Paszport dla psa, czyli wyjazdy za granicę z pupilem

Chcesz wyjechać za granice z psem, musisz pamiętać o wyrobieniu paszportu dla swojego pupila. To bardzo ważne gdyż jest on wymagany nawet na terenie Unii Europejskiej, jak i w innych krajach. Czas zapoznać się ze szczegółami na ten temat.
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 3 min

Co to jest paszport dla psa?

Paszport to dokument identyfikacyjny, który zawiera wszystkie dane Twojego psa czyli imię, data urodzenia, rasa, umaszczenie, znaki szczególne, nr czipa,, aktualne szczepienie na wściekliznę oraz odrobaczeniu.

W dokumencie znajdują się również Twoje dane takie jak imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz dane lekarza weterynarii który wydał paszport. Te wszystkie dane w dokumencie są również bardzo przydatne w sytuacji gdy nasz pies zaginie za granicą.

Paszport jest obowiązkowy na terenie Unii Europejskiej ale też w Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Monako, Andorze, Watykanie, dodatkowo w Anglii, Szwecji, Irlandii i Malcie obowiązkowe są zaświadczenia o leczeniu przecież bąblowicy, kleszczom i badanie krwi obowiązujące w danym kraju.

Prawo które reguluje wywożenie zwierząt za granice w celach niehandlowych to Rozporządzenie WE nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 roku.

Jak i gdzie wyrobić paszport ?

Dokument może wystawić tylko uprawniony do tego lekarz weterynarii możesz zapytać w przychodni do której uczęszczasz ze swoim pupilem lub znaleźć listę lekarzy na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Należy wcześniej zaczipwać psa oraz zarejestrować ten numer w bazie krajowej jak i międzynarodowej. Czip powinien spełniać odpowiednie normy ISO 11784 posiadające technologię HDX lub FDX-B. Jeżeli pies już miał wprowadzony czip, weterynarz powinien sprawdzić datę założenia oraz jego prawidłowe działanie poprzez czytnik elektroniczny.

Musimy przestrzegać obowiązku szczepienia na wściekliznę i ściśle trzymać się terminów kolejnych szczepień ponieważ jeśli przegapimy datę, na wyrobienie paszportu trzeba będzie poczekać dłużej.

Koszt i czas wyrobienia paszportu.

Cena urzędowa to 100 zł, natomiast formalności to również ok 100 zł, dodatkowo jeżeli pies nie był czipowanu, szczepiony czy odrobaczany te koszty musimy dodać do ceny końcowej. Paszport wymaga aktualizowania jak na przykład wpisywanie aktualnych szczepień na wściekliznę.

Jeżeli chodzi o czas to wszystko zależy na jakim etapie jesteście pod względem wszystkich wymogów. W momencie kiedy pies jest zaczipowany i zaszczepiony procedura będzie bardzo szybka. W innej sytuacji może to potrwać dłużej. Pies może podróżować gdy minie 21 dni od szczepienia na wściekliznę.

Kiedy planujesz wyjechać z psem po za Unię Europejską należy dokonać legalizacji dokumenty, którą wykonasz w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Do tego potrzebujesz paszportu, aktualnego poświadczenia o stanie zdrowia psa oraz wniosku, a koszt to kilkadziesiąt złotych.

Warto pamiętać iż zanim wyjedziemy należy sprawdzić wymogi danego kraju w temacie przewozu zwierząt domowych i dostosować się do nich. Wyrobienie paszportu również nie zostawiać na ostatnią chwilę tylko w miarę wcześnie skompletować potrzebne dokumenty i udać się do odpowiedniego lekarza weterynarii. Sprawdźmy również stan zdrowia naszego psa przed wyjazdem.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz