Choroby odkleszczowe psów w Polsce

Kleszcze mogą być przenosicielami (wektorami) wielu czynników chorobotwórczych: wirusów, bakterii, riketsji, pierwotniaków. Wiele z nich może stanowić poważne zagrożenie dla psów i być czynnikiem chorób. Do najważniejszych chorób odkleszczowych występujących u psów w Polsce zaliczamy: babeszjozę, boreliozę, erlichiozę, anaplazmozę.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Babeszjoza, nazywana także piroplazmozą, to choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Głównymi czynnikami etiologicznymi są: Babesia canis canis, B. canis rossi i B. canis vogeli. Do zarażenia dochodzi w czasie ssania krwi przez zarażonego kleszcza, który wprowadza do tkanek wraz ze śliną formy inwazyjne – sporozoity. Im dłużej kleszcz będzie tkwił w skórze naszego zwierzaka, tym ryzyko transmisji patogenu jest wyższe. Wzrost przypadków chorobowych obserwuje się w okresach największej aktywności kleszczy: w okresie wiosenno-letnim oraz letnio-jesiennym. Czas rozwoju choroby u psów wynosi od kilku do kilkunastu dni, pojawia się gorączka, osłabienie, brak apetytu, odwodnienie, bladość błon śluzowych. Inną, równie poważną chorobą jest borelioza. O ile u ludzie jest to dość dobrze poznana choroba, o tyle u zwierząt jej diagnozowanie nie jest już takie oczywiste.  Powodowana jest przez krętki Borrelia burgdorferi. Okres rozwoju choroby wynosi od 2 do 5 miesięcy. U psów nie stwierdza się rumienia wędrującego, który jest charakterystyczny dla ludzi. Wynika to z pigmentacji skóry oraz występowania gęstej okrywy włosowej u naszych czworonożnych przyjaciół. U psów choroba może mieć charakter bezobjawowy. Może się zdarzyć, że u psa wystąpią objawy takie jak: powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie stawów i narządów, wysoka gorączka.

Erlichioza psów powodowana jest przez riketsje z rodzaju Ehrlichia, a dokładniej przez E. canis. Bakteria ta atakuje limfocyty i monocyty, czyli komórki układu odpornościowego. Zakażenie prowadzi do rozwoju choroby nazywanej erlichiozą monocytarną. Objawy mogą pojawić się w przeciągu 1 do 4 miesięcy. Chore psy wykazują apatię, depresję, brak apetytu, gorączkę, duszność, powiększenie węzłów chłonnych.

Ostatnią chorobą jest anaplazmoza, która powodowana jest przez bakterię Anaplasma phagocytophilum. Okres inkubacji trwa od 1 do 2 tygodni. Objawy choroby są niespecyficzne: nagle pojawiająca się senność, kulawizna, gorączka, biegunka, wymioty.

Co ważne, psy nie są rezerwuarem patogenów i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka z punktu widzenia możliwości przeniesienia wymienionych wyżej chorób.

Skuteczne zwalczanie kleszczy znacznie ogranicza ryzyko zakażeń i zarażeń. Zaleca się regularne stosowanie preparatów odstraszających kleszcze, np. typu spot-on lub spray. Można dobrać także odpowiednie tabletki odstraszające pozostałe ektopasożyty. W miarę możliwości najlepiej unikać miejsc, w których może występować duże zagęszczenie kleszczy. Po każdym spacerze warto sprawdzić, czy z naszym psem nie przyszedł pasażer na gapę. Znalezionego kleszcza należy jak najszybciej usunąć, najlepiej używając do tego specjalnych haczyków. Bardzo ważne jest to, aby nie rozgniatać i nie kręcić kleszczem, a także nie opryskiwać i nie smarować go niczym. Takie działania mogą spowodować wymioty u kleszcza. W wymiotach mogą znajdować się patogeny, które zostaną wprowadzone do tkanki i mogą stanowić zagrożenie dla naszego psa. Jeśli nie potrafimy usuwać kleszczy, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Jeśli nasz pies będzie miał na sobie bardzo dużo kleszczy należy również zabrać psa do lekarza. W przypadku babeszjozy istnieje szczepionka, ale zapobiega ona ciężkiemu przebiegowi tej choroby,  a nie samemu zakażeniu. Takie szczepienie zaleca się wykonywać u psów przebywających na obszarach o wysokiej endemiczności. Profilaktyka to podstawa w zmniejszaniu ryzyka zakażeń i występowania chorób.

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz