Jak zadbać o kota na zimowych spacerach?

Jeśli chodzi o zwierzęta wychodzące to nie należą do nich tylko i wyłącznie psy. Również koty domagają się wyjścia na świeże powietrze, wiele z nich jest nauczonych tylko w taki sposób załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne a inne po prostu lubią taką formę aktywności. Zima to czas kiedy jest szczególnie trudno zadbać o bezpieczeństwo kotów ponieważ przez mróz i opady śniegu nie mają żadnego suchego miejsca do ukrycia.
AUTOR: Karina Ubowska

Czas czytania: 3 min

Zima to czas kiedy jest szczególnie trudno zadbać o bezpieczeństwo kotów ponieważ przez mróz i opady śniegu nie mają żadnego suchego miejsca do ukrycia. A na wsiach jest to szczególnie ważne ponieważ kotom wychodzącym zagraża wiele niebezpieczeństw jak chociażby dzikie zwierzęta – głównie lisy. Oczywiście najlepiej byłoby wychodzić razem z kotem na jakiś czas a jeśli jest niezbyt posłuszny to zaopatrzyć się w szelki i smycz dla niego ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że takie praktyki odbywają się raczej w miastach.

I choć w miastach ludzie inaczej podchodzą do spacerowania z kotami to wcale nie oznacza, że smycz i szelki całkowicie wystarczają aby spacer odbył się bez żadnych problemów… Drogi i chodniki są przecież posypywane piachem, solą a chodzenie po takich miejscach nie raz jest prawdziwą zmorą dla łapek. Dlatego najlepiej jest omijać takie miejsca a w domu zadbać o pielęgnacje kota. Wystarczy przetrzeć łapy wilgotną szmatką a następnie nałożyć balsam/maść specjalnie do nich przeznaczoną. Jeśli chodzi o różnego rodzaju bluzy, swetry czy kurtki dla kotów to są one zbędne ponieważ ich okrywa włosowa jest przystosowana do mroźnych temperatur i przez okres kilkudziesięciominutowego spaceru naprawdę nic im nie grozi. Takie ubrania w praktyce utrudniają też eksplorację terenu, gdy kot ucieknie nam w jakieś krzaki jest duże prawdopodobieństwo, że nie będzie mógł się z nich wydostać przez zaczepiony o nie materiał. Co innego jeśli nasz kot jest rasy, która jest pozbawiona sierści tak jak np. Sfikns, albo jeśli zmaga się z jakąś chorobą czy jest po zabiegu i nie powinien odsłaniać świeżej rany. Wtedy jak najbardziej takie ubranko jest wskazane ale najlepiej aby było one jak najbardziej klasyczne w wyglądzie, bez dodatków, które mogą sprawiać mu dyskomfort.

Kolejną istotną rzeczą o której warto pamiętać to – zwiększyć ilość kalorii w diecie kota. Dlaczego? Ponieważ jego organizm będzie potrzebował w tym czasie więcej energii do ogrzania się. Ruch poza domem to jedno a drugie to właśnie potrzeba utrzymania odpowiedniej temperatury. Wystarczy trochę zwiększyć porcje i obserwować czy wystarcza ona naszemu pupilowi. Nadmierne przekarmianie nie będzie dobre więc jeśli nie wiemy jak to zrobić to warto podpytać o to lekarza weterynarii, który z pewnością nam pomoże.

Na koniec wspomnę o kocich seniorach bo to oni są najbardziej narażeni na to aby nagle pogorszył się ich stan zdrowia. Z racji swojego wieku, chorób i osłabionego nimi organizmu niektóre z nich na pewno nie powinny opuszczać domu i swojego ciepłego kąta. Chłód szczególnie sprzyja nasileniu się objawów artretyzmu… Dlatego dla kocich seniorów na pewno bezpieczniej byłoby przygotować miejsce do obserwacji przy oknie. Gdzie będą mogły się wylegiwać beztrosko na kocyku przy tym obserwując co się dzieje na zewnątrz. Myślę, że ta mała namiastka sprawi, że choć trochę umilimy naszym pupilom oczekiwanie do wiosny.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz