Podróże samochodem – pupil na pokładzie

Jeśli lubimy wyjeżdżać na ferie czy to zimowe czy letnie, a jednocześnie chcemy mieć psa czy kota musimy być świadomi, że będzie trzeba z nim umieć bezpiecznie podróżować samochodem.
AUTOR: Sara Przytulska

Czas czytania: 4 min

Nie zawsze wiemy jak to odpowiednio oraz zgodnie z przepisami zrobić. Pierwsza, najważniejsza rzecz to przyzwyczajenie psa do jazdy. Jeśli od szczeniaka będziemy zabierać zwierzę ze sobą, bardzo szybko przywyknie do podróżowania. I zamiast wiercić się i rzucać na szybę czy karoserie to większość kilkugodzinnej podróży po prostu prześpi.

O czym na pewno należy pamiętać?

Przystanki. O tyle ile my, potrafimy kontrolować swoje potrzeby i komunikować problemy związane z niewygodną pozycją, o tyle psy czy koty nam tego nie powiedzą. Oczywiście mogą użyć głosu, ale nie zawsze takie postępowanie jest odpowiednio odczytywane przez właściciela. Nie zapomnijmy więc o przystankach (najlepiej co 2-3 godziny), żeby piesek chwile pobiegał i załatwił swoje potrzeby.

Jeśli podróżujemy z kotem, przewozimy ze sobą kuwetę. Warto zaopatrzyć się też w rozkładaną, gumową miskę oraz świeżą wodę w butelce. Starajmy się nie karmić psa czy kota krótko przed podróżą, ponieważ jadąc krętą drogą, piesek może zwymiotować. Może to też być spowodowane chorobą lokomocyjną, która najczęściej zdarza się u szczeniąt. Wyjeżdżając z psem należy również sprawdzić czy mamy wykonane wszystkie szczepienia, tzn. szczepienie przeciwko wściekliźnie z potwierdzeniem w postaci dokumentu lub przywieszki.

Jeśli będziemy przebywać w parkach lub lasach, najlepiej zabezpieczyć psa na kleszcze. Warto także zabrać ze sobą do samochodu apteczkę dla psa.

Co powinna zawierać apteczka dla psa?

    Rękawiczki jednorazowe

    Nożyczki

    Jodyna

    Bandaże

    Termometr

    Bawełniane i sterylne gaziki

    Woda utleniona

    Alkohol lub spirytus

    Gazy, taśma chirurgiczna

    Bandaż samoprzylepny

    Środek tamujących krwawienia

    Pęsetę do wyciągania kleszczy

    Książeczka zdrowia pupila

    Latarka

    Strzykawka

Prawo a bezpieczeństwo

Nasze prawo nie mówi o tym jak należy przewozić zwierzę w samochodzie, ale jeśli zostaniemy zatrzymani przez policję, która uzna, że swobodnie poruszający się pies po siedzeniach samochodu stanowi zagrożenie na drodze, to na podstawie art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego ma prawo wypisać mandat w wysokości 200 zł.

Pies nieodpowiednio zabezpieczony podczas wypadku samochodowego poleci bezwładnie do przodu, co może skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i właściciela. W trakcie wypadku czy nagłego hamowania podczas jazdy 50 km/h, pies który waży 3kg w tym momencie odpowiada masie 93kg. Im większy pies, tym większa siła uderzenia.

Lecący bezwładnie pies może złamać nasz fotel lub wybić przednia szybę. Jeśli podróżujemy z kotem najlepiej kupić wygodny transporter i obwiązać go pasami tak aby w razie hamowania nie poleciał do przodu. Gdy naszym pasażerem jest duży pies lub nawet dwa, a mamy spory bagażnik w samochodzie, to najlepiej przewieźć psy w specjalnych klatkach. Jeśli zabieramy w podróż małego pieska, to odpowiednim rozwiązaniem będzie zakup fotelika dla psów, wyposażonego w szelki i specjalną przedłużkę do pasów.

Foteliki dla psów

Sam fotelik również montuje się i przypina pasami do fotela samochodowego, by nie poruszał się w trakcie jazdy. Jeśli jest to pies średniej rasy możemy kupić specjalne maty samochodowe i również przypinać psa specjalnym pasem do szelek. Pamiętajmy, aby przedłużka nie była zbyt długa i przy hamowaniu pies nie uderzył się o siedzenie przed nim.

W razie kolizji czy wypadku można zabezpieczyć się, tzw. kartą bezpieczeństwa, którą przechowuje się w portfelu przy naszym dowodzie osobistym. Jest to informacja dla ratowników, straży czy policji, że przebywa z nami pies i prosimy aby w razie nieszczęśliwego wypadku zaopiekowała się nim osoba, której numer telefonu widnieje na karcie. Oprócz tego warto nakleić popularną naklejkę na tylną szybę samochodu Pets On Board.

Pamiętajmy, że podróżujący pies potrzebuje stałego dostępu do powietrza (najlepiej jakby w aucie było 20 stopni). Nigdy nie pozwalajmy psu trzymać głowy za oknem, ponieważ może nabawić się infekcji uszu lub oczu.

Jeśli nasz pies jest po zabiegu, ma chore stawy lub jest już starszy i nie może wskoczyć samodzielnie do samochodu można wyposażyć się w specjalny podest/kładkę do auta po której swobodnie wejdzie na pokład.

Posiadanie psa czy kota zobowiązuje właścicieli do poznania zasad bezpiecznego podróżowania i stosowania się do określonych zasad.

Wybrane dla Ciebie

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz