów mogą być wywoływane różnymi czynnikami. Istnieje wiele przyczyn świądu, które prowadzą do drapania. Niektóre można dostrzec gołym okiem jak chociażby pchły, inne wymagają wnikliwej diagnostyki. Kiedyś drapanie u kota w pierwszej kolejności wiązane było z pchłami, obecnie w przypadku kotów niewychodzących tę przyczynę jesteśmy w stanie wykluczyć praktycznie od razu. Drugi trop zazwyczaj prowadzi nas do alergii pokarmowych.

Objawy świądu

Objawy, który powinny obudzić naszą czujność, mogą być bardzo zróżnicowane. Koty to mistrzowie kamuflażu, tak stworzyła je natura. Koty to drapieżniki i ofiary jednocześnie, nie chcą pokazywać swojej słabości, dlatego początkowo, możemy nie zwrócić uwagi na zmianę zachowania, jaką przy świądzie może być, chociażby zwiększone domaganie się głaskania.

Każdy nierozwiązany problem z czasem narasta, dlatego w kolejnym etapie świąd powoduje intensywne drapanie, wylizywanie, a nawet wygryzanie sierści. Na tym etapie zazwyczaj dostrzegamy już problem, ponieważ poza zmienioną aktywnością w zakresie częstotliwości i intensywności pielęgnowania futerka, możemy zaobserwować podrażnienia i zaczerwienienia skóry, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do samookaleczenia. Każdy niepokojący objaw warto skonsultować z lekarzem weterynarii, szybka diagnoza znacznie skraca ewentualne leczenie, a naszemu pupilowi pozwoli oszczędzić nieprzyjemnych objawów. W momencie kiedy obserwujemy takie zachowanie, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ kot wyraźnie cierpi.

Typowe objawy choroby skóry mogą obejmować: nadmierne drapanie, lizanie lub wygryzanie sierści, zaczerwienienie i swędzenie skóry, pojawienie się miejsc pozbawionych sierści, łuszczenie się skóry, strupy, a także obrzęk i uwypuklenia skóry.

Skóra jest największym narządem organizmu kota i może stanowić nawet ¼ jego masy ciała. Stanowi ważną barierę, która chroni kota przed szkodliwymi czynnikami związanymi ze środowiskiem zewnętrznym. Pomaga bronić dostępu do organizmu takim nieproszonym gościom, jak bakterie, dermatofity, drożdżaki, roztocze, owady i wirusy.

Przyczyny świądu

Niestety diagnostyka świądu jest dość złożona, ponieważ mnogość przyczyn świądu i zmian skóry nie ułatwia diagnostyki. Świąd towarzyszy licznym schorzeniom, niekoniecznie związanymi ze skórą.


Pasożyty zewnętrzne

W pierwszej kolejności powinniśmy wykluczyć najłatwiejsze do zdiagnozowania, czyli pasożyty zewnętrzne. Musimy pamiętać, że pasożyty zewnętrzne to nie są wyłącznie pchły. Na skórze kota mogą także żerować wszoły, a w naskórku niewidoczne gołym okiem świerzbowce. Świerzbowce w zależności od gatunku znajdują się na skórze lub wewnątrz ucha. Inne pasożyty zewnętrzne, jakie możemy spotkać na kociej skórze to nużeńce, bądź cheyletiella i mogą powodować miejscowe swędzenie, przełysienia, czy inne zmiany skórne. 

Alergie

Problemy alergiczne są drugą najczęściej spotykaną przyczyną świądu. Niestety diagnostyka nie jest taka łatwa. Istnieje wiele chorób alergicznych: atopia, alergia na ugryzienia pcheł, alergia wziewna, kontaktowa, pokarmowa.

Najczęściej u kotów spotykana jest ta ostatnia, czyli alergia pokarmowa, z którą niektóre osobniki po prostu się rodzą. Najczęściej uczulają wołowina i kurczak.

Typowe objawy alergii pokarmowej to świąd w okolicy głowy, szyi i karku, który prowadzi do drapania się i w konsekwencji skaleczeń. Niestety zdiagnozowanie alergii pokarmowej jest trudne na poziomie laboratoryjnym, dlatego najlepszym sposobem jest dieta eliminacyjna. Alergii pokarmowej nie da się wyleczyć, jednak objawy bardzo łatwo zahamujemy poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

Infekcje skóry

Poza pasożytami i alergiami często możemy mieć do czynienia z infekcjami skóry zwykle na tle bakteryjnym, grzybiczym bądź mieszanym. W tym przypadku  infekcji bardzo ważne jest, podjecie natychmiastowego leczenia, które pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenów. Diagnostyka mikroskopowa oraz laboratoryjna pozwoli na dobrania optymalnego sposobu leczenia.

Problemy behawioralne

Jeżeli wykluczymy podłoże medyczne problemu, przychodzi czas na szukanie wyjaśnienia w problemach behawioralnych kota. Warto zastanowić się, czy ostatnim czasie nie wystąpił jakieś zmiany w środowisku kota, nie było remontu u nas bądź sąsiadów, nie pojawił się nowy domownik. Przyczyn behawioralnych nadmiernego wydrapywania może być wiele, najczęściej mają jednak wspólny mianownik, a jest nim stres. Niestety przy zaawansowanym problemie najprawdopodobniej konieczna będzie konsultacja z kocim behawiorystą.

Problemów z wydrapywanie się, które prowadzą do powstawania ran nigdy, nie możemy ignorować. Im szybciej zareagujemy, tym szybciej uda nam się znaleźć źródło problemu, zwłaszcza że niektóre metody diagnostyczne, jak chociażby dieta eliminacyjna są czasochłonne.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz