Jak opiekować się niewidomym psem?

Niewidomy pies, jak każdy inny potrzebuje miłości opiekunów. Opieka nad nim zazwyczaj nie jest bardzo wymagająca, ponieważ takie psy wbrew pozorom całkiem dobrze sobie radzą.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 6 min

Nie trudno się domyślić, że mogą być różne okoliczności utraty wzroku. To, w jaki sposób psy sobie raczą ze ślepotą w dużej mierze zależy od okoliczności, w jakich ten wzrok utraciły. Dlatego musimy sobie zadać pytanie, kiedy doszło do utraty wzroku?

pies urodził się niewidomy

pies utraciła wzrok na skutek wypadku/urazu

pies powoli traci wzrok

Z oczywistych względów w najgorszej sytuacji są psy, które nagle utraciły wzrok, ponieważ nie miały czasu przystosować się nowej rzeczywistości. Psy od urodzenia niewidome od urodzenia, funkcjonują jak każdy inny szczeniak, poznają świat, bawią się i są po prostu szczęśliwe, tylko nie korzystają ze zmysłu wzroku.

Chyba największą grupę niewidomych psów stanowią te, które przestają widzieć stopniowo, w miarę upływu czasu. Takie psy przy wsparciu opiekunów mają czas dostosować się do postępującej utraty wzroku.  W zdecydowanie trudniejszej sytuacji są psy dotknięte ślepotą nagłą, oczywiście potrafią dostosować się do nowej rzeczywistości, ale proces adaptacji jest spośród tych trzech przypadków najtrudniejszy.

Psy dotknięte ślepotą dostosowują się do codziennego życia, polegając na swoich pozostałych zmysłach, głównie węchu i słuchu, które wyostrzają się, aby zrekompensować brak wzroku.

Oznaki utraty wzroku

Psy tracące wzrok stopniowo zazwyczaj tak dobrze sobie radzą, że opiekun nie zauważa problemu od razu. Istnieją pewne symptomy, mogące świadczyć o utracie wzroku, dlatego jak zawsze, w tym przypadku nie ma wyjątku – zawsze bacznie obserwujemy naszego pupila.

Oznaki utrat wzroku:

zwiększona niezdarność, pies potyka się o przedmioty, odbija się od ścian itd.

trudność w znalezieniu zabawek

mniejsza aktywność

łatwo go zaskoczyć np. wchodząc do pokoju

zauważalne problemy z gałkami ocznymi, oznaki bólu w okolicach oczu

Ważne, aby gdy tylko zauważymy coś niepokojącego, od razu skonsultować się z lekarzem weterynarii. Utrata wzroku spowodowana stanami takimi jak zaćma lub jaskra może czasami zostać zatrzymana, lub spowolniona za pomocą leków, czy zbiegu chirurgicznego.

Przyczyny utraty wzroku

Najczęstszych przyczyn ślepoty u psów to:

zaćma

jaskra

urazy oka

postępujący zanik siatkówki (PRA)

zespół nagłego nabytego zwyrodnienia siatkówki (SARDS)

odwarstwienie siatkówki

zapalenie nerwu wzrokowego

guzy (które mogą wymagać usunięcia oka lub oczu).

NIEWIDOMY PIES W DOMU

Musimy pamiętać, że pies, który nie widzi, ma znacznie bardziej rozwinięty zmysł węch i słuchu.

Bezpieczeństwo w domu

Najważniejsze zadanie dla opiekuna niewiadomego psa to zapewnienie bezpieczeństwa. Musimy tak przeorganizować przestrzeń, żeby nie było żadnych niebezpiecznych elementów, na które pies mógłby wejść, narażając się na jakiś uraz.

Konieczne jest też stworzenie przytulnego i bezpiecznego miejsca odpoczynku, zlokalizowanego w takim miejscu w domu, które pies z łatwością znajdzie i bez przeszkód się do niego dostanie. Na śliskie powierzchnie najlepiej wyłożyć dywan lub podkładką antypoślizgową.

Może się to wydawać niedorzeczne, ale dobrym sposobem na zidentyfikowanie wszystkich zagrożeń jest wczucie się położenie niewiadomego psa. Najlepiej zatem uklęknąć i obejść dom na czworakach z zamkniętymi oczami. Z poziomu psa, na czworakach będziemy mieli inną perspektywę, która pozwoli zidentyfikować potencjalne zagrożenia, z którym pies może się zderzyć, albo które mogą na niego spaść.

Jeżeli mamy schody powinniśmy zamontować bramkę, aby zapobiec upadkowi.

Nie zostawiamy przedmiotów na podłodze: zabawki, czy buty tworzą dla niewiadomego psa to niebezpieczny tor przeszkód. Pamiętajmy o zamykaniu drzwiczek od szafek i wsuwaniu szuflad.

Rutyna

Stały harmonogram codziennych aktywności zwiększy u psa poczucie bezpieczeństwa. Choć rutyna nie jest dla psa tak ważna jak dla kota, to w przypadku niewidomego psa nabiera to zupełnie innego wymiaru. W mieszkaniu, które niewidomy pies już dobrze poznał i dobrze sobie radzi – nie przestawiaj mebli, misek czy posłania. Wszelkie ewentualne zmiany wprowadzaj systematycznie. Nagła zmian może zdezorientować psa. Psy, które utraciły wzrok nagle, można początkowo naprowadzać, do kluczowych miejsc w domu za pomocą przysmaków rozłożonych na podłodze.

Posiłki również powinny być przygotowywane o stałych porach, można psa przywoływać na posiłki określoną komendą, albo jakimś ustalony sygnałem. Nie można przestawić w inne miejsce misek na jedzenie, czy wodę.

Praktycznym rozwiązaniem może okazać się zamiana miski na wodę na specjalną fontannę, w której woda stale krąży, jest bardzo praktyczna – szum płynącej wody pomoże psu łatwiej ją zlokalizować.

Tak samo jak nie wolno przestawiać misek na jedzenie i wodę, nie powinno się zmieniać położenia legowiska.

Mów do psa

Ogromna część komunikacji człowiek – pies u widzącego psa jest niewerbalna, gesty, mimika itd. Niestety niewidomy pies stracił możliwość tej formy komunikacji, dlatego mówienie do psa w tym przypadku staje się kluczową formą komunikacji. Głos opiekuna daje psu nie tylko potrzebne wsparcie, ale też pozwala się zorientować, gdzie jest człowiek. Warto używać głosu, aby zwrócić uwagę psa, zanim go dotkniemy, dzięki temu się nie wystraszy.

NIEWIDOMY PIES W  NA ZEWNĄTRZ

Niestety niewidomy pies nie powinien biegać luzem poza ogrodzonym terenem. Nawet dobrze znany teren jest dla niego nieprzewidywalny, dlatego powinniśmy spuszczać psa ze smyczy wyłącznie, gdy jesteśmy pewni, że nie ma żadnych zagrożeń, a takich miejsce praktycznie nie ma. Możemy za to korzystać na spacerach z długiej linki, która da psu więcej swobody. 

Zabieraj psa do tych samych parków i na te same trasy. To pomoże ograniczyć dodatkowy stres i da poczucie bezpieczeństwa. Nigdy drastycznie nie zmieniaj tras spacerowych. Chcąc wprowadzić nową ścieżkę na spacery, należy wprowadzać ją do psiego umysłu systematycznie, małymi krokami.

Podobnie jak w domu, tak samo w ogrodzie nie powinno być porozrzucanych niebezpiecznych przedmiotów.

Warto wyposażyć psa na czas spaceru w przywieszkę, bandamkę, smycz, czy kamizelkę z napisem,  który jednoznacznie zakomunikuje inny, że pies jest niewidomy.

ZABAWA I TRENING

Niewidome psy mają takie same potrzeby, jak psy widzące, a więc nie zapominajmy o zabawie i treningu. Dla ślepego psa szczególnie atrakcyjne mogą okazać się zabawki na smakołyki, czy wydające dźwięki.

Trening służy każdemu psu, jednak dla niewidomego nauka niektórych komend może być prawdziwym ratunkiem. Absolutnym minimum powinny być komendy “czekaj”, „siad”, “zostań”, „leżeć” czy „wróć”. Komenda „zostań”, może być dość trudna, ponieważ pies nie widzi gestów swojego opiekuna i czując się niepewnie, może chcieć za nim podążać. Do szkolenia, zwłaszcza niewiadomego psa warto wykorzystać kliker.

Wybrane dla Ciebie

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz