Psie łapy

Psie łapy znoszą na co dzień bardzo wiele. Długie spacery na różnym podłożu, nie zawsze przyjaznym dla delikatnych psich stóp, wysokie lub niskie temperatury, wilgoć, drobinki piasku czy ziemi wbijające się w delikatną skórę pomiędzy opuszkami. Jak o każdą część psiego ciała tak samo o łapy, a zwłaszcza najdelikatniejsza ich część czyli opuszki i przestrzeń pomiędzy nimi powinniśmy regularnie dbać.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

O opuszki psich łapek i skórę pomiędzy nimi warto dbać przez cały rok, regularnie przeglądać czy wszystko wygląda normalnie. Zwracać uwagę czy nie widać oznak stanu zapalnego, zaczerwienień, ropni czy też podejrzanego wypływu. Regularnie powinniśmy sprawdzać czy nic się nie wbiło w opuszkę czy wokół niej. czy może sierść pomiędzy palcami nie skołtuniła się i nie utrudnia chodzenia. Należy także zwrócić uwagę czy pazurki są odpowiedniej długości i czy ścierają się równomiernie. Zbyt długie pazury zmniejszają przyczepność i sprawiają, że na śliskiej powierzchni dużo łatwiej o kontuzję. Mogą również przyczynić się do wad postawy i powstawaniu zwyrodnień. Mając zbyt długie pazury pies nie stawia kończyn w sposób fizjologiczny, im dłużej taki stan trwa tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się bóli stawów czy kręgosłupa.

Szczególną uwagę na psie stopy warto zwrócić zwłaszcza w czasie sezonu jesienno zimowego kiedy narażone są one na wilgoć, niskie temperatury i przede wszystkim sól drogową którą posypywane są chodniki. Przed spacerem warto posmarować opuszki i skórę pomiędzy nimi czymś tłustym co zapobiegnie bezpośredniemu kontaktowi soli z łapą. Obecnie na rynku jest wiele preparatów które świetnie sprawdzą się w roli takiego zabezpieczenia, większość z nich jest w formie maści czy kremów które łatwo i wygodnie można nałożyć na powierzchnię opuszki.
Niezależnie od tego czy zdecydujemy się zabezpieczać łapkę przed spacerem zaraz po powrocie do domu warto jest umyć łapy a nie tylko je wycierać. Wycierając nie pozbędziemy się całej soli która mogło przyczepić się do łapy. Najlepiej spłukać łapy ciepła wodą, można także umyć je delikatnie psim szamponem rozcieńczonym z wodą. Mycie łap nie tylko zapobiegnie zbyt długiemu kontaktowi soli z delikatną skórą ale także zbliżania jej przez psa. Nawet niewielki ilości zlizanej z łap soli drogowej mogą dać objawy zatrucia pokarmowego. Jeżeli nie spacerujemy drogami posypywanymi solą drogową ale zabezpieczamy łapki psa jakimś preparatem także warto zmyć go po spacerze. Co prawda maści i kremy dopuszczone do stosowania u zwierząt nie będą toksyczne ale musimy pamiętać że nie są one przystosowane do podawania doustnego i w przypadku zlizania z łap także mogą spowodować biegunkę lub wymioty.

Nawet jeśli nie myjemy łap psiaka po każdym spacerze mimo wszystko warto je, po przyjściu do domu dokładnie osuszyć. Wilgoć w ciasnych przestrzeniach może sprzyjać zakażeniom grzybiczym a także powstawaniu odparzeń.

Warto rozważyć przystrzyżenie łap na zimę, nawet jeżeli normalnie tego nie robimy. Wycięcie sierści z pomiędzy palców pomaga łatwiej zachować higienę. Szybciej umyjemy i wysuszymy opuszki i przestrzenie między palcami jeśli nie będzie tam sierści. Woda, błoto, piasek czy sól mogą przyspieszyć powstawanie kołtunów które będą powodować dyskomfort przy poruszaniu się. Skórę bezpośrednio pod kołtunem ciężko dokładnie wysuszyć przez co mogą się pod nimi tworzyć odparzenia.

Jeśli mimo podjętych przez nas prób zapobiegania temu, łapki są mocno podrażnione, a pies niechętnie chodzi warto rozważyć zakup psich butów. Przyzwyczajanie do butów lepiej zacząć od spokojnego zapoznania z nowymi przedmiotami niż nagłego założenia wszystkich butów na raz i wyjścia na dwór. Pozwólmy psu oswoić się, obwąchać buty, poobserwować je, początkowo być może z dystansu. Później warto z niewielkiej odległości od psa rozpiąć i zapiąć but kilka razy, tak aby zapoznać psiaka z dźwiękiem zamka czy rzepu. Jeżeli do tej pory przyzwyczajanie przebiegnie bez problemów możemy spróbować założyć jeden z butów i kolejno próbować z następnymi. Na początku lepiej robić spacery w butach w domu, żeby oswoić psa z poruszaniem się w nich. Kiedy pies nie będzie miał z tym większych problemów możemy zacząć przenosić się na dwór.
Warto dbać o psie łapy regularnie, żeby zapobiegać problemom zdrowotnym które mogą się z powodu różnych zaniedbań rozwinąć.

Wybrane dla Ciebie

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz