Bikejoring – co to jest?

Czy słyszałeś o takim pojęciu jak: bikejoring? Dziś wyjaśnimy, czym dokładnie jest ta aktywność i dlaczego zyskuje coraz większą popularność. Czynność ta, to spory ukłon w stronę rowerzystów, którzy mogą połączyć swoją pasję: czyli jeżdżenie na dwukołowcu wraz ze spędzaniem większej ilości czasu ze swoim pupilem. Jeśli właśnie stałeś się zaintrygowany bikejoringiem, to zapraszamy do lektury!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Co to dokładnie jest?

Bikejoring to nic innego jak kolejna dziedzina sportu, z tą różnicą, że możemy do niej włączyć naszego pupila. Właściciel czworonoga wskakuje na rower, a pies jest do niego przyczepiony za pomocą elastycznej linki. Nie warto obawiać się tutaj o odległości, ponieważ są one odpowiednio zachowane za pomocą anteny rowerowej tak, by zwierzak był z dala od przedniego koła. Nie należy tutaj również bać się o kwestię dyskomfortu psa, ponieważ w tym sporcie zadbano o ergonomiczne szelki ułatwiające poruszanie się oraz oddychanie. 

Nie zważając na to, czy podchodzisz do bikejoringu hobbystycznie, czy zawodowo – jest to dziedzina dla każdego. Pamiętaj jednak, że ta aktywność wiążę się z zawrotnymi prędkościami, bądź na to gotowy!

Czy każdy pies może brać udział w bikejoringu?

Istnieje kilka zasad, które jasno i klarownie określają, jakie psy powinny brać udział w tym sporcie. Wyeliminować należy szczenięta oraz zwierzęta o kulejącym zdrowiu. Natomiast takie aspekty, jak waga zwierzęcia, czy wzrost nie mają znaczenia. Oczywiście to, jaki jest nasz pies, ma wpływ na ewentualną prędkość ciągnięcia. Największą frajdę ta dyscyplina sprawia psiakom wprost do tego stworzonym, czyli: huskym, samoyedom, czy alaskanom malamutom. 

Ciekawostka: Zgodnie z regulaminem panującym w naszym kraju, w zawodach można wziąć udział tylko z jednym psem. 

Czy bikejoring jest zdrowy dla psów?

Pewne dyscypliny wzbudzają w nas wiele wątpliwości, lecz bikejoring nie powinien być jedną z nich. Jest to sport, który wbrew pozorom przynosi zwierzakom sporo radości! Warto pamiętać, że potrzebują one sposobu na wyładowanie swojej energii, czy regularnej aktywności fizycznej. Jest to więc jeden z wielu pomysłów, które łączą przyjemne z pożytecznym.

Czego potrzebuję, by zacząć bikejoring?

Elementy, o których trzeba pamiętać przy rozpoczęciu tej dyscypliny, to przede wszystkim: uprzęża rowerowa dla psa, antena rowerowa oraz linki do połączenia. Pamiętaj, by nie szczędzić na tych akcesoriach – stawiając na najwyższą jakość zwiększasz bezpieczeństwo Waszej dwójki. 

Jeśli zastanawiasz się również nad zakupem dedykowanego dwukołowca, to warto rozważyć rower górski, który słynie z dobrych opon, hamulców oraz kierownicy. Nie zapomnij także obowiązkowo o kasku, rękawiczkach oraz okularach.

By zacząć tę wspaniałą przygodę, koniecznie dołącz do różnych grup w Internecie, zaczerp potrzebnej dawki wiedzy, otwórz się na dyskusję i zbieraj doświadczenia innych! W ten sposób będzie Ci łatwiej postawić pierwszy krok w kierunku bikejoringu. Nowa przygodo — przybywaj! 

Wybrane dla Ciebie

Waleczny i odważny – chomik europejski

Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.

czytaj

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz